Advokati koji zastupaju mlade ljude i djecu tvrde da 32 evropske vlade koje tuže nisu uspjele na adekvatan način pozabaviti se globalnim zagrijavanjem i stoga su prekršile neka od njihovih osnovnih prava.
"Mi smo iznijeli dokaze koji pokazuju da je u nadležnosti država da učine mnogo više da prilagode svoje emisije, a oni biraju da to ne rade", rekao je advokat Gerry Liston za Associated Press na početku jednodnevne rasprave.
Iako je bilo uspješnih klimatskih slučajeva na nacionalnom i regionalnom nivou — mladi ekolozi su nedavno dobili sličan slučaj u Montani — pravni tim aktivista je rekao da se grupa osjećala primoranom da predmet pošalje u Strazbur, budući da nacionalne jurisdikcije nisu otišle dovoljno daleko da zaštite njihova prava.
Tvrdeći da se krše njihova prava na život, privatnost i porodični život, kao i na slobodu od diskriminacije, nadaju se da će povoljna presuda primorati 27 zemalja članica EU, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarsku, Norvešku, Rusiju i Tursku , da ubrzaju svoje klimatske napore kao što su izgradnja obnovljive infrastrukture i smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Presude suda su pravno obavezujuće za zemlje članice, a nepoštivanje čini vlasti odgovornim za velike novčane kazne koje donese sud.
“Ova presuda bi djelovala kao obavezujući sporazum koji je sud nametnuo ispitanicima, zahtijevajući od njih da brzo ubrzaju svoje napore za ublažavanje klimatskih promjena”, rekao je Liston. “U pravnom smislu, to bi promijenilo igru.”
Liston je rekao da će presuda u korist grupe pomoći i budućim klimatskim slučajevima koji se vode na domaćem nivou tako što će dati smjernice nacionalnim sudovima.
Ali tužioci — koji imaju između 11 i 24 godine i ne traže novčanu nadoknadu — moraće da ubijede sudije da su bili dovoljno pogođeni da bi se smatrali žrtvama. Grupa će također morati sudovima dokazati da vlade imaju zakonsku obavezu osigurati da se globalno zagrijavanje zadrži na 1,5 stepeni Celzijusa od predindustrijskih vremena u skladu s ciljevima Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine.
„Iznijeli smo dokaze pred sudom da su sve klimatske politike ispitanika usklađene sa 3 stepena (Celzijusa) zagrijavanja tokom života podnosilaca predstavke, ili u slučaju nekih država, gore od toga“, rekao je Liston. "Nijedna država nije iznijela dokaze da se suprotstavi tom stavu."
Nauka je na strani aktivista.
Svijet je skrenuo s puta u ograničavanju zagrijavanja na 1,5 C, kažu naučnici, s predviđanjem da će globalne prosječne temperature porasti za 2 do 4 stepena C do 2100. prema trenutnim putanjama zagrijavanja i planovima za smanjenje emisija.
Kako se svijet zagrijava, klimatski naučnici predviđaju češće i ekstremnije vremenske događaje, od jačih poplava i padavina do produženih suša i toplinskih valova i sve intenzivnijih oluja.
Aktivisti kažu da klimatske promjene utiču na njihov svakodnevni život i studiranje, te štete i fizičkom i psihičkom blagostanju.
Oni su pokrenuli sudski postupak nakon niza smrtonosnih požara u centralnom Portugalu 2017. godine, gdje žive njih četvero.
„Jedan dan je 43 stepena, a sljedećeg je tuča, a to je opasno jer ne možemo da predvidimo šta će se desiti“, rekao je 15-godišnji Andre Oliveira, dodajući da je toplotni talas koji je pogodio Portugal u maju omeo njegov školski rad.
„Imao sam ispite i pokušao sam da učim za njih, ali teško mi je da se koncentrišem“, rekao je Andre. I nisu u pitanju samo fizički efekti, rekao je. „Klimatska kriza utječe na naše mentalno zdravlje jer nas tjera da brinemo za našu budućnost. Kako da se ne uplašimo?”
Andréova sestra, Sofija, rekla je da njen brat pati od astme i da nije mogao da izađe napolje, a da se ne osjeća ugušeno kada su temperature ove godine zimi dostigle neuobičajeno toplih 30 stepeni.
"Vlade širom svijeta imaju moć da to zaustave, a evropske vlade odlučuju da to ne zaustave", rekla je 23-godišnja Catarina dos Santos Mota, još jedna članica grupe. “Od kada smo započeli našu akciju, osjećali smo da je uticaj klimatske krize sve gori i gori. U 2023. juli je bio najtopliji mjesec zabilježen. Zastrašujuće je pomisliti da je ovo samo početak.”
To je prvi klimatski slučaj koji je podnesen sudu. Dva druga slučaja o klimatskim promjenama - jedan od strane udruženja žena protiv Švicarske, drugi od strane francuskog zakonodavca protiv Francuske - od tada su pred sudom.
Članovi udruženja starijih otputovali su u Strazbur u znak podrške mladim Portugalcima. Oni su stajali ispred zgrade suda prije ročišta, zajedno sa nekoliko desetina drugih pristalica.
„Kada su vidjeli kako sve gori oko njih, sve katastrofe, shvatili su da neće imati budućnost”, rekla je Anne Mahrer, kopredsjednica grupe. "Vjerovatno nećemo biti tamo da to vidimo, ali ako pobijedimo, svi su pobijedili."
Odluka se ne očekuje još nekoliko mjeseci. Još uvijek je nejasno hoće li sud donijeti odluku o sva tri klimatska slučaja u isto vrijeme.