Zašto bismo trebali biti skeptični prema tvrdnjama?
U ratu, zemlje koriste informacije kao dio svoje strategije. Pomaže u podsticanju podrške cilju ili, u slučaju gubitaka, protivljenju tome. Dakle, okolo može biti mnogo dezinformacija.
Ukrajina, koja je uživala široku podršku zemalja širom svijeta, želi pokazati razmjere razaranja i ljudske patnje uzrokovane ničim izazvanom agresijom Rusije.
Za Rusiju, vijesti o masovnim žrtvama među ruskim trupama i ukrajinskim stanovništvom mogle bi potencijalno još više proširiti antiratno raspoloženje i pretvoriti se u egzistencijalnu prijetnju vladavini predsjednika Vladimira Putina.
Dakle, ko je pouzdan izvor?
UN i grupe za ljudska prava često su izvori za tačne procjene. Ali i oni su se borili.
Mnogi od njihovih timova morali su da se presele, a bezbjednosna situacija znači da u mnogim slučajevima nisu u mogućnosti da posjete mjesta koja su napadnuta da bi ih istražili.
Brojevi se objavljuju tek nakon što radnici potvrde informacije iz više izvora, uključujući preživjele, svjedoke, istragu otvorenog koda i izvještaje vlasti ili drugih organizacija.
Za to je potrebno vrijeme i zato su brojke UN-a često ispod drugih procjena, uključujući i one iz vlada.
Agencija je u utorak procijenila da je do sada ubijeno najmanje 136 civila. Ali pravi broj, upozorila je glasnogovornica Liz Throssell, "vjerovatno će biti mnogo veći".