Gordon Brown preuzima u srijedu dužnost britanskog premijera od Tonya Blaira koji je na tom položaju proveo proteklih deset godina. Premda nije početnik u politici, mnogi se pitaju kako će izgledati Brownova tranzicija u premijera. Gordon Brown godinama je bio u sjeni Tonya Blaira no konačno je došao trenutak da bude u središtu pozornosti. "S poniznošću, ponosom i velikim osjećajem obveze prihvaćam ovu privilegiju, veliku odgovornost vođenja naše stranke i mijenjanja naše zemlje na bolje".
Prihvaćajući dužnost predsjednika Laburističke stranke, Brown je znao da dolazi na mjesto Tonya Blaira, svog dugogodišnjeg političkog prijatelja, ali i suparnika. Njih dvojica dijelili su ured još 1983. godine kada su postali novoizabrani političari iz redova laburista. Zajedno su radili na preobrazbi laburista u modernu stranku koja će biti privlačnija biračima.
Profesor Anthony Seldon s koledža Wellington u Londonu kaže da je njihov odnos bio blizak i složen. "Oni su bili kao braća. Među njima je bilo ljubavi i uzajamnog velikog poštovanja. No bilo je i mržnje, ljutitih i otrovnih riječi".
Govori se da su njih dvojica imali dogovor. Blair, koji je bio više karizmatičan, postat će britanski premijer, a nakon prvog mandata dat će priliku Brownu. No izgleda da je Blair ostao na dužnosti duže nego što je Brown očekivao. Anthony Seldon smatra da je srž njihovog neslaganja bila jednostavna – tko će biti na vlasti. "Gordon Brown oduvijek je vjerovao da je pametniji, da ima jasniju ideju o potrebama zemlje i kakvi su ideali Laburističke stranke. On je vjerovao da ima više dodira s radnicima, s nacijom i nije mu bilo pravo da čovjek, kojeg je smatrao inferiornijim, obnaša višu dužnost od njega".
Tijekom premijerskih mandata Tonya Blaira Gordon Brown obnašao je dužnost ministra financija, a pristaše i kritičari pripisuju mu zasluge za ekonomsku stabilnost zemlje i nisku stopu nezaposlenosti. Brown je rođen u Glasgovu u obitelji protestantskog svećenika. Laburističkoj stranci priključio se u tinejdžerskim godinama, a doktorirao je na sveučilištu Edinburgha.
U jednoj sportskoj nesreći izgubio je vid u jednom oku. Brown spremno govori o svojim obiteljim vrijednostima koje su – kako kaže, oblikovale njegova politička uvjerenja. "Sve ono u što vjerujem i čemu stremim proizlazi iz vrijednosti s kojima sam odrastao – ispunjavanju obveza, poštenju, marljivom radu, obitelji, poštovanju za druge".
Uvriježeno je mišljenje da je Gordon Brown briljantan, vrijedan i ozbiljan političar no ima i onih koji ga smatraju preozbiljnim, u nekim situacijama pomalo diktatorskim i osobom bez karizme. Neki postavljaju pitanje kako će se Brown snaći kad bude pod pozornim okom javnosti no on ne izgleda zabrinut. "Kao političar nikad nisam tražio pažnju za svoju vlastitu korist. Nikada nisam vjerovao da prezentacija treba biti zamjena za sadržaj politike. Ne vjerujem da je bavljenje politikom isto što i slava".
To je upravo ono na što Brown i računa. On vjeruje da je nakon deset godina Tonya Blaira Britanija spremna za manje glamurozan, ali ozbiljniji pristup. Imat će dvije godine da javnosti pokaže svoje kvalitete prije nego li se bude morao suočiti s testom nacionalnih izbora.