Linkovi

Znatiželja da se istraži Crvena Planeta


Znatiželja da se istraži Crvena Planeta
Znatiželja da se istraži Crvena Planeta

Rover će raditi na traganju dokaza da je na Marsu nekada možda postajala neka vrsta života

Prije nekoliko dana, u vedro i sunčano nebo iznad središnje Floride vinula se NASA-ina raketa Atlas-5, noseći znanstveni laboratorij i samohodno vozilo, rover, veličine manjeg auta, nazvano Curiosity, Znatiželja. Oba će tragati za dokazima da Crveni planet može održavati mikrobni život. Ova bi misija mogla otvoriti put misijama s ljudskim posadama u decenijama koje predstoje.

Lansiranje rakete s roverom Curiosity tek je početak ove misije. Slijedi putovanje preko 566 milijuna kilometara da bi svemirska letjelica koja, uz rover, nosi i znanstveni laboratorij, stigla do Marsa početkom augusta slijedeće godine. Upravitelj projekta Mars Science Laboratory Pete Theisinger kaže da će pristup, spuštanje i slijetanje - zajedničkim nazivom, odnosno kraticom, poznati kao EDL, entry, descent i landing - predstavljati sljedeći veliki korak u misiji:

Svima nam ostaje još mnogo posla u sljedećih osam i pol mjeseci da se pripremimo za misiju na površini Marsa u smislu završnih provjera. Ali danas, s uzletom, ovo je velik dan.“


Spuštanje jednotonskog rovera na površinu Marsa bit će složena procedura: Curiosity će biti privezan uz sletnu letilicu i spuštan, korištenjem potisnika za održavanje stabilnosti. Kad se nađe na tlu, Curiosity će istražiti okoliš oko sletišta, kratera na samoj padini jedne planine, pomoću robotske ruke i kamere postavljene na svom jarbolu. Ono što će otkriti moglo bi pomoći NASA-i u planiranju misija s ljudskim posadama u daljoj budućnosti. Oprema na roveru omogućuje bušenje stijena i uzimanje uzoraka za analizu. Curiosity neće tragati za znacima života, nego za dokazima da su nekad možda postojali uvjeti za živo
t, objašnjava znanstvenik John Grotzinger, znanstvenik projekta Mars Science Laboratory, i dodaje:

„Naša misija je posvećena traganju za davnim uvjetima okoliša, pogodnim za život, u vrijeme kad je Mars bio daleko drugačiji od onoga što danas vidimo.“

NASA-in tim je svjestan izazova: od 40 pokušaja slanja vozila na Mars, 26 je propalo. No, kad je došlo do uspjeha, on je bio fantastičan, počevši s 1997. i devet kilograma teškim vozilom Sojourner, prvim roverom na površini Marsa. Curiosity je mnogo veći i mnogo sofisticiraniji od ičega što je ranije bilo poslano na Crveni planet, pa su i znanstvena očekivanja odgovarajuće veća.
edd.

XS
SM
MD
LG