Stalna zabrinutost zbog usporenog rasta evropske ekonomije odrazila se posljednjih dana i na rast vrijednosti dionica na Wall Streetu u New Yorku.
Njemačka, koja se smatra pokretačkom snagom zajednice 17 država euro zone, je u drugom kvartalu zabilježila rast od samo jedne desetine procenta.
Investicijski ekspert Jeffrey Sica kaže da slabašan ekonomski rast u Njemačkoj komplikuje evropski dužnički problem:
"Pitanje je kako će reagirati ekonomski slabije zemlje na taj zastoj njemačke ekonomije. Mislim da će sve slabije mogućnosti bankarskog sistema i evropskih banaka, posebno španskih i italijanskih, postepeno potkopavati te ekonomije."
Pozivi za većim ekonomskim i političkim jedinstvom koje su jučer uputili njemačka kancelarka Angela Markel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy nisu umanjili zabrinutost.
Njemački analitičar Robert Halver kaže da investitori žele da znaju šta će trenutačno poduzeti lideri EU:
"Dugoročni propisi su divna stvar, ali nama trebaju kratkoročna riješenja."
Velike zarade američkih korporacija su dijelimično ublažile zabrinutosti na Wall Streetu. Ali, Jeffrey Sica kaže da Amerikanci ignorišu Evropu i njihove vlastite teškoće:
"Mada je ova zemlje povremeno zahvaćena ignorancijom prema Evropi, što više ljudi shvati medjusobnu uslovljenost evropskih i američkih banaka, veća je vjerovatnoća da će biti veoma zabrinuti."
Ako se evropska dužnička kriza proširi izvan Grčke i Portugala, analitičari kažu da bi druge visoko zadužene zemlje, kao što su Italija i Španija, mogle imati teškoća u pozajmljivanju novca. Veće kamatne stope mogu voditi bankrotiranju i mogućoj novoj bankovnoj krizi gurajući globalnu ekonomiju u novu recesiju.
Ukoliko evropski lideri ne nadju rješenje dužničke krize, Sica kaže da će financijsko tržište ostatak godine, vjerovatno, ostati u crvenom:
"Mislim da će Evropa ponovo doći u središte pažnje i da će to dodatno usložiti američku ekonomsku usporenost i da će ovo biti teška godina za investitore."
Sve više eksperata pozivaju 17 zemalja članica eurozone da spriječe rast kamata koji je Grčku, Portugal i Irsku doveo pred stečaj. Ali drugi ukazuju da će to takodjer podići kamate na kredite zemljama izvan eurozone.