Linkovi

Iz Tuzle u svjetske oceane: priča Edina Omerdića


Dr. Edin Omerdić
Dr. Edin Omerdić

Dr. Edin Omerdić, nagrađivani matematičar iz Tuzle, postao je inovator podvodne robotike na Univerzitetu u Limericku. Njegovo putovanje od srednjoškolskih dana zaljubljenika u matematiku do lidera u razvoju ROV sistema, koji olakšava kompleksne podvodne zadatke, odvelo ga je preko Hrvatske do Irske.

Od ljubavi prema matematici do inženjerstva

Dr. Edin Omerdić je viši naučni saradnik na Odjelu za elektronsko i računalno inženjerstvo te u Centru za robotiku i inteligentne sisteme (CRIS) na Univerzitetu u Limericku. Kao nagrađivani matematičar u svojoj rodnoj Bosni, Edinova ljubav prema istraživanju podvodnog svijeta počela je tokom doktorskih studija u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovaj rođeni Tuzlak je, kako kaže, počeo pokazivati ljubav za matematiku još u osnovnoj školi, a potom je u srednjoj školi, gimnaziji „Meša Selimović“ krenuo na smjer matematički tehničar. I kroz srednju školu i na fakultetu bio je učesnik niza takmičenja gdje je osvajao prva mjesta.

„Nisam htio da ostanem u teoretskoj matematici, počeli su me interesovati kontrolni sistemi i upisao sam Elektrotehnički fakultet u Sarajevu. Međutim, rat me je prekinuo kada sam bio četvrta godina studija i morao sam se vratiti u Tuzlu gdje sam u toku rata stekao i neko praktično iskustvo u industriji, gdje sam radio i automatizacije nekih procesa i stekao iskustva koja inače ne bih stekao na fakultetu“, prisjeća se Omerdić.

Strast prema podvodnoj robotici

Studij je nastavio u Zagrebu, gdje je potpuno promijenio smjer interesovanja, prema novim pristupima upravljanju mašinama kao što je neizrazito upravljanje brodovima. Zahvaljujući preporukama profesora iz Hrvatske dobija stipendiju za nastavak studija u Velikoj Britaniji, na Univerzitetu South Wales. Upravo će se zahvaljujući toj stipendiji povezati sa istraživačima iz Limericka u Irskoj.

Tokom svog doktorata prešao sam s površinskih plovila na podvodno okruženje i mnogo naučio o podvodnoj robotici. Dizajnirao sam novi algoritam za dijagnozu i rješavanje kvarova na potisnicima podvodnih robota. Na kraju projekta, algoritam je uspješno implementiran i testiran na stvarnim robotima. Moje prvo istraživačko krstarenje u Irskoj probudilo je moju ljubav i strast prema podvodnoj robotici, uvodeći me u fascinantan svijet istraživanja mora i tehnoloških inovacija ispod površine."

Edinov doktorat pojačao je njegovu strast prema matematici i istraživanju u ovoj oblasti. Godine 2005. on i njegov tim počeli su graditi svoj prvi ROV (daljinski upravljano vozilo) i postavljati temelje za novu softversku platformu za testiranje, platformu koja će na kraju postati OceanRINGS. Nužnost i potreba sz postala majka izuma za Edina, koji se okrenuo kodiranju kako bi premostio jaz između razvoja u simuliranom okruženju i testiranja u stvarnom svijetu.

U našem razvoju imamo virtualno okruženje i stvarno okruženje. To su poput dva prstena koja se preklapaju i omogućavaju korisniku da ih rastegne i kombinuje komponente između okruženja bez potrebe za promjenom osnovnog koda. No morali smo kreirati kvalitetan simulator. Nakon nekoliko godina razvoja, dizajnirali smo visokokvalitetan, vrlo realističan simulator za podvodne robote i površinska plovila. Sada možemo unaprijed testirati cijelu misiju u simulatoru prije nego što radimo bilo šta u okeanu, što nam omogućava da unaprijed riješimo eventualne probleme.", kaže dr Omerdić.

Prednosti OceanRINGS

OceanRINGS (OR) je generički sistem kontrole ROV-a otporan na greške, smišljen da pojednostavi složene podvodne zadatke. Kombinuje najsavremeniju navigacijsku opremu s kontrolnim algoritmima i novim tehnologijama virtualne stvarnosti kako bi omogućio precizno podvodno kretanje. Korisnicima nudi brojne prednosti, poput jednostavnosti upotrebe i sustava za dinamičko pozicioniranje.

Softver omogućava i prosječnom pilotu da postigne izvanredne rezultate. Tradicionalno, potrebno je mnogo godina iskustva u radu s ROV-ima da bi se izvršili složeni zadaci pod vodom. S OR-om, nije potrebno biti vješt pilot kako bi se postigli sjajni rezultati u kratkom vremenskom periodu. Programov sustav dinamičkog pozicioniranja omogućava ROV-u da zadrži svoju poziciju s tačnošću unutar centimetra na moru."

Na pitanje kako je sve to osmislio i olakšao upravljanje ROV sistemima kaže „Ja razmišljam vizuelno. Geometrija je najbolji način prezentiranja“

Jedna od jedinstvenih karakteristika OR-a je njegova sposobnost omogućavanja sinhronizacije kretanja između ROV-a i pomoćnog broda na moru. Tokom praćenja puta, ROV i pomoćni brod se kreću sinhronizovano, istom brzinom i kursom, omogućavajući brzo, sigurno i vremenski efikasno istraživanje podmorskih struktura. Druga inovativna karakteristika je to što prije misije, 3D modeli dizajnirani uz pomoć računara (CAD) stvaraju se za brod i ROV u virtualnom okruženju. Ovo okruženje se zatim povezuje s mjerenjima u stvarnom vremenu i replicira stvarno okruženje u simuliranom prostoru (okruženje mješovite stvarnosti).

Mnogi ROV-ovi su nezavisni sistemi i ne uzimaju u obzir vezu s brodom. Naš softver omogućava 3D sučelje koji omogućava korisniku da vidi brod i ROV zajedno. To im omogućava da se kreću zajedno, paralelno, konstantnom brzinom. Sa aspekta sigurnosti, to znači bolju upravu kablom koji povezuje brod i sistem za upravljanje kablom s ROV-om i eliminiše rizik od sudara između broda i vozila.", objašnjava Omerdić.

„Mi smo primijetili kako pri rukovanju ovim alatima dosta se vremena troši na neke banalne stvari. Naš sistem omogućava optimalno korištenje što skraćuje vrijeme potrebno za neko podvnodno istraživanja, a time i troška misije“, dodaje Omerdić.

Još jedna prednost sistema koji su razvili dr Edin Omerdić i njegove kolege jeste i to se sve može kontrolisati s bilo koje tačke na zemlji, putem interneta. Ispričao je i anegdote sa konferencija širom svijeta kada kolegama demonstriraju rad sistema OceanRINGS i kako putem interneta kontrolišu podvodno daljinski upravljano vozilu u moru u Irskoj.

Softverska platforma OR će se nastaviti razvijati s napretkom tehnologije i kako se društvo sve više okreće robotici i autonomnim sistemima za zamjenu ručnih poslova koji su više radno i ugljično intenzivni. Ova realnost će nastaviti motivisati Edina i njegovo istraživanje na Univerzitetu u Limericku dok nastavlja istraživati ispod talasa.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG