Ovaj zakon je jedan od prioriteta koje Bosna i Hercegovina mora ispuniti do marta, kada će biti donesena odluka o tome hoće li BiH početi pregovore o pristupanju Evropskoj uniji.
Donošenjem ovog zakona Bosna i Hercegovina je izbjegla stavljanje na sivu listu Radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF).
FATF je međunarodno tijelo za praćenje pranja novca i finansiranje terorizma i ispunjavanja standarda u ovim oblastima.
Komitet eksperata Savjeta Evrope za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL) boravi u posjeti BiH radi procjene da li je zemlja postigla zadovoljavajući nivo standarda u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Na usvajanje zakona je pozvala i Kancelarija Evropske unije u BiH, koja je zatražila od Doma naroda Parlamentarne skupštine BIH da zakaže sjednicu na kojoj će ga usvojiti, kako bi on ušao u evaluaciju MONEYVAL-a.
MONEYVAL je stalno nadzorno tijelo Savjeta Evrope zaduženo za procjenu poštovanja mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma, koje ima i zadatak davanja preporuka nacionalnim vlastima u pogledu potrebnih poboljšanja njihovih sistema.
Dom naroda BiH se sastoji od 15 delegata, od kojih su dvije trećine iz Federacije BiH (po pet Bošnjaka i Hrvata), a jedna trećina (pet Srba) iz Republike Srpske.