U objavi na svom Facebook nalogu, Gorska služba navodi kako su jučer angažovali 50 spasilaca, ali zbog, kako kažu, potrebnih protokola u pogođeno područje kreću danas.
„Dodatni broj spasilaca GSS FBiH je u pripravnosti i spremni smo poslati i dodatne timove”, kažu u Gorskoj službi Federacije BiH.
Prethodno im je poziv za pomoć poslala Služba spašavanje Turske.
Entitetski timovi civilnih zaštita su jučer krenuli u Tursku kako bi pomogli u spašavanju ljudi zatrpanih pod ruševinama.
Tim Civilne zaštite entiteta Republika Srpska čine 22 spasioca i dva tragača.
Nekoliko sati kasnije, Federalna uprava civilne zaštite poslala je kopnenim putem svoj prvi tim, kojeg čine 25 spasioca i dva psa tragača. Jutros je avionom odletio i drugi tim od 17 osoba.
Iz Federalne uprave civilne zaštite jučer su rekli kako više nisu mogli čekati Vijeće ministara BiH i na put su se zaputili bez njihovog odobrenja.
Vijeće ministara BiH još nije ponudilo zvanično obrazloženje o tome zašto nisu organizovali sjednicu i izdali potrebna odobrenja.
AP piše kako Turska sada ima oko 60.000 humanitarnog osoblja u zoni pogođenoj zemljotresom, ali s obzirom na razaranja koja su tako rasprostranjena, mnogi još uvijek čekaju pomoć.