Linkovi

Najnovije

update

Biden u Kentuckyju: Ne ustručavajte se da tražite bilo šta

Posljedice tornada vidljive su u centru Mayfielda, Kentucky.
Posljedice tornada vidljive su u centru Mayfielda, Kentucky.

Predsjednik SAD Joe Biden nalazi se u posjeti državi Kentucky kako bi se uvjerio u štetu koju su pričinili naleti tornada u kojima su poginule najmanje 74 osobe, uključujući pet osoba porijeklom iz BiH, u toj saveznoj državi i zbog kojih su raseljene hiljade drugih. Među žrtvama je 12-ero djece.

Biden je boravio u gradu Mayfieldu, gdje se uvjerio u štetu koju je iza sebe ostavila vremenska nepogoda.

"Nikada nisam vidio ovakve razmjere štete koju je iza sebe ostavio tornado. Nemojte se ustručavati da tražite bilo šta. Nema plavih ili crvenih tornada", rekao je Biden aludirajući na podjele koje postoje između demokrata i republikanaca.

Prethodno se o svom boravku u ugroženim područjima oglasio na društvenoj mreži Twitter.

"Nalazim se u Kentuckyju gdje treba da razgovaram sa lokalnim liderima i uvjerim se u štetu pričinjenu udarima tornada i ekstremnim vremenskim uslovima. Biće potrebni zajednički napori da se oporavimo i počnemo obnovu. Spremni smo da omogućimo sve vidove podrške koliko god da je potrebno", objavio je Biden.

Biden, koji je već potpisao deklaraciju kojom se proglašava vanredno stanje u Kentuckyju, kako bi omogućio korištenje federalnih sredstava za pomoć toj državi.

Žena i četvero djece porijeklom iz BiH stradali u Kentuckyju

Dronski snimci pokazuju razmjere štete uzrokovane tornadom u Bowling Greenu

U Kentukcyju, usljed naleta tornada stradalo je i mjesto Bowling Green, gdje postoji blisko povezana bh. zajednica, piše AP. Većina njih je izbjegla iz rata kako bi njihova djeca imala bolji život, rekao je Ben Ćerimović, porijeklom iz BiH.

Jedna od porodica koja je izgubila mnogo članova bila je iz BiH. Dvojica braće živjela su u kući do kuće, govori Ganimete Ademi, koja je izbjegla sa Kosova 1999. godine tokom rata. Za familiju iz BiH kaže da su bili sretni i druželjubivi, dodajući da su priređivali ljetne zabave u dvorištu.

Policija navodi da je preminula žena i četvero djece, od kojih je dvoje dojenčadi. Njihovi preživjeli rođaci rekli su da je preteško govoriti o tome.

Ćerimović, koji također poznaje porodicu, kaže da osjećanja koja ima ne može da objasni. On je volontirao preko vikenda, ali je uzeo slobodan ponedjeljak da sabere osjećanja.

"Svaki put kad vidim ovo i čujem za tu djecu, pomislim na svoju", rekao je. "Šta da su to moja djeca?"

Generalni konzul BiH u Chicagu Elvir Resić je rekao u ponedjeljak za Glas Amerike da je riječ o porodici iz Sarajeva i da su se stradala žena i djeca nalazili u jednoj od dvije kuće.

Neslužbene informacije bh. konzulata u Chicagu: Pet osoba porijeklom iz BiH stradalo u tornadu
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Pustoš i u drugim državama

Dok je Kentucky najteže pogođen, oluja koja je izazvala nekoliko tornada u petak kasno uveče i subotu rano ujutro, također je ostavila pustoš iza sebe u državama Arkansas, Illinois, Mississippi, Missouri i Tennessee.

Biden je naredio svojoj administraciji da sve resurse stavi na raspolaganje lokalnim i državnim zvaničnicima i drugim državama pogođenim olujama.

„Moraćemo da prevaziđemo ono što je dostupno federalnoj vladi, na primjer, tamo gdje FEMA (Agencija za vanredne situacije) može da obezbjedi do 35.000 dolara za obnovu stambenih objekata”, rekao je Biden. „Ima mnogo toga da se uradi, a mi tek krećemo, ali radićemo sa svim guvernerima da se pobrinemo da možemo sve da završimo

Snažne oluje ovakve vrste neuobičajene su za decembar u Sjevernoj Americi. Meteorolozi kažu da su ih podstakli rekordno topli vazduh i temperatura vode u Meksičkom zalivu.

U međuvremenu, dug proces oporavka od katastrofe je počeo, a radnici, volonteri i pripadnici Nacionalne garde saniraju štetu i dostavljaju pijaću vodu, dok se nastavlja potraga i za žrtvama.

U tornadima, koji su pogodili dijelove Sjedinjenih Država, poginulo je najmanje 88 osoba u pet država - 74 samo u Kentuckyju - a velika šteta pričinjena je od Arkansasa, gdje je uništen starački dom, do Illinoisa, gdje je teško oštećeno skladište kompanije Amazon.

U Kentuckyju, guverner Andy Beshear​ rekao je da bi broj žrtava mogao da raste dok spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine. U toj saveznoj državi mobilisano je gotovo 450 pripadnika Nacionalne garde, od kojih 95 traga za žrtvama.

"Zbog ovolike štete i ruševina, možda će bi potrebna nedjelja ili duže prije nego što budemo imali konačan broj izgubljenih života", rekao je Beshear​.

Vlasti Kentuckyja saopštile su da je zbog obima razaranja veoma teško procijeniti štetu. Uprkos tome, radnici pokušavaju da poprave kvarove na elektro mreži, da pronađu smještaj za one koji su ostali bez domova i dostave zalihe.

Širom te države, oko 26.000 domova i radnji je bez struje, među kojima i gotovo svi potrošači u Mayfieldu. Više od 10.000 domova i radnji nije imalo vodu, dok 17.000 mora da je prokuhava, saopštili su tamošnji zvaničnici.

Državni i lokalni zvaničnici upozoravaju će da oporavak nekih od najteže pogođenih područja možda trajati više godina.

"Ovo je operacija koja neće trajati nedjelju ili mjesec, već više godina", poručio je direktor za vanredne situacije Michael Dossett​.

Uništeni domovi i autmobili u Mayfieldu, Kentucky.
Uništeni domovi i autmobili u Mayfieldu, Kentucky.

Kentucky je pogodilo ukupno pet pijavica, od kojih je jedna imala putanju dugu 320 kilometara.

U tornadima je poginulo najmanje šest osoba u Ililnoisu, gdje je pogođeno skladište Amazona, četvero u Tennesseeu, dvoje u Arkansasu, gdje je uništen starački dom i dvoje u Missouriju.

Najveća šteta pričinjena je u Mayfieldu, Kentucky, gradu sa 10.000 stanovnika. Ruševine, oboreno drveće i uništena vozila prekrivaju ulice. Na zgradama, koje nisu razorene, razbijeni su prozori i uništeni krovovi.

See all News Updates of the Day

Trebinje posljednje utočište slovačkom desničaru koji se divio Putinu

Gabriel Leckeši. (Foto: BIRN BiH)
Gabriel Leckeši. (Foto: BIRN BiH)

Godinu dana Gabriel Leckeši se u Trebinju osjećao sigurno od slovačkog pravosuđa gdje mu se sudilo za podržavanje ruskog napada na Ukrajinu i citiranje Vladimira Putina.

On je već četvrti Slovak koji utočište od pravosuđa svoje zemlje pronalazi u Bosni i Hercegovini a nekoliko puta u posjetu su mu dolazili pripadnici krajnje desničarske stranke, otkriva Detektor.

Oktobar je ove godine i na kapiji trošne jednospratne bijele kuće u predgrađu Trebinja dočekuje nas Gabriel Leckeši. Starac koji teško hoda i diše uvodi nas u prostoriju u kojoj boravi posljednjih godinu dana, otkada je došao u Bosnu i Hercegovinu, bježeći od slovačkog pravosuđa.

Na stolu male sobe je laptop računar na kome on pokazuje svoje fotografije na kojima izgleda mlađe i zdravije. Ali i sadržaje na društvenim mrežama koje su mu stvorile probleme.

Leckeši je u Slovačkoj prvostepeno osuđen za širenje pretežno desničarskih i proruskih sadržaja. On je na društvenim mrežama podržavao ruski napad na Ukrajinu, citirao Vladimira Putina i širio desničarske stavove i ideologije. Prvostepeno je osuđen na sedam godina zatvora, da bi ga Specijalni sud putom oslobodio, ali je slučaj dalje otišao na Vrhovni sud.

Kaže da je slobodan čovjek, ali da se ne smije vratiti u Slovačku, iako ima dobra poznanstva u vladinim krugovima. Od prijatelja je saznao da mu je Nacionalna agencija za kriminalitet Slovačke izuzela kompjutere.

“Ako se vratim u Slovačku da bi me odmah stavili u zatvor“, objašnjava Leckeši.

Na slabom bosanskom jeziku govori sporo i teško. Često pravi pauze da se odmori.

U prošlosti je bio vlasnik zaštitarske agencije, da bi se zatim preselio u Francusku gdje je radio kao ribar, a u međuvremenu je proglasio i bankrot svoje firme. Nastavio je pisati blog na kojem je širio desničarske stavove, te objavljivati informacije iz sigurnosnih službi.

„Nisam radio za Tajnu službu ali imam prijatelje iz Tajne službe. Imam prijatelja i u specijalnoj komandi i u Ministarstvu sigurnosti. Prije sam imao dosta dobro informacije“, prepričava Leckeši svoju vezu u sigurnosnim službama.

Rusiju voli zato što tvrdi da mu je baka Ruskinja.

Na ulazu u njegovu kuću je zelenu naljepnica sa kojoj piše “kotleba”. Objašnjava da je to logo „Narodne stranke – Naša Slovačka“, čije je simpatizer. Kaže da su ga članovi stranke posjetili nekoliko puta. Dok priča, daje nam naljepnice koje su u ladici.

Leckeši je već četvrti Slovak koji je pobjegao od pravosuđa ove zemlje Evropske unije i utočište pronašao u BiH, te drugi koji se smjestio u Trebinju. Detektor je ranije u saradnji sa slovačkim Istraživačkim centrom Jan Kuciak otkrio kako slovački policajci i obavještajci smatraju BiH sigurnim utočištem odakle neće biti izručeni nazad i gdje mogu uživati u dugotrajnim procesima traženja azila. Domaće institucije nikada nisu Detektoru pojasnile stav da ne izruče odmah stanovnike Evropske unije gdje im je garantovano pravo na pravično suđenje.

Ovaj put domaće institucije nisu odgovorile ni da li imaju saznanja da su slovački krajnji desničari koji su ranije osuđivani u Slovačkoj, nekoliko puta dolazili u BiH.

Leckeši objašnjava da je ideologija stranke “Naša Slovačka” suverenitet Slovačke, te izlazak ove zemlje iz EU i NATO pakta.. On sam dijeli njihove ksenofobne stavove kakvi se često mogu vidjeti kod proruskih organizacija u Evropi. Tokom procesa je rekao da želi drugog sudiju, optužujući postupajućeg sudiju da je član pokreta koji zagovara prava LGBTIQ osoba.

„Pet ili šest puta sam pisao da neću tog sudiju jer sam ja protiv LGBT“, kaže Leckeši i dodaje da mu je “dosta i ulazaka migranata, naročito onih iz Afrike i izbjeglica iz Ukrajine”.

On voli da govori ali dosta toga što kaže nije potpuno razumljivo i često se umara. Da bismo dobili više informacija o njegovim vezama i stranci koju podržava putujemo u Slovačku gdje želimo razgovarati sa Marekom Kotlebom iz Naše Slovačke. Za to nam je potrebna pomoć.

Marek Kotleba. (Foto: BIRN BiH)
Marek Kotleba. (Foto: BIRN BiH)

Eva Štefankova iz Istraživačkog centra „Jan Kuciak“ nam pomaže u prijevodu pri razgovoru sa Kotlebom, jer osim slovačkog ne govori drugi jezik.

Upoznaje nas da je to stranka koja slijedi ideologiju nacizma i fašizma ali da su bili mnogo otvoreniji u tim nastupima ranije zbog čega su imali problema sa zakonom.

„Marek, brat Mariana Kotlebe ima 41 godinu, ekonomista je i suštinski slijedi put svog starijeg brata. Zato što nakon što je Marian Kotleba optužen i nakon što je izgubio mandat u Parlamentu i kada se nije mogao opet kandidovati, Marek je postao vođa i nosilac liste. Također se kandidovao sa guvernera Banske Bistrice kao i njegov stariji brat Marian Kotleba što je bio 2016. godine. Ali on nije uspio“, objašnjava Eva na putu do centrale Narodne stranke – Naša Slovačka.

Ispred centrale stranke u Banskoj Bistrici gdje je pokret osnovan parkirano je vojno vozilo. Tu nas dočekuju Marek Kotleba i glasnogovornik stranke. Prvi utisak o centrali stranke je da liči na porodičnu kuću. U prostoriji bez grijenja Kotleba se priprema za razgovor, skida jaknu i ostaje u kratkoj majici sa slovačkim obilježjima. S vremena na vrijeme okrene pogled prema kolegici koja mu prevodi pitanja.

„Moja ideja o budućnosti Slovačke je potpuno različita od one trenutne Vlade. Želimo kršćansku Slovačku, nacionalnu Slovačku, Slovačku koja će se usmjeriti na građane i slovačko društvo“, kaže Marek Kotleba.

Narodna stranka – Naša Slovačka je osnovana 2010. godine, a prije toga Marian Kotleba je bio vođa stranke „Slovačka zajednica“. Ta stranka je 2006. godine raspuštena presudom Vrhovnog suda jer je statut te stranke bio sličan stranci iz Drugog svjetskog rata koja je bila saveznik nacističke Njemačke. U međuvremenu, braća Kotleba su imali i proizvodnju odjeće koju su nazvali „KKK“. Ta skraćenica najpoznatija je za američku rasističku organizaciju „Ku-Kluks-Klan“.

Marek Kotleba izbjegava odgovoriti na pitanje o povezanosti sa nacizmom i fašizmom. Kaže da dolaze iz običnih porodica i da su zakonita skupina koju su mediji htjeli označiti kao esktremističku. Leckešija i Trebinje su posjetili pošto su oni narodna stranka i brinu o svojim članovima.

„Posjetili smo ga, on nas je ugostio. Mogli smo spavati, jesti i okupati se. Pokazao nam je historijski grad, sve kao dobar prijatelj“, kaže Kotleba.

Kotlebovci su na određen način izgubili dodir sa neonacističkom ideologijoim i sada se umrežavaju sa drugim sličnim organizacijama u Evropi, kaže Richard Straka, istraživač posvećen analiziranju i istraživanju desničarskih skupina.

„Prvobitno su nastali kao paravojna organizacija krajnje desnice za narod. Ali nakon samo nekoliko godine, prestali su da se bave tim paravojnim stvarima i prešli su samo na politiku“, objašnjava Straka.

Screenshot opisa stranke
Screenshot opisa stranke

U Ružomberoku na sjeveru Slovačke Ján Benčík, nekadašnji slovački parlamentarac i dugogodišnji novinar te aktivista, godinama prati aktivnosti ektremnih skupina u Slovačkoj. Za vrijeme parlamentarnog mandata, Kotlebovci su ga često napadali i pisali o njemu. Ranije je pratio njihovu vezu sa Leckešijem i dobro poznaje pozadinu njihovog odnosa. Za Leckešija kaže da je širio legende o sebi, naprimjer da mu je djed bio donski kozak a baka Ruskinja.

„O činjenici da ga policija traži saznao sam na internetu. Bilo je to ubrzo nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Leckeši je objavio status u kojem je to odobrio i tražio da ruske trupe ne stanu, da idu dalje, čak i do Slovačke. Pogledao sam njegov profil i tamo se on žalio da ga policija maltretira“, kaže Benčík.

Bivši državni tužilac Matuš Harkabus dobro poznaje ideologiju kotlebovaca i kaže da njihovo pojednostavljeno pojašnjenje treba znati tumačiti.

Objašnjava da je stranka rasformirana zbog veza sa nacizmom i fašizmom ali da je Vrhovni sud ukinuo takvu odluku.

Dodaje da je Marian Kotleba ranije bio procesuiran zbog promocije nacističkog simbola 1488, što je u Slovačkoj krivično kažnjivo. Ovaj simbol označava kombinaciju numeričkih kodova krajnjih desničara, gdje se “14” odnosi na slogan od 14 riječi “moramo osigurati postojanje našeg naroda i budućnost bijele djece”. Kod koda 88, oba broja označavaju osmo slovo abecede i označavaju slogan Heil Hitler.

Bosna i Hercegovina je zanimljiva Slovacima poput Leckešija jer nije članica Evropske unije, kaže Harkabus. On to vidi kao osnovni motiv zašto su se odlučili baš za odlazak u BiH.

„To bi mogla biti i Švicarska koja je recimo otprilike na istoj udaljenosti od Slovačke i također nije članica EU. Mora da postoji još nešto, ali ne znam šta“, kaže Harkabus. Dok snimamo u Slovačkoj, njegovi prijatelji iz stranke javljaju nam da je Leckesi preminuo u Trebinju. Za ovu informaciju u BiH se mogu dobiti samo neformalne informacije. Detektor nije mogao od institucija BiH zvanično potvrditi informaciju o Leckešijevoj smrti.

U BiH, Gabriel Leckeši je očekivao da će dobiti azil ali se isto tako nadao da će njegova krajnja destinacija biti Rusija, za koju je smatrao da je najbolja za život. Niti jedno nije dočekao, a bosanskohercegovačke sigurnosne i vladine službe Detektoru nikada zvanično nisu dale informaciju o njegovom boravku, kao ni za prethodna tri slovačka državljanina koja su pobjegla od pravosuđa a koji i dalje žive u BiH.

Prava istina o Leckesijevom životu i namjerama je možda otišla s njim. Vjerovatno posljednju ispovijest dao je Detektoru samo nekoliko dana prije smrti.

Glas Amerike u Damasku: Bijes i tuga dok porodice traže nestale

Sirijke gledaju dokumentu da bi pronašle informacije o nestalim članovima porodice (Foto: Aris MESSINIS/AFP)
Sirijke gledaju dokumentu da bi pronašle informacije o nestalim članovima porodice (Foto: Aris MESSINIS/AFP)

U sirijskoj prijestolnici vlada bijes dok porodice tragaju za voljenima koji su nestali ili umrli u brutalnom zatvorskom sistemu svrgnutog režima.

Na sahrani žrtve torture u zatvoru, ljudi su pozivali na pogubljenje predsjednika Bashara al-Assada, manje od nedjelju nakon što je pobjegao iz zemlje.

Svi s kojima je Glas Amerike razgovarao kažu da su izgubili nekog u brutalnom zatvorskom sistemu, koji je doživio kolaps zajedno sa režimom.

„Bože, gdje mi je sin? Želim da ga vidim, držim, pomirišem. Ne znam gdje je. Uzeli su mi ga. Nadam se da će Bog njih uzeti”, rekla je za Glas Amerika jedna Sirijka.

Mladić koji je sahranjen, Mazen al-Hamada, umro je u zatvoru nakon što je javno govorio o tome da je mučen.

Tuga za najmilijima u Damasku
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00


U jednoj bolnici, porodice tragaju za posmrtnim ostacima ljudi za koje vjeruju da su nedavno preminuli.

Na zidu, ispred bolnice, su fotografije tijela. Mnogi, kako je saopšteno Glasu Amerike, imaju povrede od mučenja.

U bolnici, čeka se na identifikaciju desetina tijela. Međutim, većina porodica ovdje nije pronašla svoje članove.

„Moji sinovi su uhapšeni 2014. Dali su nam umrlice, ali ne znamo šta im se dogodilo. Ovo ovdje se ne može opisati. Posijedi vam kosa”, ispričala je majka nestale osobe Majda Abu al-Omani.

U zloglasnom zatvoru Sednaja, druge porodice tragaju za informacijama koje bi mogle da im pomognu da pronađu nestale članove. Mnogi vjeruju da ima nestalih zatvorenika koji su i dalje živi u skrivenim objektima.

„Ispod zemlje su žive duše. Ne samo jedna ili dvije. U Sednaji smo četiri ili pet dana, ali za sada nismo nikog pronašli”, kaže Khamis al-Ibrahim, kojem je nestao brat.

Sirijci su za Glas Amerike ispričali da su članovi njihovih porodica uhapšeni iz nepoznatih razloga, ili zato što su rekli nešto negativno o vladi ili živjeli u oblasti u kojoj su djelovali aktivisti i pobunjenici.

Mnogi su pred ekipom Glasa Amerike izrazili bijes i tugu, dok je jedan čovjek upitao: Ljudi iz cijelog svijeta su decenijama znali o ovome i zašto tek sada snimate?”

Izvještaj: FBI trebalo da učini više u prikupljanju podataka uoči napada na Kongres

Napad američki Capitol u Washingtonu, 6. janurar 2021. (Foto: AP/Jose Luis Magana)
Napad američki Capitol u Washingtonu, 6. janurar 2021. (Foto: AP/Jose Luis Magana)

Federalni biro za istraživanja (FBI) trebalo je da učini više u vezi sa prikupljanjem obavještajnih podataka prije nasilja u američkom Kongresu 6. januara 2021, iako se pripremio za tu mogućnost, utvrđeno je u izvještaju generalnog inspektora Sekretarijata pravosuđa.

Navedeno je i da tog dana među okupljenima nije bilo službenika FBI, dok doušnici te agencije nisu imali naređenja ili uputstva da deluju.

U izvještaju se odbacuju teorije zavjera pojedinih republikanskih članova Kongresa da je FBI imao ulogu u podsticanju okolnosti koje su doprinijele neredima, nasilju i sukobima sa policijom - prilikom pokušaja poništavanja izbornog poraza Donalda Trumpa i pobjede demokrate Joea Bidena.

Izvještaj je objavljen gotovo četiri godine nakon događaja koji je uzdrmao temelje američke demokratije, izvijestila je agencija AP. Svrha dokumenta je rasvjetljavanje važnih pitanja koja su dominirala javnim diskursom, između ostalog, i da li su greške u radu obavještajnih agencija prethodile neredima, kao i da li je neko u okupljenoj masi djelovao po nalogu Federalnog biroa za istraživanja.

U dokumentu je utvrđeno da je dvadeset šest doušnika prisustvovalo protestima u Washingtonu. Iako su trojica ušla u zgradu Kongresa, ili spoljnu zonu kojoj nije bio dozvoljen pristup, niko od njih nije imao ovlaštenja da krši zakon ili podstiče druge okupljene da to čine.

U izvještaju je navedeno da je FBI preduzeo odgovarajuće korake da se pripremi za događaje od 6. januara, ali nije uspio prikupi relevantne obavještajne podatke iz ukupno 56 kancelarija na terenu. Provjera generalnog insprektorata Sekretarijata za pravosuđe inicirana je nekoliko dana poslije nereda, nakon otkrića da je u izvještaju FBI kancelarije u Norfolku u saveznoj državi Virginia, od 5. januara 2021, upozorila na mogućnost, kako je navedena, rata na Capitol Hillu.

Bivši šef kancelarije FBI-a u Washingtonu izjavio je da su, pošto je dobio upozorenje od 5. januara, informacije brzo podijeljene drugim agencijama za primjenu zakona preko zajedničke operativne grupe za terorizam.

Međutim, zvaničnici policije Capitola izjavili su da u to vrijeme nisu znali za taj dokument insistirajući da nisu raspolagali konkretnim ili vjerodostojnim obavještajnim podacima da bi bilo kakav vid demonstracija mogao rezultirati napadom tolikih razmjera.

Christopher Wray, direktor FBI koji je saopštio da će napustiti funkciju 20. januara 2025, kada bude inaugurisan novoizabrani predsjednik Donald Trump, branio je postupke Federalnog biroa za istraživanje.

Članovima Kongresa je 2021. rekao da je izvještaj kancelarije iz Norfolka blagovremeno distribuiran putem zajedničke operativne grupe za terorizam.

Ustvrdio je da se razmatrao u Washingtonu i da je objavljen na internet stranici dostupan drugim agencijama za primjenu zakona.

„Informaciju smo blagovremeno prenijeli policiji Capitola i gradskoj policiji na najmanje tri različita načina”, rekao je tada Wray.

Napad dijela Trampovih pristalica na zgradu Kongresa propratile su teorije zavjere prema kojima su nerede izazvali kriminalci pod kontrolom službi za primjenu zakona. Širenju takvog narativa doprinosili su i pojedini republikanski članovi Kongresa.

Clay Higgins, republikanski član Predstavničkog doma, nedavno je tvrdio da su agenti koji su se predstavljali kao Trumpove pristalice, odgovorni za podsticanje nasilja.

Matt Gaetz, koji je odustao od nominacije za sekretara pravosuđa usljed istrage po optužbama za kriminal, 2021. je u pismu pitao Wrayja koliko je doušnika bilo u Capitolu 6. januara i da li su bili pasivni ili podstrekivali nerede.

Prije objave izvještaja nije bilo poznato koliko se doušnika FBI nalazilo u masti tokom napada na Capitol 6. januara.

Inače, pošto su neredi 6. januara 2021. suzbijeni, a okupljeni izgrednici rastjerani, sjednica Kongresa na kojoj se potvrđivao ishod elektorskog glasanja je nastavljena.

Joe Biden proglašen je pobjednikom izbora i mandat je preuzeo 20. januara 2021 - tokom ceremonije koju su pratile opsežne bezbjednosne mjere.

Istraživanje: Polovina američkih tinejdžera stalno na internetu

Američke tinejdžerke surfuju društvenim mrežama. (Foto: AP /Seth Wenig, arhiva)
Američke tinejdžerke surfuju društvenim mrežama. (Foto: AP /Seth Wenig, arhiva)

Skoro polovina američkih tinejdžera kažu da stalno provode vrijeme na internetu uprkos zabrinutosti zbog uticaja društvenih medija i telefona na njihovo mentalno zdravlje, zaključak je novog izvještaja nevladinog Pew centra.

Kao i prethodnih godina, YouTube je najpopularnija platforma koju su tinejdžeri koristili, 90% je reklo da gleda video snimke, što je manje u odnosu na 95% u 2022. Skoro tri četvrtine je reklo da posjećuje YouTube svaki dan.

Postojao je blagi trend pada u nekoliko popularnih aplikacija koje su tinejdžeri koristili. Na primjer, 63% tinejdžera je reklo da koristi TikTok, što je pad sa 67%, a Snapchat je skliznuo na 55% sa 59%.

To bi mogla biti posljedica ublažavanja ograničenja iz ere pandemije i zbog toga što djeca imaju više vremena za druženje uživo, ali to nije dovoljno da bi bilo zaista značajno.

Upotreba društvene mreže X zabilježila je najveći pad među tinejdžerim. Njih svega 17% reklo je da ga koristi, što je pad sa 23% u 2022. godini, kada je Elon Musk kupio platformu. Reddit je ostao stabilan na 14%. Oko 6% tinejdžera je reklo da koristi Threads, Metin odgovor na X-u koji je pokrenut 2023.

Izvještaj je objavljen u trenutku kada se zemlje širom svijeta bore sa efektima društvenih medija na dobrobit mladih. Australija je nedavno usvojila zakon kojim se djeci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama, iako je nejasno kako će moći da primijeni starosnu granicu i da li će to dovesti neželjene posljedice kao što je izolovanje ranjive djece od njihovih vršnjaka.

Metin servis za razmenu poruka WhatsApp je rijedak izuzetak po tome što je broj korisnika tinejdžera povećan na 23% sa 17% u 2022.

Pew centar je također pitao djecu koliko često koriste različite online platforme. Mali, ali značajan broj je rekao da su na njima „skoro stalno”.

Njih 15 procenata prijavilo je da YouTube koristi stalno, dok ih je 16 odsto konstantno na TikTok-u. Snapchat kaže da veoma učestalo koristi njih 13%.

Kao i u prethodnim anketama, djevojčice su češće koristile TikTok skoro stalno, a dječaci YouTube. Nije bilo značajne rodne razlike u korištenju Snapchata, Instagrama i Facebooka.

Otprilike četvrtina tinejdžera crnaca i Latinoamerikanaca rekla je da skoro stalno posjećuju TikTok, u poređenju sa samo 8% bijelaca tinejdžera. Izvještaj je zasnovan na istraživanju 1.391 tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina koje je sprovedeno od 18. septembra do 10. oktobra 2024. godine.

Parlament Federacije BiH usvojio Zakon o Južnoj interkonekciji, HDZ bio protiv

Parlament FBiH (Foto: CIN)
Parlament FBiH (Foto: CIN)

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, jednog od dva bh. entiteta, usvojio je u četvrtak navečer, 12. decembra Zakon o Južnoj interkonekciji, gasovodu čijom izgradnjom bi se BiH riješila ovisnosti o ruskom gasu.

Da bi zakon postao važeći, potrebno je da ga usvoji i entitetski Dom naroda.

Protiv zakona su glasali poslanici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH).

Južna interkonekcija je gasovod koji bi bio povezan sa terminalom ukapljenog plina (LNG) na hrvatskom ostrvu Krku, a samim tim i evropskim gasovodima, te bi iz pravca Hrvatske išao preko zapadne Hercegovine do srednje BiH.

Planirani gasovod je vrijedan oko 100 miliona eura, a dugačak oko 180 kilometara.

Trenutno, BiH sav gas dobija iz Rusije preko gasovoda Turski tok, koji u zemlju ulazi kod Zvornika na granici sa Srbijom.

Uoči sjednice, Ambasada SAD u BiH je poručila da zakonodavci imaju jasan izbor, između podrške građanima BiH i njihovom budućem napretku, ili glasanje za Rusiju i njene interese.

Ranije je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, američki ambasador u BiH Michael Murphy optužio Dragana Čovića, predsjednika HDZ BiH, najjače političke stranke sa hrvatskim predznakom u zemlji, da "ne želi" da ovaj zakon bude usvojen.

Šta se moglo čuti tokom rasprave?

O zakonu se raspravljalo po hitnoj proceduri, na prijedlog Stranke demokratske akcije (SDA).

Mirsad Zaimović, poslanik SDA, u ime predlagača je podsjetio da je zakon usvojen još 2020. godine, ali da kasnije nije prošao u Domu naroda.

On je istakao da se mora što prije krenuti u izgradnju Južne interkonekcije zbog pronalaženja alternativnih izvora gasa.

"Svjedoci smo situacije iz avgusta kada smo odlukom vlasti u Republici Srpskoj, odnosno Dodikovih kadova, imali uskraćen gas nekoliko dana, Sarajevo i ostatak BiH, i osim što smo ovisni o jednom kanalu snabdijevanja plinom, osim što je to ruski plin, mi smo ovisni i o dobroj volji predsjednika susjednog entiteta", kazao je Zaimović.

On je dodao i da se od ljeta desila još jedna situacija koja "zabrinjava", kada se ruska Gazprom banka – preko koje sa plaća gas – našla na udaru američkih sankcija.

Kroz raspravu, zakon je, uglavnom, naišao na podršku poslanika, iako su poslanici iz stranaka sa hrvatskim predznakom iskazali skepsu po određenim pitanjima.

Admir Čavalić, šef Kluba Stranke za BiH je rekao da oni od početka mandata lobiraju za ovaj zakon, te zatražio da federalni Dom naroda zakaže sjednicu što ranije.

Naglasio je da oni podržavaju da ovaj posao radi "BH gas", te su protiv osnivanja drugog preduzeća za te potrebe.

Marijan Marjanović iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH je upozorio da ovo preduzeće ima značajne dugove, te da je "činjenica je da su u BH Gasu sve Bošnjaci, od rukovodećih pozicija do danas i da su Bošnjaci rukovali njime oduvijek".

Na to je odgovorio poslanik SDA, Salko Zildžić, rekavši da po pitanju javnih preduzeća treba biti sporno ako su tamo nestručni ljudi, a ne da im se "broje krvna zrnca".

"U zakonu o Južnoj interkonekciji ne postoji ništa sem tehničkih rješenja kako da se ovaj projekat sprovede na brži i efikasniji način. Ovdje nema priče o tome da li je neko Bošnjak, Srbin, Hrvat, da li prolazi kroz ne znam kakvu teritoriju", istakao je Zildžić.

Slaven Raguž iz Hrvatske republikanske stranke je ocijenio da je problem što su niži nivoi vlasti, kantoni i lokalne zajednice, isključeni iz procesa odlučivanja, i zaobilaženje Zakona o eksproprijaciji zemljišta.

HDZ-u je poručio da je sporno što "ventil drži Sarajevo" a ne oni.

"Usvajanjem ovog zakona omogućavamo, teoretski, da mi dođe pred zgradu, proglasi javni interes moju ulicu, i krene kopati plinovod. Ja imam problem s tim, bilo da je u pitanju BH gas, ili plinovod Dragan Čović & Friends d.o.o", istakao je Raguž.

Šef Kluba poslanika Socijaldemokratske partije, Damir Mašić, rekao je da se radi o "tehničkom zakonu", koliko god ga neko pokušao "gurati u politiku".

"BiH bez ikakve dileme, ali hitno treba alternativni dotok plina, ne jedan, nego više njih, i što se nas tiče kao SDP-a, mi ćemo podržati svaku inicijativu koja će za početak smanjiti ovisnost o bilo kome, a pogotovo o ruskom malignom uticaju u BiH", rekao je on.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG