Linkovi

Profili Amerikanaca: Quincy Jones


U seriji Profili Amerikanaca danas govorimo o covjeku cije ime je postalo sinonimno s onim najboljim u americkoj industriji glazbe. Producent Quincy Jones – 79 puta nominiran za Grammyja, dobitnik 27 nagrada, u karijeri dugoj vise od 50 godina.

Quincy Jones je koproducent najprodavanijeg albuma svih vremena. “Thriller” Michaela Jacksona prodan je u vise od 104 milijuna primjeraka diljem svijeta, Jonesu i Jacksonu donio Grammyja u kategoriji najboljeg albuma 1983. godine. Singl “Beat It” donio im je i Grammyja u kategoriji Snimka godine, a Grammyja su obojica tada dobila i u kategoriji Producent godine.

Dvije godine kasnije, Quincy Jones je dobio jos dva Grammyja, kao producent najprodavanijeg singla svih vremena, skladbe 'We Are the World'.

Jones je primio vise nominacija za Grammyja od bilo koga drugoga. On definitivno prepoznaje ono sto je u glazbi dobro. "Ako me dirne, ako se najezim kad nesto cujem, onda znam da je to dobro. Najgore sto mi se moze dogoditi to je snimati nesto sto se nekom drugom svidja, nesto s cime ja ne mogu uspostaviti vezu, onda to zavrsi tako da se to ni onom drugom ne svidja" - objasnio je jednom prilikom Quincy Jones.

Quincy Jones je rodjen 14. ozujka 1933, u Chicagu. Kad mu je bilo 10 godina, s obitelji je preselio u Bremerton, u saveznoj drzavi Washington i dozivio, kako sam kaze, mali kulturni sok.... "Dosli smo iz Chicaga, iz najveceg crnackog ghetta u Americi, tijekom onog razdoblja teske ekonomske krize, tridesetih godina. Moj otac nas je poveo na Sjeverozapad, potpuno nesto drugo, bili smo bez identiteta, tamo nigdje nije bilo crnaca."

Svoj prvi posao dobio je kao trubac u orkestru Lionela Hamptona, 1951. Ali, nakon aneurizme, 1974., lijecnici su mu savjetovali da se ostavi trube.

Quincy Jones i jest najpoznatiji po svom radu iza scene. Kao producent i aranzer, radio je ne samo s Michaelom Jacksonom vec i Frankom Sinatrom, Arethom Franklin, Paulom Simonom i jos nizom drugih glazbenika.

Jones, koji je kompoziciju studirao kod Nadie Boulanger, u Francuskoj, skladao je mnoge televizijske teme, napisao glazbu za mnoge filmove...

Ray Charles koji pjeva naslovnu iz filma U vrelini noci, iz 1967., bio je Jonesov bliski prijatelj. Upoznali su se jos kao tinejdzeri, u Seattleu, u godinama prije pocetka pokreta za gradjanska prava... "Morali smo vlastite ideologije stvarati da bi prezivjeli. U Americi tada, znate... cak ni vojska nije bila integrirana. Ray i ja bismo stalno sebi govorili: Niti jedan dijelic onoga koliko ja vrijedim ne ovisi o tome hoces li ga ti priznati i prihvatiti ili ne. Takav stav nam je davao snage da izdrzimo. Iz vida nismo nikad ispustali nase snove i, hvala Bogu, ostvarili smo mnoge."

1961., Quincy Jones je premostio rasnu barijeru kad je postao potpredsjednikom Mercury Records, prvi crnac na visokom polozaju u jednoj cvrsto etabliranoj diskografskoj kuci.

Sa 75 godina i vise od pola stoljeca iza sebe u glazbenoj industriji, Quincy Jones ne pokazuje jos nikakve znakove umora. Tijekom godina, prosirio ej svoje djelovanje na televiziju i filmsku produkciju, izdavastvo, a prosle godine, postavljanjem musicala The Color Purple na Broadwayu, i na kazaliste.

Jedna nova generacija otkriva sada Jonesovu glazbu... Rapper Ludacris posluzio se u svom singlu Number One Spot, 2005. Skladba je bila uzeta i za film Austin Powers: International Man of Mystery, 1997., a godinu kasnije posluzila je i kao glazbena tema za Svjetski kup. Quincy Jones napisao ju je jos 1962. godine – Soul Bossa Nova....

XS
SM
MD
LG