Svjetka meterološka organizacija javlja da se globalno zagrijavanje odigrava mnogo brže nego što je to ranije predviđano. Naučnici tvrde da je taj alarmantni stupanj klimatskih promjena rezultat ispuštanja ugljen-dioksida i da je to emitiranje bez presedana.
Izvještaj ukazuje i na to da je globalna prosječna površinska temperatura u velikoj mjeri oborila prethodni rekord, a da se taj trend nastavio i ove godine novim mjesečnim rekordima i u januaru i u februaru.
Generalni sekretar Svjetske meterološke organizacije Petteri Taalas upozorava da je zemlja već za jedan cijeli stupanj toplija od temperature na samom početku 20. vijeka, a to je polovica od kritičnog praga, dva stupnja Celzijusa.
“Očigledno je da se ovaj trend zagrijavanja nastavlja, što djelomično možemo zahvaliti i jakom utjecaju klimatske pojave El Nino sa kojom smo se suočavali protekle godine,” kaže Taalas.
Petteri Taalas upozorava i na to da će dostizanje praga porasta temperature od 2 stupnja Celzijusa dovesti do još većih vremenskih nepogoda i ekstremnih prilika nego što smo imali tokom 2015. godine. Prošle godine je i nivo morskih voda dostigao rekordne visine. Količina arktičkog leda je također bila rekordno niska već u februaru 2015. godine, a smanjenje se nažalost i dalje nastavlja.
U izvještaju se govori i o intenzivnim valovima vrućine tokom prošle godine u Aziji, Južnoj Americi i Srednjoj Evropi, kao i na sjeverozapadu Sjedinjenih država i zapadnim dijelovima Kanade gdje je došlo do nezapamćenih šumskih požara. Istovremeno su mnoge zemlje patile od ekstremnih količina kiše, uključujući neke zemlje u Africi, kao što je Malawi, gdje je došlo do najtežih poplava ikad zapamćenih. A u Etiopiji i u južnim područjima Afrike teška suša je veoma negativno utjecala na poljoprivredu i ljudsko zdravlje.
Prema mjerenjima Svjetke meterološke organizacije, prag zagrijavanja od 2 stupnja Celzijusa bi trebao biti dostignut u 2030. godini, deceniju ranije od prethodno predviđenog vremena. Prema generalnom sekretaru Taalasu, tačka iza koje povratka nema nam se sve više i brže približava. Zbog toga je neophodno da sve zemlje odmah prestanu sa emitiranjem ugljen-dioksida u atmosferu time što će preći sa korištenja fosilnog goriva na obnovljive izvore energije.