Oko 3.000 traktora, 2.000 kamiona i oko 10.000 ljudi okupilo se avenijom koja vodi do Brandenburških vrata u Berlinu na masovnom skupu koji je zaokružio sedmicu protesta protiv Vlade, javlja Reuters.
Protesti su pojačali pritisak na koaliciju kancelara Olafa Scholza dok pokušava popraviti budžetski nered i obuzdati desničarske snage.
Kako je Radio Slobodna Evropa ranije analizirao, Njemačka ekonomija je u recesiji nakon dvadesetogodišnjeg rasta. Tome su doprinijele geopolitičke promjene kao što su prekid snabdijevanja jeftinom ruskom energijom zbog rata u Ukrajini, zatim otežaniji pristup kineskom tržištu.
Njemačku ekonomiju opterećuju i strukturalni problem poput zaostajanja u digitalizaciji, zatim starenje stanovništva i nedostatak radne snage. Do skoro smatrana "motorom evropskog razvoja", Njemačku sada nazivaju i "evropskim bolesnikom", kao i 1990-ih kada se zbog velikih troškova ujedinjenja suočila sa ekonomskim problemima.
Traktori i kamioni bili su parkirani duž avenije, a hiljade farmera po hladnoći su na ulicama sa njemačkim zastavama.
U nedjelju naveče, 14. januara, policija je upozorila da je avenija već puna i pozvala demonstrante da se okupe na alternativnim lokacijama, uključujući Olimpijski stadion u zapadnom okrugu Charlottenburg.
Suočena sa žestokim protivljenjem, Vlada, koja se već složila da neće ukinuti porezne olakšice na nova poljoprivredna vozila, pristala je ukidanje subvencija za dizel gorivo u poljoprivredi proširiti na nekoliko godina.
Ali poljoprivrednici, uz glasnu podršku opoziconih konzervativaca i krajnje desnice, kažu da to nije dovoljno.
"Poljoprivrednici će izumrijeti", rekao je farmer Karl-Wilhelm Kempner 15. januara, dok se ukrcavao na autobus u Kölnu kojim su seljaci išli na proteste.
Vlada je zauzela pomirljiv stav zbog zabrinutosti da se politička rasprava u zemlji radikalizira i da bi protesti mogli prerasti u nasilje.