U televizijskom obraćanju, Netanyahu je rekao da će primirje predstaviti ministrima kabineta kasnije u utorak, najavljujuću kraj skoro 14 mjeseci borbi.
Poručio je da postoje tri razloga za primirje: da bi se pažnja usmjerila na prijetnju iz Irana, obnovile vojne zalihe i vojnicima dao predah, te da bi se izolovao Hamas u Gazi.
Očekuje se da primirje stupi na snagu u srijedu, a tačni uslovi sporazuma nisu objavljeni. Sporazum ne utiče na rat Izraela protiv Hamasa u Gazi, gdje se na vide naznake završetka.
"Sporazum se može primijeniti i mi ćemo ga primijeniti", rekao je Netanyahu i dodao da će svaki pokušaj Hezbollaha da se ponovo naoruža predstavljati kršenje onoga što je dogovoreno i da će Izrael na to "ozbiljno odgovoriti".
On je odbacio primjedbe da prekid vatre znači da Izrael neće moći da se vrati u Liban ako zatreba i ukazao da Hezbollah, koji ima podršku Irana, više nije isti kao prije početka sukoba, jer je izraelska vojska ubila sve njihove više komandante, uključujući i njihovog bivšeg vođu Hassana Nasrallaha.
Pored toga, naša vojska je uništio infrastrukturu Hezbollaha i "sve najvažnije velike mete“, istakao je Netanyahu.
Libanski premijer Najib Mikati pozvao je međunarodnu zajednicu da "djeluje brzo" i "sprovede momentalni prekid vatre".
Govoreći za katarsku satelitsku informativnu mrežu Al Jazeera, Mahmoud Kamati, zamjenik predsjednika političkog savjeta Hezbollaha, rekao je da ekstremistička grupa još nije vidjela sporazum o prekidu vatre u konačnom obliku.
"Poslije razmatranja sporazuma koji je potpisala neprijateljska vlada, vidjećemo da li postoji podudaranje između onoga što smo izjavili i onoga što su se dogovorili libanski zvaničnici", rekao je on.
"Mi želimo kraj agresije, naravno, ali ne na štetu suvereniteta države Libana", dodao je Kamati.
Sporazum o prekidu vatre podrazumijeva povlačenje izraelske vojske iz južnog Libana, kao i da se libanska vojska rasporedi u tom regionu. Hezbollah bi trebalo da se povuče iz oblasti južno od rijeke Litani.
Libanski ministar spoljnih poslova Abdallah Rashid Bouhabib rekao je da je vojska te zemlje spremna da rasporedi najmanje 5.000 pripadnika kada se izraelske trupe povuku, kao i da bi SAD mogle da igraju ulogu u obnovi infrastrukture uništene izraelskim napadima.