Dugoočekivani memoari bivšeg britanskog premijera Blaira su u prodaji i idu dobro, ali to nije pomoglo da se smiri kontroverza u vezi sa njegovom odlukom da pošalje trupe u Irak. Očito je, kažu u Londonu, da i dalje postoje suprotni stavovi o tome šta će i kakva će biti njegova politička ostavština.
Promotivna turneja za knjigu Tony-a Blaira ne odvija se baš po planu. U Dublinu su demonstranti bacali jaja i cipele na gospodina Blaira, ljutiti što je njihovu zemlju gurnuo u rat i da ni sedam godina kasnije ne želi da uputi neko izvinjenje:
- Kako da ne žalim ljude koji su poginuli? Bilo bi nečovječno i pomisliti tako nešto. Ali, ako me pitate da li žalim zbog odluke koju sam tada donio, ja kažem da prihvatam svu odgovornost za to, ali ne mogu žaliti zbog same te odluke.
Prijetnje novim protestima nagnale su gospodina Blaira da otkaže planirani prijem i potpisivanje knjige u Londonu. Upravo tog dana, jedan od demonstranata, John Howsam, izjavio je za medije da bivši premijer u Britaniji nema više mnogo pristalica:
- On je, zbog svojih laži, odgovoran za smrt mnogih ljudi.
Anthony Seldon napisao je dvije knjige o gospodinu Blairu. On primjećuje da bivši britanski lider ne može biti iznenadjen ljutnjom tamošnje javnosti zbog Iraka:
- On će biti razočaran jer mislim da se nadao da će ta knjiga na neki način smiriti taj bijes protiv njega i toga kako je vodio taj rat u Iraku, ali ne, neće biti iznenadjen.
Sav prihod od prodaje memoara gospodin Blair poklanja jednoj vojnoj dobrotvornoj organizaciji. To uključuje i višemilionski predujam kojeg je dobio. Njegovi memoari skočili su odmah na vrh liste najprodavanijih knjiga uprkos pomenutoj debati oko Iraka. Gary McCarthy je jedan od kupaca ove knjige:
- On je imao prilično interesantnu ulogu u sjevernoirskom mirovnom procesu, a gledao sam ga i na TV i činilo se da će biti zanimljivo štivo.
Gospodin Blair je vodio Britaniju cijelu deceniju i nije joj bio na čelu samo tokom iračkog rata, nego je zemlju vodio i nakon smrti princeze Diane i osiguravanja mira u Sjevernoj Irskoj. Sada je specijalni izaslanik za Bliski Istok.
- Nikad nismo imali ovakvog premijera koji je i nakon silaska sa funkcije želio da ima tako značajnu ulogu.
Seldon dodaje i da je gospodin Blair bio veoma povezan sa običnim ljudima. Njegovi kritičari su ga, medjutim, zvali pudlicom predsjednika Busha, te je on sada popularniji izvan nego unutar Britanije. Umirovljeni general Tim Cross, bivši britanski visoki izaslanik direktno nakon invazije u Iraku, smatra da je gospodin Blair u Iraku uradio ispravnu stvar:
- On će biti pod pritiskom još neko, kraće vrijeme, ali po mom sudu, za 15, 20, 25 godina istorija će ga tretirati bolje.
To će ovisiti i o tome hoće li se Irak stabilizirati. I dok se ta zemlja još uvijek oporavlja sedam godina nakon invazije, neki analitičari su zabrinuti što gospodin Blair sada agresivno govori i protiv Irana:
- Treba li tom narodu dozvoliti da dodje do nuklearnog oružja ili ne? Moj odgovor je: NE! I kad biste vi na toj poziciji i vaša bi odluka bila ista.
Za neke, on je čak ratni zločinac, za druge ostaje velikim britanskim državnikom. Medjutim, njegovi memoari će malo pomoći da se ta složena zaostavština raspetlja.