Situacija na Kosovu je iznova eskalirala pošto su Srbi na sjeveru postavili barikade, u znak protesta zbog hapšenja bivšeg policajca Dejana Pantića, koga kosovoske vlasti optužuju za napad na policiju i članove lokalne izborne komisije.
Kako je najavljeno, Lajčak će se sastati sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, a potom će im se Escobar pridružiti na trilateralnom sastanku.
Nakon ovih susreta nisu planirane izjave.
Tokom popodneva, američki diplomata bi trebalo da se sastane i sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem.
Escobar je prethodnih dana boravio na Kosovu, gdje se sastao sa predsjednicom i premijerom.
Poslije susreta sa premijerom Aljbinom Kurtijem, američki diplomata je ponovio da od Prištine očekuje da počne formiranje Zajednice srpskih opština, što je dogovoreno Briselskim sporazumom i na čemu Beograd insistira.
Također je kazao da se protivi povratku srpskih bezbjednosnih snaga na Kosovo, što je kao mogućnost pominjao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je najavio da će u četvrtak zatražiti od misije KFOR odobrenje za to, ali da očekuje negativan odgovor.
Escobar je kazao da ne očekuje da do toga dođe i dodao da Kosovo ima „veoma čvrste bezbjednosne garancije od SAD”.
Kako javlja RTS, putevi na sjeveru Kosova peti dan su pod barikadama, a situacija je trenutno mirna. Prelazi Jarinje i Brnjak potpuno su blokirani i preko njih se ne može preći ni pješke.
Pojačane tenzije na Kosovu traju već nekoliko mjeseci, otkako su Srbi napustili kosovske institucije, jer kosovska vlada nije htjela da odloži primjenu odluke o registarskim tablicama.
Zbog izlaska Srba iz institucija, kosovske vlasti raspisale su vanredne izbore u opštinama na sjeveru, što je izazvalo tenzije i sporadične incidente, tokom kojih je uhapšen i bivši policajac Dejan Pantić. Izbori su odloženi, ali su protesti nastavljeni zbog Pantićevog hapšenja.