Planirano je da Pompeo popodne održi govor o odnosu SAD prema Bliskom istoku tokom Trumpove ere, koji prema State Departmentu ima fokus na "predanosti miru, prosperitetu, stabilnosti i bezbednosti" u regionu.
On će se prvo sastati sa predsjednikom Egipta, Abdelom Fatahom el Sisijem i imaće nekoliko sesija sa ministrom spoljnih poslova Semehom Šoukrijem, po pitanju raznih tema uključujući i Gazu i ekonomsku saradnju.
VIDEO: Pompeo sa liderima Iraka prije odlaska Kairo (engleski jezik)
Bliskoistočna turneja
Pompeo je na jednonedjeljnom putovanju po Bliskom istoku, gdje traži od vlada da pokušaju da učine da Iran promeni svoje ponašanje. Takođe, on uvjerava sagovornike u protivterorističke napore SAD, dok se Sjedinjene Države pripremaju za povlačenje trupa iz Sirije.
Prije putovanja u Egipat, Pompeo je nenajavljeno u srijedu otputovao u Irbil i Bagdad u Iraku.
"Zajedničko razumijevanje po pitanju borbe protiv Daeša, uzvraćivanje Daešu i borbe protiv Irana je realno i značajno", rekao je Pompeo novinarima prije nego što je napustio Idlib, govoreći o militantima Islamske države.
Pompeo se sastao sa najvišim zvaničnicima regionalne vlade iračkog Kurdistana, nakon sastanka sa visokim zvaničnicima iračke vlade.
"Pravi napredak je napravljen nakon izobra u Iraku, što će, mislim, postaviti ovu zemlju i ovaj region na mnogo bolje mjesto", rekao je najviši diplomata SAD, dodajući da će Sjedinjene Države nastaviti da rade sa svim stranama kako bi obezbjedile demokratiju u Iraku.
State Department je saopštio da Sjedinjene Države naglašavaju svoju predanost "bavljenju iračkim bezbjednosnim izazovima, uključujući i nastavak svog bezbjednosnog partnerstva sa iračkim bezbjednosnim snagama".
Boltonova posjeta
Pompeov put u Irak dogodio se nakon odlaska američkog savjetnika za nacionalnu bezbjednosti Johna Boltona u Tursku, gdje je predsednik Recep Tayyip Erdogan odbio da se sastane sa njim.
Erdogan je odbacio Boltonove pozive da se zaštiti Narodna zaštitna jedinica (YPG) sirijskih Kurda, kao preduslov za povlačenje trupa SAD iz Sirije.
YPG je ključni saveznik u ratu Washingtona protiv militanata Islamske države, ali Ankara tu grupu smatra za terorističku i povezanu sa kurdskom pobunom unutar Turske.
U srijedu, Pompeo je rekao da će Washington i Ankara nastaviti da vode razgovore o povlačenju trupa SAD iz Sirije, dok okončavaju "misiju eleminisanja poslednjih elemenata (IS) kalifata, prije nego što odemo".
Priznajući prijetnju sa kojom se Turska suočava od terorista, Pompeo je rekao da Sjedinjene Države žele da obezbjede da borci sirijskih Kurda budu zaštićeni.
"Važno je da uradimo sve što možemo kako bismo obezbjedili da ti ljudi koji su se borili zajedno sa nama budu zaštićeni i Erdogan je preuzeo svoje obaveze", rekao je Pompeo.
Trupe SAD u Siriji
Pomopeov put događa se nakon što je predsjednik SAD Donald Trump iznenada objavio prošlog mjeseca da će povući svih 2.000 trupa iz Sirije, izazivajući uzbunu među saveznicima SAD u regionu.
U nedavno objavljenom izveštaju washingtonskog Centra za strategijske i međunarodne studje (CSIS) ističe se da se američka nacionalna odbrambena strategija pod Trumpovom administracijom premješta sa protivterorističkih mjera protiv nedržavnih činilaca, poput Al Kaide i Islamske države, na bezbjednosno i ekonomsko takmičenje sa državama potpu Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje.
U izvještaju, čije je pisanje predvodio direktor Projekta o transnacionalnim pretnjama, Seth Jones, kaže se da, dok ove zemlje predstavljaju legitimnu prijetnju Sjedinjenim Državama, proglašavanje pobjede protiv terorizma tako brzo i onda preusmeravanje previše resursa sa antiterorizma može biti veoma rizično.
Najviši diplomata SAD započeo je svoj put u utorak u Jordanu, gdje je obećao da će udvostručiti diplomatske i trgovinske napore "da izvrši pritisak na Iran" kako bi promijenio ono za šta Trumpova administracija tvrdi da je štetno ponašanje u regionu.
Druge stanice na Pompeovom putu uključuju Bahrein, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Saudijsku Arabiju i Kuvajt.