Ukupan gubitak od 3,5 odsto u prošloj godini u recesiji koja je formalno počela u februaru – najveći je od 1946. Prethodio mu je rast od 2,2 procenata u 2019. Ekonomski gubici uzrokovani globalnom pandemijom prvi su poslije više od deset godina i ekonomske krize koja je svijet pogodila tokom 2007-2009.
Pregled koji je u četvrtak objavio Sekretarijat za trgovinu ukazuje da je krajem 2020. povećana proizvodnja i započet oporavak od posljedica pandemije. To se, međutim, događa u trenutku povećanja broja oboljelih od koronavirusa, ali i potrošnje skoro tri hiljade milijardi dolara novčane pomoći dodijeljenih građanima na osnovu odluke američkih vlasti.
Federalne rezerve zadržale su vrijednost referentne kamatne stope tokom noći oko nule i obavezale se kupovinom obveznica nastaviti da usmjeravaju novac u ekonomiju.
“Posljednjih mjeseci tempo oporavka ekonomije i zapošljavanja je umjeren”, saopštile su Federalne rezerve.
Inače, u posljednja tri mjeseca 2020. bruto društveni proizvod povećan je za 4 procenta na godišnjem nivou. Razlog za to bilo je, kako izvještava agencija Reuters, neodobravanje drugog novčanog paketa pomoći, smanjenje vrijednosti prosječne potrošačke korpe – što je zasjenilo povećanje proizvodnje i situaciju na tržištu nekretnina.
Značajno nazadovanje, nakon rasta od 33,4 odsto u periodu između jula i septembra 2020. godine, uticalo je da bruto društveni proizvod ostane znatno ispod nivoa sa kraja 2019. Budući da pandemija još nije pod kontrolom – stručnjaci očekuju dodatna ekonomska usporavanja u prva tri mjeseca 2021, prije poboljšanja koja se očekuju na ljeto, kada, između ostalog, više građana bude vakcinisano.