New York Times piše kako nije svakodnevna pojava da neki sudac Vrhovnog suda Sjedinjenih Država nazove svoje odluke "nerazumnim". Međutim, upravo to se dogodilo kada je sudac John Paul Stevens, s neuobičajenom otvorenošću, govorio o 'razlici između želja nekog suca i njegove dužnosti'. Obraćajući se Odvjetničkoj udruzi u Las Vegasu sudac Stevens razložio je nekoliko nedavnih odluka, uključujući i njegova vlastita obrazloženja dva najpoznatija slučaja. "Rezultat je bio 'nerazuman'" – rekao je gospodin Stevens – "međutim, u oba sam slučaja bio uvjeren da Ustav primorava na takav rezultat, kojem bih se ja suprotstavio da sam zakonodavac".
U jednom je slučaju, u saveznoj državi Connecticut, lokalna je vlast primorala vlasnike da prodaju svoje kuće kako bi se na zemljištu mogao osigurati komercijalni razvoj. U drugom je slučaju Vrhovni sud presudio u korist savezne vlade da može provoditi zakone o narkoticima i time poništiti lokalnu inicijativu Kalifornije o korištenju marihuane u medicinske svrhe. I dok je sadržaj ovih opaski suca Stevensa zanimljiv – piše New York Times – isto je tako zanimljiv i trenutak u kojem do njih dolazi. Osamdeset petogodišnji sudac, koji će uskoro napuniti 30 godina u Vrhovnom sudu, vrsni je promatrač političkog okružja, jer ne zaboravimo - uskoro počinje kongresna procedura za potvrdu novog kandidata Johna Robertsa. Možda je – zaključuje newyorški dnevnik – sudac Stevens htio blago podsjetiti da nije važno kakve je stavove gospodin Roberts imao prije dvadesetak godina, kao mladi odvjetnik u Bijeloj kući Ronalda Reagana, već da je pravo pitanje ono na koje samo kandidat može odgovoriti: ne kakve stavove zauzima danas, već u kolikoj će mjeri ti stavovi utjecati na njegov rad kao suca Vrhovnog suda.
Christian Science Monitor donosi tekst o visokim cijenama benzina i vladinom planu destimulacije uporabe terenskih vozila, popularnih džipova. S cijenom od skoro 3 dolara po galonu i zemljom u ratu u naftom bogatom području, pitanje potrošnje goriva zauzima vrlo istaknuto mjesto, kao i uvijek u posljednjih trideset godina otkako je savezna vlada počela uvoditi regulaciju na tom planu. Ovaj je tjedan administracija objavila prijedlog kojim bi se manjim terenskim vozilima poboljšala potrošnja.
Do ovog dolazi u trenutku kad pojedine savezne države ograničavaju ispuštanje stakleničkih plinova, čime se vrši dodatni pritisak na proizvođače automobila da proizvode vozila s boljom potrošnjom. Međutim – piše Christian Science Monitor - vladin prijedlog izuzima iz ove kategorije veća terenska vozila kao što su popularni hummeri i Fordov model excursion, obrazlažući to činjenicom da ova vozila čine tek mali postotak ukupnog broja vozila na američkim cestama.