Dr. Adna Ašić, naučna saradnica na Naučnoistraživačkom institutu Verlab iz Sarajeva, imenovana je za voditeljicu Radne grupe za ravnopravnost spolova i promociju inkluzivnosti u EU projektima. Ova Radna grupa će biti aktivna u naredne dvije godine unutar projekta Cross-Cutting Activity (CCA) for Career Development of Young Researchers, koji implementira COST Asocijacija — glavno tijelo Evropske komisije za saradnju i umrežavanje u nauci i tehnologiji.
Ovo imenovanje ne samo da predstavlja priznanje njenom dosadašnjem radu, već i otvara vrata za dalje unapređenje inkluzivnosti u akademskoj zajednici.
Velika odgovornost i brojne aktivnosti
Kako je objasnila dr. Ašić, COST Asocijacija godišnje odobrava oko 70 novih projekata iz raznih oblasti nauke, tehnologije i inovacija.
„Od septembra 2023. godine aktivna je COST akcija CA22112 Evropska mreža fenomike u stočarstvu (EU-LI-PHE), za koju sam bila u timu naučnika koji su razvili i predložili ideju. Na početku projekta izabrana sam za voditeljicu Radne grupe za komunikaciju, diseminaciju i saradnju sa zainteresiranim stranama,“ istakla je dr Ašić.
Tokom 2024. godine, dr. Ašić je radila na brojnim aktivnostima unutar ovog projekta, uključujući ispitivanje mišljenja i politika, analizu ekonomske pozadine studija kompleksnih genetičkih osobina u stočarstvu, te naučnu komunikaciju.
„Moj rad u ovom projektu prepoznala je COST Asocijacija i izabrali su me među 12 najuspješnijih mladih naučnika koji rade u trenutno aktivnim COST akcijama. S obzirom na to da jedna COST akcija u prosjeku ima 300 članova, od kojih su najmanje 30% mladi naučnici, te da trenutno ima preko 250 takvih akcija, izuzetno sam ponosna biti izabrana u ovako prestižnu grupu,“ naglasila je.
„Radno mjesto danas je tamo gdje je laptop“
Dr. Ašić dolazi iz Verlab Instituta, a ovu priliku vidi kao priznanje ne samo svom radu, već i podršci koju je dobila od svog tima.
„Bez podrške direktorice i kolega, ne bih mogla ostvariti ovaj uspjeh. Moderni naučni rad zahtijeva fleksibilnost i prilagodljivost, a Verlab mi je omogućio upravo to — radno mjesto naučnika danas je tamo gdje je laptop,“ rekla je.
Pozicija voditeljice Radne grupe donosi izazove i odgovornosti, ali i priliku da se kroz sinergiju sa ostalim radnim grupama unesu pozitivne promjene.
Borba za inkluzivnost
„Naš fokus će biti na ravnopravnosti ne samo spolova, već i svih naučnika, bez obzira na rasu, godine, nivo znanja engleskog jezika, invaliditet i slično. Planiramo povezati dosadašnje i buduće projekte koji se bave inkluzivnošću i ljudskim pravima, ali i prikupljati kvalitativne podatke kroz intervjue sa istaknutim naučnicama,“ objasnila je dr. Ašić.
Posebno se raduje razgovorima sa naučnicama iz Bosne i Hercegovine i regiona, koji će doprinijeti izradi prijedloga Evropskoj komisiji za donošenje novih i izmjenu postojećih politika na ovom polju.
Ovo imenovanje pokazuje kako pojedinci mogu uticati na širu akademsku zajednicu, posebno kada se radi na pitanjima inkluzivnosti i ravnopravnosti. Rad dr. Adne Ašić nije samo primjer ličnog uspjeha, već i pokazatelj važnosti institucionalne podrške i fleksibilnosti u savremenoj nauci.