Posmatrači koalicije Pod lupom iznijeli su podatke o 93 kritične situacije čijem se rješavanju pristupilo uz saradnju sa lokalnim izbornim komisijama i CIK-om.
Najveći broj prijava vezan je za pritisak na birače te nagovaranje za glasanje za određene kandidate ili stranke. Zabilježeno je i glasanje bez validnog identifikacionog dokumenta, kao i glasanje u ime druge osobe.
Također, koalicija je primila i veliki broj prijava građana na nepravilnosti izbornog procesa od koji se najviše njih tiče utjecaja simpatizera političkih stranaka na birače u blizini izbornih, kupovinu glasova kao i distribuciju kopija glasačkih listića sa označenim političkim subjektom za kojeg treba glasati.
U Općini Stolac je na dan izbora zabilježen najveći broj incidenata, a izborni proces na kraju je i obustavljen. Prema dostupnim informacijama, jedan od kandidata je fizički napao tamošnje članove izborne komisije.
Al Jazeera je objavila fotografiju glasačkih kutija koje su iznesene iz biračkih mjesta i odbačene.
U Bijeljini je pokrenuta istraga zbog sumnje da je počinjeno krivično djelo podmićivanja prilikom glasanja. U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) navedeno je da grupa ljudi daje svoje lične karte za novac ili drugu naknadu „drugim licima u svrhu obezbjeđenja glasova za pojedine kandidate“.
Kažu da su pronašli određene osobe kod kojih je pronađena veći broj ličnih karata i koje su privremeno oduzete.
U Mostaru se nije glasalo. Rezultat je to nepostojanja dogovora između vladajućih stranaka Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Stranke demokratske akcije (SDA) o izmjeni Izbornog zakona o Statutu Grada Mostara. Lokalni izbori u Mostaru posljednji put su održani 2008. godine.