Informaciju regionalnih medija potvrdio je i premijer Andrej Plenković, koji je rekao da su ostvareni strateški ciljevi i da će najveće koristi od njih imati građani i privreda Hrvatske.
Brisanje unutrašnjih granica sa ostalim zemljama EU, koje su članice Šengena, komentarisao je i hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.
"Hrvatska je u Šengenu! Na našem evropskom putu više nema granica. Ispunili smo sve uslove, prošli dug i zahtevan proces te je na Veću za unutrašnje poslove odluka donesena uz potpunu saglasnost", tvitovao je on.
"S Hrvatskom u Šengenu na dobitku su svi – građani, privreda, Hrvatska i EU", dodao je on.
Regionalna N1 ocjenjuje da će ulazak Hrvatske u Šengen zonu za susjedne zemlje regiona, poput Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, značiti komplikovaniju proceduru prilikom ulaska u Hrvatsku, budući da njene granice sada postaju spoljne granice EU.
Podsjeća se i na upozorenja iz Evropske unije o mogućem vraćanju viza građanima zemalja Zapadnog Balkana, ukoliko one ne usklade svoju viznu politiku sa evropskom i ukoliko se ne umanji pritisak ilegalnih migranata koji iz regiona ulaze u EU.
Podsjetimo, u aprilu je EU odlučila da će za građane zemalja kojima nisu potrebne vize za ulazak u Uniju - što znači i za ulazak u Hrvatsku - biti neophodno podnošenje elektronskog zahtjeva i čekanje odobrenja za prelazak granice, a da obrada zahtjeva može trajati do 30 dana.
Sistem Evropskog sistema za informacije o putovanjima i odobravanja putovanja (ETIAS) u funkciju bi trebalo da bude pušten sljedeće godine, podnošenje zahtjeva potrebno biće porebno za sva putovanja kraća od 90 dana, u koja spadaju turistička, poslovna, medicinska putovanja, kao i tranzit kroz zemlje EU svim prevoznim sredstvima.
Svi podnosioci zahtjeva starosti između 18 i 70 godina moraće elektronski da plate naknadu u iznosu od 7 eura po zahtjevu, prenijeli su tada mediji.