Linkovi

Izdvojeno

Inspektor: Tajna služba SAD obrisala mailove od 6. januara

Arhiva - Logo Tajne službe SAD
Arhiva - Logo Tajne službe SAD

Američka Tajna služba izbrisala je SMS poruke od 5. i 6. januara 2021, ubrzo nakon što su ih zatražili nadzorni zvaničnici koji istražuju odgovor te službe na napad na Capitol 6. januara, navela je Agencija za nadzor.

Generalni inspektor Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost (DHS) u pismu od srijede se navodi da je DHS obavijestio generalnog inspektora da je Tajna služba izbrisala "mnoge" poruke zbog programa zamjene uređaja, nakon što je nadzorno tijelo zatražilo od Agencije evidenciju u vezi sa njenim elektronskim komunikacijama tih datuma.

Portparol Tajne službe rekao je da su tvrdnje inspektora "kategorički lažne", dodajući da će agencija kasnije objaviti detaljniji odgovor.

Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost nije odgovorio na zahtjev za komentar kasno u četvrtak.

Nije bilo jasno šta je navelo da se pismo pošalje, za koliko poruka se vjeruje da je izbrisano i ko je primio ili poslao poruke.

Nakon što je pismo objavljeno u četvrtak, kongresmen Bennie Thompson, koji predsjedava i kongresnom komisijom koja istražuje napad na Capitol, i Komitetom za unutrašnju bezbjednost Predstavničkog doma, rekao je za Axios da je navodno brisanje "zabrinjavajuće".

"Ako postoji način da rekonstruišemo tekstove ili šta imate, to ćemo učiniti", rekao je Thompson za taj portal.

Pismo su ranije prenijeli Intersept i CNN.

Napad na Capitol SAD 6. januara 2021. uslijedio je poslije više nedjelja lažnih Trumpovih tvrdnji da je pobijedio na izborima 2020. U utorak kongresmeni u panelu Predstavničkog doma koji su istraživali napad optužili su Trumpa za podsticanje nasilja u posljednjem pokušaju da ostane na vlasti nakon poraza na izborima.

"Prvo, sekretarijat nas je obavijestilo da su mnoge tekstualne poruke američke Jajne službe od 5. i 6. januara 2021. izbrisane kao dio programa zamjene uređaja", navodi se u pismu generalnog inspektora DHS Josepha Cuffarija.

"Tajna služba je izbrisala te tekstualne poruke nakon što je OIG (Kancelarija generalnog inspektora) zatražila evidenciju o elektronskim komunikacijama od Tajne službe, kao dio naše procjene događaja u Capitolu 6. januara", navodi se u pismu.

See all News Updates of the Day

Očekuje se da će Lee Zeldin ublažiti regulativu o klimatskim promjenama

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Trump i Lee Zeldin, njegov kandidat za direktora Agencije za zaštitu životne sredine, na skupu u državi New Hampshire, 19. januara 2024. (Foto: Reuters/Elizabeth Frantz)
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Trump i Lee Zeldin, njegov kandidat za direktora Agencije za zaštitu životne sredine, na skupu u državi New Hampshire, 19. januara 2024. (Foto: Reuters/Elizabeth Frantz)

Lee Zeldin je proveo četiri mandata u Predstavničkom domu Kongresa, a dugogodišnji je pristalica Donalda Trumpa. Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država predložio je da taj republikanac iz New Yorka dođe na čelo Agencije za zaštitu životne sredine.

Zeldin (44) je diplomirao na pravnoj školi u Albanyju, proveo je četiri godine u američkoj vojsci, oženjen je i ima kćerke bliznakinje.

Trump je 11. novembra objavio Zeldinovu nominaciju, navodeći da će bivši kongresmen, kako je poručio, „osloboditi moć američkih biznisa, istovremeno održavajući najviše ekološke standarde”.

Zeldin je za Fox News rekao da je uzbuđen što će implementirati Trumpovu ekonomsku agendu.

„Postoji propisi za koje su se ljevičari ove zemlje zalagali kroz regulatornu moć, zbog čega su kompanije išle u pogrešnom smjeru”, rekao je Zeldin.

Pod administracijom demokratskog predsjednika Joea Bidena, Agencija za zaštitu životne sredine je za prioritet imala proizvodnju čiste i obnovljive energije, uz uvođenje restrikcija na proizvodnju nafte i gasa, da bi se obuzdale emisije štetnih gasova i borilo protiv klimatskih promjena. Donald Trump ima drugačiju formulu.

„Proći ćemo kroz svaku birokratsku prepreku kako bismo brzo odobrili nova bušenja nafte, nove gasovode, rafinerije, nove elektrane i reaktore svih vrsta”, rekao je Trump.

Zeldin je imao sličan stav kada se neuspješno kandidovao za guvernera New Yorka 2022. godine.

„Trebali bismo poništiti državnu zabranu bezbjedne ekstrakcije prirodnog gasa i odobriti nove aplikacije za gasovode”, izjavio je on 9. novembra 2022.

Zeldin je nominovan u trenutku kada su Ujedinjene nacije obnovile poziv zemljama da prestanu da koriste fosilnah goriva kako bi se borile protiv globalnog zagrijavanja.

„Zvuk koji čujete je sat koji otkucava. Ističe rok da se globalni porast temperature ograniči na manje od 1,5 stepena Celzijusa, a vrijeme nije na našoj strani”, riječi su Antonija Guterresa, generalnog sekretara UN-a.

Iako se očekuje da će propisi o klimatskim promjenama pod Zeldinovim vodstvom biti ublaženi na nivou Sjedinjenih Država, analitičari kažu da savezne države mogu odlučiti da donesu vlastite propise, a i potrošači se mogu pojedinačno odlučiti za zelena energetska rješenja.

S.Arabija odustaje od sporazuma o odbrani sa SAD-om u zamjenu za normalizaciju odnosa s Izraelom

Mohammed bin Salman
Mohammed bin Salman

Saudijska Arabija je odustala od ambicioznog sporazuma o odbrani s Washingtonom u zamjenu za normalizaciju odnosa s Izraelom i sada se zalaže za skromniji sporazum o vojnoj saradnji, reklasu Reutersu dva saudijska i četiri zapadna zvaničnika.

U nastojanju da dobije opsežan sporazum o uzajamnoj sigurnosti preko granice ranije ove godine, Rijad ublažio svoj stav o palestinskoj državnosti, rekavši Washingtonu da bi javna predanost Izraela rješenju o dvije države mogla biti dovoljna da se zaljevsko kraljevstvo normalizira odnosima.

Ali dok je javni bijes u Saudijskoj Arabiji i na širem Bliskom istoku u usijanju zbog izraelskih vojnih akcija u Gazi, princ prijestolonasljednik Mohammed bin Salman ponovo je uvjetovao priznanje Izraela poduzimanjem konkretnih koraka za stvaranje palestinske države, rekla su dva saudijska i tri zapadna izvora.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i dalje je željan osigurati normalizaciju sa saudijskom silom kao historijsku prekretnicu i znak šireg prihvaćanja u arapskom svijetu, rekli su zapadni diplomati.

No on se kod kuće suočava s velikim protivljenjem bilo kakvim ustupcima Palestincima nakon napada Hamasa 7. oktobra i zna da bi bilo kakva gesta u smjeru državnosti razbila njegovu vladajuću koaliciju, rekli su.

Budući da su oba lidera za sada okovana svojim domaćim bazama moći, Rijad i Washington se nadaju da bi skromniji odbrambeni pakt mogao biti zapečaćen prije nego predsjednik Joe Biden napusti Bijelu kuću u januaru, rekli su izvori.

Pakt o kojem se sada raspravlja uključivao bi proširenje zajedničkih vojnih vježbi i vježbi za rješavanje regionalnih prijetnji, uglavnom iz Irana. Potaknula bi partnerstva između američkih i saudijskih obrambenih kompanija, uz mjere zaštite za sprječavanje suradnje s Kinom, rekli su izvori.

Sporazum bi promovirao saudijska ulaganja u napredne tehnologije, posebice odbranu od bespilotnih letjelica. SAD bi povećao svoju prisutnost u Rijadu kroz obuku, logistiku i podršku kibernetičkoj sigurnosti, a mogao bi rasporediti raketni bataljon Patriot kako bi poboljšao odbranu od projektila i integrirano odvraćanje.

Ali to ne bi bila vrsta obvezujućeg sporazuma o odbrani koja bi obavezivala američke snage da zaštite najvećeg svjetskog izvoznika nafte u slučaju stranog napada.

"Saudijska Arabija će dobiti sigurnosni sporazum koji će omogućiti veću vojnu saradnju i prodaju američkog oružja, ali ne i sporazum o odbrani sličan onom sa Japanom ili Južnom Korejom kako se prvobitno tražilo", rekao je Abdelaziz al-Sagher, čelnik Zaljevskog istraživačkog instituta think-tank u Saudijskoj Arabiji.

Dolazak Trumpa u Bijelu kuću

Slika je, međutim, dodatno komplikovana predstojećim dolaskom Donalda Trampa u Belu kuću.

Iako Trumpov plan za rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba isključuje bilo kakve odredbe za palestinsku državnost ili suverenitet, on je blizak saveznik saudijskog prijestolonasljednika.

Donald Trump
Donald Trump

Palestinski i neki arapski zvaničnici zabrinuti su da bi ga Trump i njegov zet Jared Kushner - arhitekta "Dogovora stoljeća" i također bliski saveznik prijestolonasljednika - mogli na kraju uvjeriti da podrži plan.

Trenutna američka administracija nije odustala od nade u dogovor o sigurnosnim garancijama prije nego što Biden napusti funkciju u januaru, ali i dalje postoje brojne prepreke.

Američki zvaničnici imaju na umu da je kraljevstvo još uvijek zainteresirano za formalno učvršćivanje garancija koje je tražilo, posebno za pristup naprednijem oružju, ali nisu sigurni da li bi radije to uradili u mandatu Bidena ili čekali Trumpa, rekao je izvor.

"Nastavljamo da razgovaramo i imamo mnogo napora na stolu (sa Saudijcima)", rekao je američki zvaničnik.

Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće odbilo je komentar na pitanje o naporima za postizanje sporazuma o američkim sigurnosnim garancijama za Saudijsku Arabiju.

Netanyahuov ured je odbio komentirati na pitanje o saudijskom stavu o palestinskoj državnosti.

Odbrambeni sporazum koji Saudijskoj Arabiji daje američku vojnu zaštitu u zamjenu za priznanje Izraela preoblikovao bi Bliski istok ujedinjavanjem dva dugogodišnja neprijatelja i vezanjem Rijada za Washington u vrijeme kada Kina prodire u regiju.

To bi omogućilo kraljevstvu da ojača svoju sigurnost i odbije prijetnje od Irana i njegovih saveznika Huti, kako bi se izbjeglo ponavljanje napada na naftna postrojenja iz 2019. godine, za koje su Rijad i Washington okrivili Teheran. Iran je negirao bilo kakvu ulogu.

Visoki saudijski zvaničnik rekao je da je sporazum 95% završen, ali je Rijad odlučio da razgovara o alternativnom sporazumu, s obzirom da to nije izvodljivo bez normalizacije odnosa sa Izraelom.

U zavisnosti od formata, smanjeni sporazum o saradnji mogao bi biti odobren bez Kongresa prije nego što Biden napusti funkciju, rekla su dva izvora.

Bilo je i drugih kamena spoticanja u pregovorima da se osigura sporazum o međusobnoj odbrani.

Na primjer, nije bilo napretka u razgovorima o civilnoj nuklearnoj saradnji jer je Saudijska Arabija odbila potpisati takozvani sporazum 123 sa SAD-om koji bi Rijadu uskratio pravo na nuklearno obogaćivanje, kazalo je šest izvora.

Saudijski prigovori dijelove koji se odnose na ljudska prava pokazali su se kao još jedna oblast neslaganja, rekao je za Reuters jedan saudijski izvor blizak razgovorima.

"Velika nagrada"

Iako saudijsko rukovodstvo snažno zagovara palestinsku državnost, ostaje neizvjesno, prema diplomatama, kako bi prestolonasljednik odgovorio da Trump oživi sporazum koji je sklopio 2020. za rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba.

Plan označava dramatičnu promjenu u američkoj politici i međunarodnim sporazumima otvorenim usklađivanjem s Izraelom i oštrim odstupanjem od dugogodišnjeg okvira zemlja za mir koji je historijski vodio pregovore.

To bi omogućilo Izraelu da anektira ogromne dijelove zemlje na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući izraelska naselja i dolinu Jordana, i priznaje Jerusalim kao "nepodijeljenu prijestolnicu Izraela" - efektivno poričući palestinske pretenzije na istočni Jerusalem kao njihov glavni grad, centralnu aspiraciju u njihovim državnim ciljevima i u skladu sa rezolucijama UN.

Trumpov plan mnogi vide kao težak udarac rješenju o dvije države i palestinskim nadama državnosti.

Palestinka sjedi u blizini ruševina kuće uništene tokom izraelske vojne ofanzive, u Khan Younisu.
Palestinka sjedi u blizini ruševina kuće uništene tokom izraelske vojne ofanzive, u Khan Younisu.

Saudijski zvaničnici insistiraju na tome da stvaranje palestinske države u skladu s prethodnim međunarodnim sporazumima, uključujući istočni Jerusalem kao njen glavni grad, ostaje suštinski uslov za dugoročni regionalni mir i stabilnost.

Bez toga će ciklus nasilja nastaviti da ugrožava sve normalne odnose, kažu oni.

"Kako možemo zamisliti integriranu regiju ako zaobiđemo palestinsko pitanje?" rekao je visoki saudijski zvaničnik. "Ne možete spriječiti palestinsko pravo na samoopredjeljenje."

I u nekim od najoštrijih kritika Izraela od početka rata u Gazi, prestolonasljednik Mohamed nazvao je izraelske vojne akcije u Gazi "kolektivnim genocidom" u obraćanju na arapskom i islamskom samitu u Rijadu ovog mjeseca.

Potencijal za saudijsku normalizaciju s Izraelom, međutim, mogao bi se ponovo razmotriti u budućnosti, možda kada se prašina slegne nakon rata u Gazi - i možda pod drugom izraelskom vladom, kažu diplomate.

Fawaz Gerges, stručnjak za Bliski istok na Londonskoj školi ekonomije, rekao je da će Trump iskoristiti sve moguće puteve kako bi osigurao historijsku normalizaciju između Saudijske Arabije i Izraela.

"Za Trumpa je Saudijska Arabija velika nagrada", rekao je Gerges.

Predsjednica Meksika uvjerena da se rat tarifama sa SAD može izbjeći

Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum i novoizabrani američki predsjednik Donald Trump
Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum i novoizabrani američki predsjednik Donald Trump

Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum izjavila je da je uvjerena da se tarifni rat sa Sjedinjenim Državama može izbjeći.

Ali u svojoj izjavi - datoj dan pošto je imala telefonski razgovor sa novoizabranim predsjednikom SAD Donaldom Trumpom - nije precizirala ko je šta ponudio.

"Neće biti potencijalnog rata tarifama", rekla je Sheinbaum na pitanje tim povodom na njenom dnevnom jutarnjem brifingu.

Trump je u srijedu napisao da je Sheinbaum pristala da zaustavi neovlaštenu migraciju preko granice u Sjedinjene Države. Ona je istog dana na svojim nalozima na društvenim mrežama napisala da su "migranti i karavani zbrinuti prije nego što stignu do granice".

Ali da li je to bilo obećanje, zavjet ili obična izjava o stvarnosti ostaje nejasno.

Posljednjih godina, migranti koji nisu mogli da dobiju dozvolu da pređu Meksiko udruživali su se u karavane kako bi pješačili ili stopirali na putu ka sjeveru prema američkoj granici, tražeći sigurnost u brojnosti.

U stvari, osim prvih karavana 2018. i 2019. - kojima su obezbjeđeni autobusi da se voze dijelom ka sjeveru - nijedan karavan nikada nije stigao do granice hodajući ili stopirajući na bilo koji kohezivan način.

Meksička policija i migracioni agenti su godinama blokirali, uznemiravali ili sprječavali migrantske karavane da se voze. Također su često hvatani ili vraćani u područja blizu granice sa Gvatemalom. Dakle, čini se da izjava Sheinbaum odražava stvarnost koja je postoji već neko vrijeme.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je u četvrtak da se nada da će Trump ponovo razmisliti o svom planu za uvođenje tarifa Meksiku i Kanadi, rekavši da bi to moglo da "pokvari" odnose sa bliskim saveznicima.

"Nadam se da će ponovo razmisliti. Mislim da je to kontraproduktivna stvar", rekao je Biden.

Trump je ranije zaprijetio da će uvesti tarife od 25 odsto na uvoz iz Meksika i Kanade dok te zemlje na zadovoljavajući način ne zaustave ilegalnu imigraciju i protok ilegalnih droga kao što je fentanil u Sjedinjene Države.

On je također rekao da će se kineski uvoz suočiti sa dodatnim carinama od 10 odsto dok Peking ne obustavi proizvodnju materijala koji se koriste za pravljenje fentanila.

Uprkos samopouzdanju Sheinbaum - ona je telefonski razgovor sa Trumpom opisala kao "odličan" - mnogi Meksikanci brinu da bi američke tarife mogle da utiču na širok spektar kultnih meksičkih proizvoda i da ugroze čitave regionalne ekonomije.

U zapadnom Meksiku, nijedan usjev ne donosi prihod za toliko malih uzgajivača kao što je to avokado, a Meksiko je glavni snabdijevač američkog tržišta voćem. Ali uzgajivači avokada, berači i oni koji pakuju zabrinuti su da će potrošači u SAD, suočeni sa 25 odsto višim cijenama, možda jednostavno preskočiti pravljenje gvakamole (jela od avokada).

A ranije ove nedjelje, Sheinbaum je rekla da Meksiko priprema listu uzvratnih tarifa ako Trump nastavi sa svojim planovima za uvozne namete.

Ako bi se Meksiko, Kanada i Kina suočile sa dodatnim tarifama koje je Trump predložio na svu robu uvezenu u Sjedinjene Države, to bi moglo biti otprilike jednako naplati poreza od 266 milijardi dolara, što je broj koji ne pretpostavlja bilo kakve poremećaje u trgovini ili uzvratne poteze drugih zemalja.

Troškove tih poreza vjerovatno bi snosile američke porodice, uvoznici i domaće i strane kompanije u vidu viših cijena ili nižeg profita.

Izrael nastavlja sa udarima na Gazu. Tokom noći ubijeno 30 Palestinaca

Stambena zgrada pogođena u izbjegličkom kampu Nuseirat, u centralnom pojasu Gaze, 28. novembra 2024.
Stambena zgrada pogođena u izbjegličkom kampu Nuseirat, u centralnom pojasu Gaze, 28. novembra 2024.

U izraelskim vojnim udarima tokom noći u Pojasu Gaze ubijeno je najmanje 30 Palestinaca, većina njih u kampu Nuseirat u centru enklave, rekli su u petak ljekari nakon što su se neki tenkovi povukli iz područja na koje su upali.

Ljekari su rekli da su pronašli 19 tijela Palestinaca ubijenih u sjevernim oblastima Nuseirata, jednog od osam dugogodišnjih izbjegličkih kampova u enklavi.

Neki tenkovi su ostali aktivni u zapadnom dijelu kampa, a Palestinska civilna služba za hitne slučajeve saopćila je da timovi nisu mogli odgovoriti na pozive u pomoć stanovnika zarobljenih unutar svojih kuća.

Ostali su ubijeni u sjevernim i južnim područjima pojasa Gaze, dodali su medicinari.

U petak nije bilo novog saopštenja izraelske vojske, ali je u četvrtak rečeno da njene snage nastavljaju "udarati terorističke ciljeve u sklopu operativnih aktivnosti u Pojasu Gaze".

U međuvremenu, izraelske vlasti su oslobodile oko 30 Palestinaca koje su uhapsile tokom ofanzive koja je u toku u Gazi proteklih mjeseci. Oslobođeni ljudi stigli su u bolnicu u južnoj Gazi na medicinske preglede, rekli su medicinari.

Oslobođeni Palestinci, zatočeni tokom rata, žalili su se na zlostavljanje i mučenje u izraelskom pritvoru nakon što su pušteni. Izrael poriče mučenje.

Višemjesečni napori da se pregovara o prekidu vatre u Gazi dali su slab napredak, a pregovori su sada na čekanju.

Prekid vatre u paralelnom sukobu između Izraela i libanonskog Hezbollaha, saveznika Hamasa, stupio je na snagu prije zore u srijedu, čime su prekinuta neprijateljstva koja su naglo eskalirala posljednjih mjeseci i koja su zasjenila sukob u Gazi.

Izraelska kampanja u Gazi ubila je skoro 44.200 ljudi i raselila gotovo sve stanovništvo enklave barem jednom, kažu zvaničnici Gaze. Ogromni dijelovi teritorije su u ruševinama.

Militanti predvođeni Hamasom koji su prije 13 mjeseci napali južne izraelske zajednice i izazvali rat, ubili su oko 1.200 ljudi i zarobili više od 250 talaca, saopštio je Izrael.

Hamas i Hezbollah su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i druge zapadne zemlje označile kao terorističke grupe.
Send feedback

Investitori u kriptovalute očekuju procvat u novom Trumpovom mandatu

Investitori u kriptovalute očekuju procvat u novom Trumpovom mandatu
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Ulagači u kriptovalute polažu velike nade u mandat Donalda Trumpa, koji je ove godine vodio kampanju kao šampion digitalnih valuta. Dopisnik Glasa Amerike Scott Stearns ima priču.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG