Linkovi

Naslijeđe Delmata kroz virtualnu stvarnost


Foto: Jelena Kalinić
Foto: Jelena Kalinić

Izložba „Delmati. Snaga zajedništva" u Zemaljskom muzeju BiH prikazuje bogatu baštinu Delmata, ilirske zajednice koja je naseljavala područja današnje BiH i Hrvatske. Izložba je rezultat međunarodne saradnje 11 institucija.

Izložba koja trenutno gostuje u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine (ZMBiH), rezultat je opsežnog međunarodnog projekta koji uključuje saradnju 11 institucija iz regije. Ova izložba, koja je fokusirana na Delmate, jednu od ilirskih zajednica koja je naseljavala područje današnje Bosne i Hercegovine i Hrvatske, počela je kao ideja krajem 2021. godine.

Nositelj projekta je Muzej hrvatskih arheoloških spomenika iz Splita, dok su koordinator za Hrvatsku Muzej cetinjske krajine iz Sinja, a za Bosnu i Hercegovinu Franjevački muzej Tomislavgrad.

Tomislavgrad, Sarajevo, Livno kao domaćini izložbe

Uključivanje Zemaljskog muzeja BiH u ovaj projekt bilo je logično, s obzirom na značajnu količinu arheološkog materijala povezanog s Delmatima koja se čuva u muzejskim zbirkama. Ovaj muzej ima bogatu kolekciju pokretnih arheoloških nalaza s lokaliteta vezanih za Delmate, čineći ga ključnim za kreiranje cjelovite izložbe.

Nakon što je izložba premijerno otvorena u Tomislavgradu, ona je preseljena u Sarajevo, gdje je dostupna posjetiocima od 14. avgusta do 29. septembra, a nakon toga će nastaviti svoje putovanje u Livno.

Foto: Jelena Kalinić
Foto: Jelena Kalinić

Delmati: jedna od ilirskih zajednica

Delmati, kao jedna od ilirskih zajednica, naseljavali su prostor od Solina do Kupreškog polja, uključujući i područje Cetine. Međutim, Delmati su samo jedna od mnogih ilirskih zajednica koja su naseljavala prostore današnje Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Zadnji milenij prije nove ere prostor današnje Bosne i Hercegovine te susjednih zemalja su naseljavale različite ilirske zajednice, pa je taj prostor u pisanim izvorima poznat kao Ilirik. Zapadnu Bosnu i Liku su naseljavali Japodi, prostor središnje Bosne Dezidijati, prostor istočne Bosne Autarijati. U Hercegovini su obitavali Delmati i Daorsi, u sjevernoj Dalmaciji i zaleđu Liburni“, objasnila je kustosica Zemaljskog muzeja BiH Ana Marić.

Ona je dodala kako pod širokim pojmom „Iliri” podrazumijevamo autohtone predrimske zajednice koje su naseljavale prostor današnjeg zapadnog Balkana. Presjek njihove materijalne kulture moguće je vidjeti u okviru stalne izložbe „Bosna i Hercegovina u prethistorijsko doba”.

Foto: Jelena Kalinić
Foto: Jelena Kalinić

Virtualna stvarnost za približavanje Ilirima

Izložba o Delmatima pruža uvid u osnovne tragove ove zajednice poznate iz antičkih izvora, kao i glavne elemente njihove materijalne kulture – oružje, nakit i keramiku. Pored toga, posjetioci mogu doživjeti kako su izgledala njihova naselja kroz rekonstrukcije i virtualnu stvarnost.

Zahvaljujući rekonstrukcijama naselja moguće je kroz virtualnu stvarnost doživjeti kako su njihova naselja izgledala, a predstavljeni su i elementi koji su se u relativno promijenjenoj formi zadržali sve do danas, npr. tunica dalmatica. Kroz izložbu je moguće naučiti koji prostor su Delmati naseljavali, čime su se bavili, kako su se odijevali i šta su štovali – da biste saznali više, posjetite izložbu“, kazala je Marić.

Foto: Jelena Kalinić
Foto: Jelena Kalinić

Znanje o Ilirima, uključujući Delmate, uglavnom potječe iz rimskih spisa poput onih Plinija Starijeg, dok pisanih spomenika od samih Ilira gotovo da nema. Međutim, mnogo toga o ilirskim zajednicama može se saznatiputem arheoloških nalaza kao što su keramika, oružje, oruđa i nakit. Iako korištenje savremenih naučnih metoda u arheologiji, kao što su C14 datiranje i DNK analiza, unapređuje razumijevanje ilirskog načina života, pitanja poput jezika, etničke pripadnosti i porijekla ostaju nedovoljno istražena.

„Zanimljivo spomenuti posudu s lokaliteta Pod kod Bugojna, koja ispod oboda ima urezane motive koji se daju protumačiti kao slova – stručna literatura je taj natpis prepoznala različito, od lokalnog govora napisanog na arhajskom grčkom alfabetu, do tumačenja da su to slova umbrijskog i etrurskog alfabeta“, kazala je Marić.

Značaj izložbe: saradnja i razmjena iskustava

Ova izložba predstavlja vrlo atraktivan arheološki materijal koji omogućava jednostavno i privlačno predstavljanje prethistorijskih tema, često apstraktnih i nejasnih za širu javnost. Izložba također ima važnu ulogu u jačanju međunarodnih veza i razmjeni iskustava među muzejima.

Kako najavljuju iz Zemaljskog muzeja BiH, u planu su i druge slične saradnje, uključujući veliku izložbu Arheološkog muzeja u Puli o Histrima, koja će biti predstavljena na jesen.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG