Izdvojeno
Američka ambasadorica u UN: Entiteti nemaju budućnost izvan BiH
Nakon što je visoki predstavnik u BiH podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN, američka ambasadorica u UN Linda Thomas-Greenfield je rekla da entiteti izvan BiH nemaju budućnost.
Navela je da je stav Sjedinjenih Država nepromijenjen - BiH je država sa neupitnim teritorijalnim integritetom.
Inzko je danas u Vijeću sigurnosti UN predstavio izvještaj o provedbi mira u kojem je, između ostalog, osvrnuo na posljednje izjave Milorada Dodika i drugih političara iz entiteta RS o "mirnom razlazu".
U diskusiji nakon predstavljanja izvještaja, ambasadorica Sjedinjenih Država se osvrnula i na korupciju u BiH, rekavši da korumpirani političari, pravosuđe pod političkim utjecajem, promicanje ličnih i stranačkih interesa na javnim funkcijama, kao i državna preduzeća kojima je priroritet pokroviteljstvo omogućavaju napredovanje korupcije.
"Jedino rješenje je da bosanskohercegovački političari ojačaju svoje institucije i zakone za borbu protiv kriminala i da štite ljudska prava i temeljne slobode", rekla je.
Uz korupciju, kao drugu veliku prepreku naprektu zemlje, ambasadorica Thomas-Greenfield je označila političare "koji se usko fokusiraju na etnonacionalističke ciljeve".
See all News Updates of the Day
Hamas navodi da je spreman da sarađuje u naporima za postizanje primirja u Gazi
Hamas kaže da je spreman da sarađuje u svim naporima da se postigne prekid vatre u pojasu Gaze, nakon što su Izrael i libanska militantna grupa Hezbollah postigli primirje kako bi prekinuli višemjesečne borbe.
"Posvećeni smo saradnji u svim nastojanjima da se postigne prekid vatre u Gazi i zainteresirani smo za okončanje agresije na naš narod", navodi Hamas.
Međunarodni posrednici više puta nisu uspjeli dovesti Izrael i Hamas do sporazuma koji bi okončao brutalni, 13-mjesečni rat.
U saopćenju, Hamas je ponovio da će tražiti povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, povratak raseljenih Palestinaca i "pravi i potpuni sporazum o razmjeni zarobljenika".
Izrael je odbio da se obaveže na okončanje rata prema bilo kakvom sporazumu o prekidu vatre, a neki članovi izraelske vlade su se protivili oslobađanju velikog broja palestinskih zatvorenika u zamjenu za otprilike 100 talaca koje još uvijek drže militanti u Gazi.
Zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je u srijedu da grupa "cijeni" pravo Libana da postigne sporazum koji štiti njegov narod i da se nada sporazumu za okončanje rata u Gazi.
"Hamas cijeni pravo Libana i Hezbollaha da postignu sporazum koji štiti narod Libana i nadamo se da će ovaj sporazum utrti put ka postizanju sporazuma kojim se okončava rat genocida nad našim narodom u Gazi", rekao je Abu Zuhri za Reuters .
U najnovijem nasilju, izraelski vojni udari širom Pojasa Gaze u srijedu su ubili 15 ljudi.
Višemjesečni pokušaji da se pregovara o prekidu vatre dali su slab napredak i pregovori su sada na čekanju, a posrednik Katar je rekao da je rekao dvjema zaraćenim stranama da će obustaviti svoje napore dok strane ne budu spremne na ustupke.
Američke predsjednik Joe Biden je rekao da će Sjedinjene Države pomoći da se omogući prekid vatre i sporazum o taocima u Gazi.
"Poput libanskog naroda i građani Gaze zaslužuje bezbjednost i napredak. Okončanje sukoba i raseljavanja", rekao je odlazeći američki predsjednik.
Svijet se sprema za reakciju dok se Trump vraća na trgovinske ratove
Zemlje širom svijeta spremaju se za ekonomski preokret dok budući predsjednik SAD-a Donald Trump prijeti ogromnim carinama, posebno Kini. Neizvjesnost je dovela do toga da vlade i poduzeća razmišljaju kako reagovati.
Prekid vatre između Izraela i Hezbollaha stupio na snagu, civili se vraćaju u južni Liban
Prekid vatre između Izraela i grupe Hezbollah koju podržava Iran stupio je na snagu u srijedu nakon što je američki predsjednik Joe Biden rekao da su obje strane prihvatile sporazum koji su posredovale Sjedinjene Države i Francuska.
Kolone automobila sa ljudima koji su raseljeni iz južnog Libana zbog izraelskih napada vraćaju se u to područje nakon prekida vatre, prema Reutersovim svjedocima. Druge porodice se vraćaju u bombardovana južna predgrađa Bejruta, noseći zastave Hezbollaha.
Vojska je također zatražila da stanovnici pograničnih sela odgode povratak kućama dok se izraelska vojska ne povuče.
Prekid vatre obećava okončanje sukoba preko izraelsko-libanske granice u kojem su poginule hiljade ljudi otkako je prošle godine izbio rat u Gazi.
Biden je u utorak govorio u Bijeloj kući ubrzo nakon što je izraelski sigurnosni kabinet odobrio sporazum. Rekao je da je razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i libanonskim premijerom Najibom Mikatijem.
"Ovo je dizajnirano da bude trajni prekid neprijateljstava", rekao je Biden. "Ono što je ostalo od Hezbollaha i drugih terorističkih organizacija neće smjeti ponovo ugroziti sigurnost Izraela."
Izrael će postepeno povlačiti svoje snage tokom 60 dana dok libanska vojska preuzima kontrolu nad teritorijom u blizini svoje granice s Izraelom kako bi osigurao da Hezbollah tamo ne obnovi svoju infrastrukturu, rekao je Biden.
"Civili s obje strane će uskoro moći sigurno da se vrate u svoje zajednice”, rekao je on.
Hezbolah nije službeno komentirao prekid vatre, ali je visoki zvaničnik Hassan Fadlallah rekao za libansku televiziju Al Jadeed TV da će, iako podržava proširenje ovlasti libanske države, grupa izaći iz rata jača.
"Hiljade će se pridružiti otporu... Razoružavanje otpora bio je izraelski prijedlog koji je propao", rekao je Fadlallah, koji je također član libanskog parlamenta.
Iran, koji podržava Hezbollah, palestinsku grupu Hamas, kao i pobunjenike Huti koji su napali Izrael iz Jemena, rekao je da pozdravlja prekid vatre.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je na X-u da je taj dogovor "kulminacija napora koji su poduzeti proteklih mjeseci s izraelskim i libanskim vlastima, u bliskoj saradnji sa Sjedinjenim Državama".
Ministar vanjskih poslova Libana Abdallah Bou Habib rekao je da će libanonska vojska imati najmanje 5.000 vojnika raspoređenih u južnom Libanu.
Netanyahu je rekao da je spreman provesti prekid vatre, ali da će snažno odgovoriti na svako kršenje Hezbolaha.
Rekao je da će primirje omogućiti Izraelu da se fokusira na prijetnju od Irana, dati vojsci priliku da se odmori i popuni zalihe i izoluje Hamas, islamističku militantnu grupu koja je pokrenula rat u regionu kada je napala Izrael iz Gaze prošle godine.
Jon Finer, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost u Bidenovoj administraciji, rekao je za CNN da će Washington paziti na bilo kakvo kršenje sporazuma.
Biden, koji napušta dužnost u januaru, rekao je da će njegova administracija nastaviti da se zalaže za sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca u Gazi, kao i za dogovor o normalizaciji odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.
Biden: Primirje između Izraela i Hezbollaha počinje u srijedu ujutru
Američki predsjednik Joe Biden izjavio je da je postignut sporazum o primirju kojim će se okončati sukobi između izraelskih snaga i ekstremista Hezbollaha.
Biden je, u obraćanju iz Bijele kuće, precizirao da će dogovor stupiti na snagu u četiri sata ujutru po lokalnom vremenu.
„Prekogranične borbe na izraelsko-libanskoj granici će se okončati. Dogovor bi trebalo da obezbijedi trajni prekid neprijateljstava. Hezbollah i druge terorističke organizacije će biti zabranjene”, rekao je Biden.
Ustvrdio je i da će libanska vojska, nakon sporazuma, preuzeti kontrolu nad dijelovima zemlje na kojima je nije imala.
„U narednih 60 dana Izrael će povlačiti svoje preostale snage i civili obje strane će moći bezbjedno da se vrate u svoje zajednice i počnu da obnavljaju domove”, rekao je odlazeći američki predsjednik.
Precizirao je i da Izrael zadržava pravo na samoodbranu ukoliko Hezbollah, ili bilo koja druga strana, prekrši sporazum o prekidu vatre.
„Sporazum najavljuje novi početak za Liban i pomaže naciji da zadrži suverenitet”, rekao je Biden – napomenuvši da američke trupe neće biti raspoređene u južnom Libanu.
Istakao je da prihvatanje prijedloga primirja predstavlja realizaciju agende njegove administracije za područje Bliskog istoka.
„Budućnost u kojoj Palestinci imaju sopstvenu državu koja ispunjava legitimne težnje tog naroda, ali istovremeno ne prijeti Izraelu ili skriva terorističke grupe uz podršku Irana. Budućnost u kojoj Izraelci i Palestinci uživaju jednake mjere bezbjednosti, napretka i dostojanstva”, poručio je Biden.
Ukazao je i da će Sjedinjene Države pomoći da se omogući prekid vatre i sporazum o taocima u Gazi.
„Poput libanskog naroda i građani Gaze zaslužuje bezbjednost i napredak. Okončanje sukoba i raseljavanja”, rekao je odlazeći američki predsjednik.
Izraelski premijer zahvalio je u razgovoru sa američkim predsjednikom na angažmanu Sjedinjenih Država u postizanje sporazuma o prekidu vatre, saopštila je kancelarija Benjamina Netanyahua.
Premijer Libana Najib Mihati također je u razgovoru sa američkim predsjednikom pozdravio sporazum o okončanju neprijateljstava između ekstremista Hezbollaha i Izraela, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Netanyahu predložio izraelskoj vladi da prihvati sporazum o prekidu vatre sa Hezbollahom
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu preporučio je ministrima u njegovoj vladi da usvoje sporazum o prekidu vatre sa libanskom ekstremističkom grupom Hezbollah, u čijem postizanju su posredovale Sjedinjene Države.
U televizijskom obraćanju, Netanyahu je rekao da će primirje predstaviti ministrima kabineta kasnije u utorak, najavljujuću kraj skoro 14 mjeseci borbi.
Poručio je da postoje tri razloga za primirje: da bi se pažnja usmjerila na prijetnju iz Irana, obnovile vojne zalihe i vojnicima dao predah, te da bi se izolovao Hamas u Gazi.
Očekuje se da primirje stupi na snagu u srijedu, a tačni uslovi sporazuma nisu objavljeni. Sporazum ne utiče na rat Izraela protiv Hamasa u Gazi, gdje se na vide naznake završetka.
"Sporazum se može primijeniti i mi ćemo ga primijeniti", rekao je Netanyahu i dodao da će svaki pokušaj Hezbollaha da se ponovo naoruža predstavljati kršenje onoga što je dogovoreno i da će Izrael na to "ozbiljno odgovoriti".
On je odbacio primjedbe da prekid vatre znači da Izrael neće moći da se vrati u Liban ako zatreba i ukazao da Hezbollah, koji ima podršku Irana, više nije isti kao prije početka sukoba, jer je izraelska vojska ubila sve njihove više komandante, uključujući i njihovog bivšeg vođu Hassana Nasrallaha.
Pored toga, naša vojska je uništio infrastrukturu Hezbollaha i "sve najvažnije velike mete“, istakao je Netanyahu.
Libanski premijer Najib Mikati pozvao je međunarodnu zajednicu da "djeluje brzo" i "sprovede momentalni prekid vatre".
Govoreći za katarsku satelitsku informativnu mrežu Al Jazeera, Mahmoud Kamati, zamjenik predsjednika političkog savjeta Hezbollaha, rekao je da ekstremistička grupa još nije vidjela sporazum o prekidu vatre u konačnom obliku.
"Poslije razmatranja sporazuma koji je potpisala neprijateljska vlada, vidjećemo da li postoji podudaranje između onoga što smo izjavili i onoga što su se dogovorili libanski zvaničnici", rekao je on.
"Mi želimo kraj agresije, naravno, ali ne na štetu suvereniteta države Libana", dodao je Kamati.
Sporazum o prekidu vatre podrazumijeva povlačenje izraelske vojske iz južnog Libana, kao i da se libanska vojska rasporedi u tom regionu. Hezbollah bi trebalo da se povuče iz oblasti južno od rijeke Litani.
Libanski ministar spoljnih poslova Abdallah Rashid Bouhabib rekao je da je vojska te zemlje spremna da rasporedi najmanje 5.000 pripadnika kada se izraelske trupe povuku, kao i da bi SAD mogle da igraju ulogu u obnovi infrastrukture uništene izraelskim napadima.