Ova akvizicija bi "stavila jednog od najvećih američkih proizvođača čelika pod stranu kontrolu i stvorila rizik za našu nacionalnu sigurnost i naše kritične lance opskrbe", rekao je u izjavi. Nije precizirao na koji način bi sporazum ugrozio nacionalnu sigurnost.
Kolaps predložene akvizicije predstavlja pobjedu za radnike kompanije sa sjedištem u Pittsburghu, Pennsylvania, izborno ključnoj državi. U martu je moćni sindikat United Steelworkers podržao Bidena, koji se u to vrijeme još uvijek kandidirao za ponovni izbor na izborima u novembru.
“Ovo je očito bila politička odluka koju je predsjednik Biden prežvakao dugo vremena. Odlučan je da pokaže da će zaštititi američke radnike, a posebno u sektoru čelika,” rekao je Matthew Goodman, direktor RealEcon inicijative pri Vijeću za vanjske odnose.
"To je važan sektor i podložan je nepoštenoj trgovinskoj praksi, ali je teško razumjeti logiku nacionalne sigurnosti blokiranja ove transakcije", rekao je on za Glas Amerike.
Federalni zakon daje predsjedniku ovlaštenje da blokira transakciju na osnovu preporuke Komiteta za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama, kojim predsjedava ministrica financija Janet Yellen, a koji čine drugi članovi kabineta. Prošlog mjeseca, CFIUS nije uspio postići konsenzus o mogućim rizicima za nacionalnu sigurnost sporazuma.
Biden je to objavio u preostalim danima na funkciji, uprkos tome što su neki analitičari i savjetnici upozorili da bi njegovo odbijanje sporazuma moglo narušiti odnose s Japanom, ključnim američkim saveznikom i trgovinskim partnerom. Pogotovo s nadolazećim trgovinskim ratom pod dolazećom Trumpovom administracijom koja je obećala da će uvesti visoke carine na trgovinske partnere.
"Potrebni su nam saveznici posebno u ratu - potencijalnom ratu protiv Kine", rekao je John Ferrari, nerezidentni viši saradnik na American Enterprise Institute.
„Japan je nepokolebljiv saveznik na Pacifiku. Oni imaju hrabrost u brodogradnji i proizvodnji, pa su nam potrebni”, rekao je Ferrari za Glas Amerike. „Dozvoliti im da ulažu u Sjedinjene Države učinilo bi nas jačima.”
Novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji bi trebao doći na vlast 20. januara, također se protivi preuzimanju. U novembru na društvenim mrežama, obećao je da će blokirati dogovor i koristiti porezne olakšice i tarife za rast US Steel-a.
I Nippon Steel i U.S. Steel obećali su da će pokrenuti pravni postupak, navodeći da američka vlada nije ispoštovala odgovarajuće procedure prilikom razmatranja kupovine.
"Predsjednikova izjava i nalog ne predstavljaju nikakav kredibilan dokaz o pitanju nacionalne bezbjednosti, jasno stavljajući do znanja da je ovo politička odluka", navodi se u saopštenju kompanija. "Nakon odluke predsjednika Bidena, ne preostaje nam ništa drugo nego da preduzmemo sve odgovarajuće radnje za zaštitu naših zakonskih prava."
Najava je uslijedila nakon drugih protekcionističkih poteza administracije. Prošle godine, Biden je utrostručio carine na uvoz čelika iz Kine.
“Predugo su se američke čeličane suočavale s nepoštenom trgovinskom praksom jer su strane kompanije izvozile čelik na svjetska tržišta po umjetno niskim cijenama, što je dovelo do gubitka radnih mjesta i zatvaranja tvornica u Americi”, rekao je predsjednik u svom priopćenju u petak.