Linkovi

Američka vojska priprema se za nekonvencionalne ratove budućnosti


U kilometarskim hodnicima Pentagona godinama se vec vodi raspra o tome treba li se americka vojska usredotociti na borbu protiv terorista ili se vratiti svojoj tradicionalnoj snazi i moci u konvencionalnom ratovanju. Ministar obrane Sjedinjenih Drzava Robert Gates dao je, u svibnju, svoje misljenje...

"Zapazam prejaku tendenciju ka necemu sto bismo mogli nazvati “sljedeci rat-itis,” drugim rijecima – sklonost dobrog dijela vojnog establishmenta da razmislja o tome sto bi moglo biti potrebno u nekom buducem sukobu."

Okarakteriziravsi one koji favoriziraju planiranje za konvencionalno ratovanje kao osobe koje pate od te boljke, “buduceg rat-itisa,” Robert Gates izjasnio se cvrsto u prilog onih koji zagovaraju vece i ozbiljnije usmjeravanje ka nekonvencionalnom ratovanju, vojnim mjerama protiv pobunjenika i terorista.

U skladu s tim, Gates je postavio retoricko pitanje “S kime bi to Sjedinjene Drzave mogle uci u veliki tradicionalni rat?”, cime je dao do znanja da takvog neprijatelja na pomolu nema. Novo izvjesce zapovjednistva zdruzenih snaga americke vojske govori, cini se, u prilog stajalistu Roberta Gatesa. To izvjesce, ciji cilj je bio projekcija globalnih prijetnji tijekom iducih 25 godina, vodi, rekao je kontraadmiral John Richardson, uglavnom u jednom pravcu....

"Buducnost, vidimo, donosi neregularne prijetnje i sukobe.Moramo biti sposobni odgovarati na njih i biti u neregularnom ratovanju jednako superiorni kao i u konvencionalnom nacinu ratovanja."

Ono sto Pentagon zove “neregularnim ratovanjem” odnosi se na sve sto je na raspolaganju, od ogranicenog konvencionalnog nacina, s tenkovima i topnistvom, do urbanog nacina ratovanja protiv gerilaca, i u obzir uzima potrebu za pomoci stranim vladama – od pruzanja vojne i policijske obuke do izgradnje elektricnih mreza, sustava za opskrbu vodom i djelotvornih, uspjesnih administrativnih aparata.

Takvo stajaliste Roberta Gatesa kao i istrazivanja u medjuvremenu provedena rezultirali su nizom promjena, ukljucujuci direktivu izdanu pocetkom prosinca vojnim sluzbama i zapovjednistvima da rade na dugorocnom osposobljavanju za vodjenje neregularnog ratovanja. Gary Reid je, u Pentagonu, glavni direktor za specijalne operacije...

"Ministar obrane dao je jasno do znanja da moramo maksimalno iskoristiti lekcije koje smo naucili do sada, te da moramo pokrenuti proces putem kojega cemo to znanje odrzavati sve dok ga je potrebno odrzavati i da moramo izbjegavati pogreske iz nase povijesti."

Kao jednu od tih pogreski Reid istice cinjenicu da su znanje i sposobnosti steceni u protugerilskom ratovanju u Vijetnamubili izgubljeni i prije nego sto su ponovno postali aktualni i potrebni. John Nagl umirovljeni je potpukovnik koji se u Iraku borio na pocetku rata i potom napisao knjigu o tome kako je sve o protuteroristickom i protugerilskom ratovanju trebalo uciti od pocetka.

"Izgradit cemo ono sto nam treba da bismo pobijedili u ratovima koji su upravo u tijeku i sve izgradjeno i nauceno cuvat cemo i zadrzat cemo.Nikad se vise necemo naci u situaciji u kojoj smo se zatekli 2003. godine, kad nismo imali ono sto nam je bilo potrebno."

Za novu direktivu Nagl kaze da oznacava pocetak ogromnih promjena u strukturi, organizaciji i kulturi vojske Sjedinjenih Drzava. Vojne sluzbe ce, kaze on, na taj nacin biti primorane da americke vojnike pocnu osposobljavati za ono sto im danas na terenu treba i sto ce im biti potrebno u buducnosti. Zapovjednik operacija NATO snaga u Afganistanu je general-bojnik Michael Tucker...

"Ono sto nam nedostaje, to su mentori, instruktori, obucavatelji... Njihova je pomoc potrebna u tom procesu, jer u nekim slucajevima, u Afganistanu narocito, ne postoji duga povijest centralizirane vlade.To su neke od vjestina sada potrebnih u nasem, da tako kazem, arsenalu."

Zapovjednistvo NATO snaga u Afganistanu takodjer je nedavno hitno zatrazilo nekoliko tisuca dodatnih instruktora za rad s afganistanskom vojskom i policijom, u trajanju od vise od godinu dana. John Nagl, sada visi savjetnik u Centru za novu americku sigurnost, istice da nedostatak tih profila otezava borbu i konacnu pobjedu i odgadja datum za povlacenje stranih vojnih snaga. Prosinacka direktiva o neregularnom ratovanju korak je ka rjesavanju takvih problema.

U svom novom prirucniku, objavljenom koncem prosinca, americke se kopnene snage i koncentriraju na formiranje sile koja ce biti u stanju provoditi te direktive. Zamjenik nacelnika stozera americkih kopnenih snaga general James Thurman bivsi je americki zapovjednik u Bagdadu...

"Prosla su vremena kad smo govorili “Mi samo to i to obavljamo, mi smo samo za ovo osposobljeni.Ako imate vojsku i drzava je treba za odredjene stvari, ona mora biti spremna na takve zahtjeve odgovoriti."

General Thurman kaze da vojska moze graditi taj potencijal bez opasnosti da izgubi globalnu superiornost u konvencionalnom ratovanju. Ipak, i vojne i civilne vodje priznaju da vojska ne moze sama uspjenso djelovati u neregularnom ratovanju. Potrebna je i veca sposobnost i snaznija uloga americke vlade.

John Nagl i drugi strucnjaci zadovoljni su onim sto je Pentagon ostvario do sada, ali Nagl izrazava i nadu da ce administracija Baracka Obame prosiriti njihova nastojanja, pruzanjem financijske pomoci i pomoci u ljudstvu i obuci, za siru americku spremnost na ocekivane “neregularne” prijetnje i opansosti u 21. stoljecu.Ministar obrane Robert Gates, koji na istom mjestu ostaje i u novoj administraciji, izrazio je iste nade i ocekivanja.

XS
SM
MD
LG