Odbor za financije pri Zastupničkom domu Kongresa Sjedinjenih Država od utjecajnih je ekonimista čuo da će vrijednost već oslabljenog američkog dolara vjerojatno i dalje padati.
Član Odbora Zastupničkog doma za financije, republikanac Ron Paul, upozorio je na nisku vrijednost dolara. Rekao je da je valuta Sjedinjenih Država ove godine oslabila za devet posto u odnosu na euro, a prema drugim valutama još i više. "Oslabio je za više od 10 posto u odnosu na britansku funtu. I, zamislite, u odnosu na indijsku rupiju – da, recimo, sada imate u ruci rupije, zaradili bi 13 posto".
Gospodin Paul upitao je komisiju od tri ekonomista da li bi Amerikanci trebali biti zabrinuti zbog ovakvog pada dolara. Jedan od njih, Alan Meltzer, inače profesor na Sveučilištu Carnegie Mellon u Pittsburghu, odgovorio je da je dolar slab zbog rastućeg vanjskog deficita Sjedinjenih Država. "Ako pitate što će se, dugoročno gledano, dogoditi s dolarom, saznat ćete da će njegova vrijednost i dalje slabiti. A zašto je to tako? Jednostavno zato što mi kao nacija ulažemo više nego što štedimo. Premalo štedimo".
Benjamin Friedman sa Sveučilišta Harvard to je potvrdio rekavši da niti jedna druga zemlja ne bi mogla opstati s tako velikim trgovinskim manjkom na tekućem računu. Neodgovorno je, dodao je, od Sjedinjenih Država što su si dozvolile da nagomilaju vanjski deficit jednak čak šest i pol posto vrijednosti nacionalnog dohotka. No, niti jedan od ekonomista nije smatrao ogromnu akumulaciju dolara Kine i Japana opasnom. Nijedna od ovih zemalja, tvrde ekonomisti, ne bi profitirala prodajom svojih dolara u svrhu daljnje devalvacije američke valute.
Jamie Galbraith sin je nobelovca za ekonomiju Johna Kennetha Galbraitha i brat prvog veleposlanika Sjedinjenih Država u Republici Hratskoj Petera Galbraitha. "Po meni, problem je u sustavu – kao i svi monetarni sustavi, on je sam po sebi neizvjestan. U svom postojanju podložan je šokovima, krizama, panici, pa i kolapsu".
Niti jedan ekonomist nije želio preddkazati koliko će još vrijednost dolara pasti. No, sva su se trojica složila da bi njegov daljnji pad stvorio niže cijene američkim izvoznim proizvodima, što bi povećalo izvoz te u isto vrijeme smanjilo vanjski dug.