Linkovi

Američki profili: Thomas Frey, izumitelj i poduzetnik


U seriji Američki profili, danas predstavljamo čovjeka koji, ideju po ideju, izum po izum, biznis po biznis, radi na oblikovanju budućnosti. Tom Frey je u sebi spojio tehnološka znanja inženjera 21. stoljeća sa širokim interesima i znatiželjom jednog Leonarda da Vincija.

Kao utemeljitelj instituta Da Vinci, Thomas Frey je danas jedan od vodecih i najtrazenijih svjetskih futurista. Poput renesansnog covjeka po kojemu je institut inazvan tako i Freya, njegov izumiteljski um i mastu, pokrece neutaziva znatizelja. Patentirati mirise... ili napraviti cipele koje, po potrebi, griju ili hlade noge... sve su to njegove ideje.

Za bogati Dubai, koji gradi umjetne otoke u Perzijskom zaljevu, Frey predlaze sljedece: "Umjesto da grade otoke i prodaju ih kao nekretnine, mogli bi ih graditi i prodavati kao autonomne zemlje." Servisiranje takvih mikro-drzava, kaze Frey, donijelo bi Dubaiju obilje novca.

Jos bolje – svijet bi, na taj nacin, dobio mjesta, poligone, za isprobavanje novih stilova rada vlada. "Svijet se toliko uspavao u postojecim sustavima, ne mozemo, nemamo gdje i kada i kako, iskusati nove nacine. A mislim da bi trebalo krenuti u tom smjeru," kaže Frey.

Osim spekulativnih ideja i projekata, Frey nudi i prakticne nacine za oblikovanje buducnosti. Njegov institut i poucava mlade i nadobudne izumitelje i poduzetnike vjestinama koje su im potrebne da ostvare vlastite ideje.

U sjedistu instituta Da Vinci, u Louisvilleu, u Koloradu, Thomas Frey i njegova supruga Deb drze predavanje o internetskoj senzaciji zvanoj Twitter, najnovijem komunikacijskom pomagalu, mikro blogiranju, zapravo, koje korisnicima, takozvanim “sljedbenicima,” omogucava slanje kratkih tekstualnih poruka, s mobitela ili kompjutora, na vise adresa; drugim rijecima, omogucuje im da distribuiraju kratke poruke – tweets – drugima, u krugu svojih prijatelja i suradnika, i na taj nacin budu s njima u kontaktu tijekom cijelog dana. Predavanje o “twitteringu,” kaze Tom Frey, odlicno se uklapa u misiju instituta: "Institut Da Vinci i zamisljen je kao futuristicki 'think-tank.' Ali davno smo odlucili da o buducnosti necemo samo razmisljati i govoriti, vec da cemo je pomoci kreirati."

Freyeva supruga kaze da je Tom o buducnosti sanjao jos kao dijete, odrastajuci na jednoj farmi u Juznoj Dakoti. "Njegov mi je otac rekao da je Tom, sanjareci po cijele dane, unistio vise poljoprivredne opreme nego sto mozete zamisliti."

Sve to sanjarenje i razmisljanje Freya je i dovelo do inzenjera i do stotina nagrada za inovaciju. Petnaest je godina radio za IBM i primio vise priznanja od bilo kojeg drugog inzenjera. A onda, prije otprilike 12 godina, shvatio je, kaze, da te nagrade nisu bile dosta: "Progonilo me je misao da moram prestati s idejama ako s njima i od njih ne kanim uciniti nista. A ta pomisao me je uzasnula, to bi bilo kao kad bi mi odrezali obje ruke."

I osnovao je institut Da Vinci, kao maticnu luku svojim idejama. U pocetku, bilo je posrtanja, ali uz pomoc supruge, kaze Frey, krenulo je, organiziranjem predavanja pod naslovom “Veceri s futuristom.” Poceli su sa skupovima za pokretanje biznisa, angazirali ljude s vizijama – science fiction pisce, poduzetnike, znanstvenike. Oni su Freya, njegov interes i njegove prezentacije, usmjerili na najzanimljivije, najuzbudljivije teme i pomogli mu u pronalazenju novih nacina na koje ce prenositi nove ideje.

Bio to blog, video-konferencija, virtualni svijet ili Twitter, drustveni networking, kaze Frey, moze rezultirati poslovnim uspjehom, a jednog dana, mozda i – svjetskim mirom. "Ljudi na drugoj strani svijeta, to nam postaje sve jasnije, u mnogocemu su vrlo slicni nama. Muce ih isti problemi, ista drustvena pitanja. Izgledi da cete krenuti u rat protiv onih s kojima komunicirate putem drustvenog networkinga postaju puno manji. Na toj premisi i temeljimo nasa razmisljanja."

Uz promicanje networkinga i njegovih vrijednosti na predavanju o “twitteringu” bracni par Frey upozorava i na neke negativne aspekte. "U restoranu, recimo, Tom i ja cekamo naruceno jelo. Mislite da za to vrijeme razgovaramo, da se druzimo? Ne! Na Twitteru smo, svaki cita svoj e-mail i slicno, uzasna navika, to je strasno," kaže Deb.

"Ako sam budan i vec radim, a ona, recimo, jos uvijek spava, saljem joj e-mail i znam da cu na njega dobiti odgovor," dodaje Tom.

Futurist, da, ali u nekim stvarima, dodaje Frey, i – staromodan. "Jos uvijek vjerujem u brak. Volim Deb. Ona je moja zena."

Sto buducnost nosi ovom futuristickom paru? Posjetite njegov blog, kaze Frey, ili mu posaljite “tweet.”

XS
SM
MD
LG