Američki ministar pravosuđa William Barr objaviti će redigiranu verziju izvještaja specijalnog istražitelja Roberta Muellera o navodnom ruskom uplitanju u predsjedničke izbore 2016. godine, te da li je predsjednik Donald Trump ometao pravdu. Barr i njegov zamjenik Rod Rosenstein koji je prije dvije godine imenovao Muellera za specijalnog istražitelja, 18. travnja će se pojaviti pred novinarima i odgovarati na njihova pitanja.
Američki predsjednik Donald Trump, koji je više puta kritizirao Muellerovu istragu ponavljajući da se radi o “lovu na vještice”, u radijskom intervjuju od 17. travnja je kazao da bi se i on mogao obratiti medijima nakon što to uradi Barr.
Mueller i njegov tim su gotovo dvije godine istraživali da li je Trumpova kampanja bila u dosluhu s Rusima i da li je predsjednik ometao pravdu.
Izvještaj sačinjen na gotovo 400 stranica dovršen je 22. marta, a Barr je Kongresu poslao sažetak nalaza na četiri stranice, dva dana kasnije, u kojem je kazao kako istraga “nije utvrdila da su se članovi kampanje predsjednika Donalda Trumpa urotili ili koordinirali djelovanje s ruskim vlastima kako bi utjecali na ishod predsjedničkih izbora 2016., te da predsjednik nije ometao pravdu“. No, u izvještaju piše da se predsjednik Trump "ne može u potpunosti osloboditi sumnje u to da je ometao pravdu".
Demokrate traže od Barra da objavi izvještaj u cijelosti.
Predsjednica Zastupničkog doma, Nancy Pelosi, izjavila je da je Barr svojim "naporima da zaštiti" Trumpa "odbacio kredibilitet i neovisnost Ministarstva pravosuđa“ .
I voditelj senatske manjine Chuck Schumer rekao je da je“ proces zatrovan i prije nego što je izvještaj objavljen".
Demokrati su izrazili zabrinutost da Barr, kojeg je imenovao Trump, pokušava prikriti negativne nalaze o predsjedniku.
Barr je izjavio kako će objaviti cijeli izvještaj uz određenu redakturu, odnosno izostati će „osjetljive informacije“.
Sažetak Muellorova izvještaja koji je Barr objavio nije detaljno opisivao ono što je specijalni istražitelj doznao o nizu suradnika predsjednika Trumpa koji su imali kontakte s Rusijom tokom kampanje i u prijelaznom periodu nakon izbora.
Također nije objašnjeno zašto je nekoliko predsjednikovih suradnika tokom istrage lagalo saveznim istražiteljima ili Kongresu.
Osjetljive informacije mogu uključivati dokaze koje je prikupila velika porota, klasificirane obavještajne izvore i metoda istrage, te kaznene istrage koje su u toku.