Linkovi

Kipar: Početak bolnog saniranja


„Mnogo je kompanija i mnogo je Kiprana koji će izgubiti novac. Proizvodnja, potrošnja i nove inevesticije biće mnogo, mnogo manje.“

Finansijska neizvjesnost Kipra daleko je od kraja. Unatoč, u posljednji čas izbjegnutom bankrotu zahvaljući odobrenom paketu od 13 milijardi dolara kiparske ekonomske i finansijske nevolje su tek na početku bolnog saniranja. Ekonomisti procjenjuju da će Kipar cijenu izlaska iz dubioza platiti povećanjem nezaposlenosti, brojnim bankrotima banaka zapalim u teškoće, restriktivnim i skupim kreditiranjem....

Kiparske banke biće zatvorene i sutra. I to je jedan od pokušaja da se spriječi panično povlačenje uloga iz banaka zapalih u teškoće. Taj potez će već nastalim štetama biti od male koristi. Čak i ako bude uspostavljena kakva takva ekonomska stabilnost, ekonomista Yannis Tirkides ističe da privatni sektor neće biti pošteđen:

„Mnogo je kompanija i mnogo je Kiprana koji će izgubiti novac. Proizvodnja, potrošnja i nove inevesticije biće mnogo, mnogo manje.“

Za sada, striktnom kontrolom ograničena je količina novca koji može biti iznijet izvan Kipra. A ako ekonomija trpi, nema ni novih radnih mjesta.

Profesor poslovne škole Warwick Business Hari Tsoukas predviđa da će stopa nezapolenosti sunuti u vis:

„Sada je stopa nezaposlenosti oko 14 odsto. Procjene ukazuju da bi za 25 ili 30 posto mogao biti smanjen nacionalni bruto proizvod, a to znači dvostruko veći procenat nezaposlenih.“

Negativne ekonomske posljedice mogle bi biti i hrana anti-evropskom sentimentu, posebno među onima sa više od 130.000 dolara ušteđevine u kiparskim bankama. Mnogi bi mogli ostati bez i do 40 odsto u banke uloženog novca. Posebno mnogi ruski investitori koji su Kipar godinama koristili za izbjegavanje plaćanja poreza.

Antis Nathanael, direktor kiparsko-ruske poslovne asocijacije, za odluku u svojevrsnom kažnjavanju štediša sa velikim ulozima kaže da je opasan presedan i da bi se, kao bumerang, mogao vratiti Evropskoj uniji:

„Novac nema zemlju. Novac teče tamo gdje je siguran. Ne mislim da je ovo sada neposredan kiparski problem. To je evropski problem, jer ono što se dešava Kipru, može se desiti Luksembrugu, možda čak i Njemačkoj....“

Mnogi analitičari upozoravaju da sporazum o saniranju finansijske provalije Kipra, pete države u okviru Evropske unije koja se našla na ivici bankrota, dodatno povećava podozrenja u održivost eura, zajedničke valute u 17 zemalja, članica Evropske unije.
Kipar: Početak bolnog saniranja
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00
XS
SM
MD
LG