Naučnici iz Tajlanda su ustanovili kako je mačka prenijela COVID-19 na čovjeka. Veterinar koji je pregledao mačku zaražen je u kontaktu. Ovo je prvi ovakav potvrđen slučaj, a od početka pandemije su zabilježeni slučajevi da su životinje dobijale COVID-19 od ljudi.
Na našu žalost, koronavirus SARS-CoV-2 brzo mutira, a neke od mutacija ga prilagođavaju i novim domaćinima. Jedna od hipoteza s najviše argumenata jeste da je virus i krenuo kao zoonoza, „preskočivši“ s neke životinje na ljude. Stoga ni ne čudi da virus može zaraziti neke životinje, pogotovo one koje su u blizini ljudi, poput kućnih ljubimaca.
Već je zabilježeno kako su domaće mačke, psi, pa čak i neke životinje iz zoo-vrtova poput tigrova dobijale COVID-19 od ljudi.
U nekim zoo-vrtovima je provedena i vakcinacija životinja poput čimpanzi protiv COVID-19 kako bi se izbjeglo širenje, ali i smanjila mogućnost da virus inficira čovjekove najbliže srodnike mutira u njima i da varijante sa drugačijim svojstvima.
U Sjedinjenim Državama i Kanadi uočeno je širenje COVID-19 među jelenima vrste Odocoileus virginianus, kojih samo u SAD ima oko 30 miliona i predstavljaju značajan rezervoar virusa gdje se on može pritajiti i nastaviti mutirati. U uzorcima kod ove vrste je utvrđeno da je 80% uzoraka pozitivno na COVID-19.
Međutim, slučaj s tajlandskom mačkom je prvi slučaj da mačka zaražena s COVID-19 prenese čovjeku virus. Na početku pandemije jedna od informacija je bila kako kućni ljubimci ne prenose virus na svoje vlasnike, a u tim prvim mjesecima pandemije je vladao strah i panika i ljudi su se bojali da ih kućni ljubimci ne zaraze.
Sad je potrebno govoriti i o rizicima prenosa COVID-19 s kućnih ljubimaca na čovjeka.
Naučnici za sada smatraju kako je ovaj događaj više na nivou incidenta i da ne postoji velik rizik. Naime, treba imati na umu da je veterinar vjerovatno bio u intenzivnijem kontaktu sa životinjom nego što bi to inače bilo. Prije prenosa s mačke zabilježena je i mogućnost da su zaraženi hrčci u Hong Kongu iz prodavnice kućnih ljubimaca bili uzrok zaraze oko 50 ljudi. Hrčci su nosili delta varijantu virusa.
Izvještaj – studija slučaja s početka jula 2022. godine objavljena u Emerging Infectious Diseases govori o slučaju 32-godišnje žene, veterinarke, koja dobila simptome COVID-19, a izvijestila je da je pregledala mačku koja je pripadala, kako se uspostavilo, zaraženim osobama u Bangkoku.
„U avgustu 2021. su otac i sin koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2 prebačeni u izolacijski odjel u bolnici. Njihovoj desetogodišnjoj mački također je uzet bris i test je bio pozitivan. Tokom uzimanja brisa mačka je kihnula u lice veterinaru koji je nosio masku i rukavice, ali bez zaštite za oči. Susret je trajao 10 minuta“, piše u izvještaju i dodaje kako su simptomi kod veterinarke, temperatura i kašalj, nastali nakon tri dana od izlaganja.
„Treba voditi računa o mjerama zaštite i biti oprezan, ali ne treba paničiti. Ovakvi slučajevi su rijetki i rizik je nizak“, kaže veterinar Izet Kulenović, naglašavajući da postoji mogućnost zoonotičkog prenosa, ali životinje ne predstavljaju značajan izvor prenosa, nego da je glavni put prenosa s ljudi.
Ovaj prenos znači i novu rutu prenosa virusa, ali naučnici smatraju da je ovakav prenos ipak nije značajan. U slučaju sumnje da je kućni ljubimac zaražen, treba imati dodatne mjere opreza, ali nipošto ne bi trebalo napuštati životinju i izbacivati je.