Razlog tome je žalba koju je uputilo Tužilaštvo BiH na sudsku odluku prema kojoj se Dudaković i 12 pripadnika Petog korpusa Armije BiH mogu braniti sa slobode uz mjere zabrane.
Tužilaštvo nije okončalo istragu, a pritvor je zatražen zbog bojazni da bi Dudaković i drugi, boravkom na slobodi, mogli ometati krivični postupak. Sud BiH je obrazložio da za takvu tvrdnju nisu predočeni uvjerljivi dokazi, te su Dudaković i drugi na slobodu pušteni prošle nedjelje.
Skup podrške koji se održan danas u Sarajevu, za Dudakovićevog branioca Asima Crnalića, kako je rekao za N1, u ovom trenutku je nepotreban i smatra da može štetiti sudskoj odluci prema kojoj se Dudaković i drugi brane sa slobode. Od Suda BiH Crnalić očekuje da odbije žalbene navode Tužilaštva BiH.
Zajedno sa Dudakovićem, bivšim komandantom Petog korpusa Armije BiH, osumnjičeni su: Dedić Ekrem, Šiljdedić Ibrahim, Salihagić Safet, Zjakić Adis, Zlojić Redžep, Solaković Samir, Muratović Fatmir, Alešević Muharem, Balagić Husein, Koženjić Ejub, Nadarević Ibrahim i Mujić Said.
Osumnjičeni su za zločin protiv čovječnosti, a Dudaković i za zločin protiv civilnog stanovništva.
Prema Tužilaštvu BiH, istraga se odnosi na stradanje više stotina žrtava, civila i zarobljenih vojnika srpske nacionalnosti sa područja zapadnokrajiških općina tokom 1995. godine.
Istragom su također obuhvaćeni i zločini protiv civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti, pripadnika Autonomne pokrajine Zapadna Bosna tokom 1994. godine, navodi Državno tužilaštvo.
Do sada je saslušano više stotine svjedoka i prikupljeno nekoliko stotina dokaza.
Trenutno je Dudakoviću i drugima zabranjeno da kontaktiraju sa oficirima i vojnicima koji su na bilo koji način bili uključeni u vojnu operaciju Sana 95 na područjima opština Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Ključ i Sanski Most.
Također, nisu dozvoljeni medijski istupi kao i javna obraćanja povezana sa krivičnim postupkom.