Od 11. septembra 2001. godine, kada su islamistički ekstremisti avionima srušili dva nebodera Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku, planove i zahtjeve američkih muslimana da u blizini srušenih tornjeva izgrade džamiju, ili prostor za zajednička okupljana, ili samo objekat za kamp tokom ljetnjeg školskog raspusta, prate sumnje i organizirana opozicija onih koji se protive takvoj ideji. Razumljivo, najžešći otpori su upravo u New Yorku. Uz proteste, o planovima izgradnje islamskog cetra žučno se raspravlja i na mnogim debatama na lokalnom nivou.
Pitanje izgleda jednostavno: hoće li muslimanska organizacija, koja je vlasnik zgrade udaljene dva bloka od nekadašnjeg Svjetskog trgovinskog centra, uspjeti dobiti dozvolu da gradi 13 spratova visok centar za molitvu i okupljanja?
Kao vlasnik objekta, ima pravo da to učini. No ta činjenica ne sprečava protivljene takvoj namjeri.
Pamela Geller, čelnica grupe nazvane "Zaustaviti islamizaciju Amerike" jedan je od brojnih njujorških prosvjednika:
“Ground Zero, Nulta tačka je ratni spomenik i ideja o gradnji džamije je napad na mjesto na kojem su hiljade nevinih ubijene. To je besmisleno, ponižavajuće.”
Feisal Abdul Rauf, pokretač inicijative za gradnju islamskog centra, imam je džamije u blizinu Nulte tačke od 1983. godine. Na svim dosadašnjim lokalnim debatama on je isticao da će novi centar, ako bude izgrađen, biti otvoren za sve, a ne samo za muslimane. Nedavno, rekao je i ovo:
“Mi smo takođe roditelji i naša najveća želja je podići i odgojiti našu djecu koju volimo jednako kao što i svi drugi vole svoju djecu.”
I u jednom od intervjua imam Rauf je naglasio da islamski centar nije zamišljen isključivo kao džamija:
“Imaće obrazovne programe, imaće međureligijske programe, biće, naravno, i mjesto za molitvu, jer mi molimo pet puta dnevno... Ali, biće tu niz aktivnosti potrebnih i dobrodošlih našem neposrednom okruženju.”
Prema ocjeni imama Raufa, protivljenje gradnji centra podstiče, kako kaže, islamofobija i bojazan da muslimani simpatiziraju teroriste i ekstremiste.
Gradnji centra, prema anketama univerziteta Quinnipiac, protivi se više od polovine Njujorčana. Neslaganje je bilo jasno vidljivo i na raspravi Komisije za očuvanje značajnih objekata i spomenika. Kongresmen Rick Lazio jedan je od političara koji se protive projektu islamskog centra. Tokom rasprave izjavio je da je imam Rauf povezan sa islamskim ekstremistima, što imam negira, i naglasio:
“Nulta tačka je mjesto povijesnog značaja, to je podsjetnik na ono što se desilo najcrnjeg dana New Yorka.”
Komisija za očuvanje značajnih objekata i spomenika u nekoliko narednih tjedana će odlučiti da li je zgrada, umjesto koje bi trebao biti građen novi islamski centar, toliko značajna da treba biti konzervatorski sanirana i kao takva ostati i dalje dijelom njujoršklog naslijeđa. Ako odluka bude u tom smislu, vlasnici zgrade moraće promijeniti i odluci prilagoditi predloženi projekat islamskog centra.
No, ni promjena projekta, neće zadovoljiti protivnike formiranja novog centra:
“To je pljuvanje u lice... graditi u blizini Nulte tačke. Ne tu, ne unaokolo, ne nikako ovdje....”
Oni koji podržavaju formiranje islamskog centra na donjem dijelu Manhattana, u blizini mjesta gdje je prije devet godina bio Svjetski trgovinski centar, i koji i inače podržavaju gradnju džamija u Sjedinjenim Država tvrde da protivljenje potiče iz nerazumijevanja kulture i vjerovanja muslimana. Po njima, islamski centri su potrebni kao mjesta gdje će umjereni muslimani graditi i razvijati američko-islamski identitet i graditi mostove razumijevanja i prihvatanja.