Ključna mjerenja rasta proizvodnje u Sjedinjenim Državama pokazuju snažan porast u julu mjesecu.
U današnjem izvještaju Ministarstva trgovine kaže se da je proizvodnja, takozvanih trajnih dobara u julu porasla za 5,9 posto. To je više nego u junu i bolje nego su ekonomisti predvidjali.
Trajnim dobrima se smatraju proizvodi koji su namijenjeni da traju najmanje tri godine i ekonomisti prate narudžbe takvih proizvoda kako bi mogli predvidjeti zaposlenost tvornica u narednih nekoliko mjeseci.
Ovakav rast u američkom proizvodnom sektoru može biti dokaz da američka ekonomija ostaje uspješna i nakon kreditnih problema uzrokovanih zastojem na američkom tržištu kuća i stanova.
Optimizmu u američkoj ekonomiji doprinosi i današnja vijest iz Ministarstva trgovine da je izgradnja novih kuća u julu porasla, i da je kupljeno 2,8 posto više kuća nego u prethodnom mjesecu.