U svom govoru o stanju nacije, u utorak, predsjednik Obama je predstavio novu inicijativu za poticanje istraživanja izlječenja od raka. Što treba učiniti da do toga i dođe upitala je novinarka Glasa Amerike Ardita Dunellari dvoje naučnika u svjetski poznatom Centru Sidney Kimmel, na Univerzitetu Johns Hopkins.
Najava predsjednika Obame dolazi u osvitu nove ere u istraživanjima raka. Na Univerzitetu Johns Hopkins, naučnici Centra za istraživanje raka Sidney Kimmel dolaze do novih otkrića, a direktor Centra smatra da je budućnost liječenja raka optimistička.
DR. WILLIAM NELSON, CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE RAKA SIDNEY KIMMEL: "Mislim da neki načini liječenja koje smo razvili u zadnjih pola stoljeća sada daju rezultate i izgledaju kao da nema granica onome što će dati u budućnosti."
Mnogi od današnjih uspjeha rezultat su desetljeća napredaka na polju genetike koji su pružili novo razumijevanje biologije i patologije raka.
DR. ELIZABETH PLATZ, CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE RAKA SIDNEY KIMMEL: "Sada mnogo bolje razumijemo genom. Stalno dolazimo do novih otkrića o lokacijama u našem genomu koje su rizične za neke vrste raka."
To znanje liječnicima pruža nove načine za precizno podešavanje terapije i individualiziranje medicinskih protokola.
DR. WILLIAM NELSON, CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE RAKA SIDNEY KIMMEL: "Tek u zadnjem desetljeću uspijevamo koristiti tehnologije da saznamo koji su geni defektni u raku kod neke osobe, i s tom informacijom možemo zacrtati terapiju koja će najvjerojatnije biti djelotvorna kod te osobe. Svakim danom to postaje sve više moguće."
Unatoč optimizma, mnoge od ovih novih terapija su u eksperimentalnoj fazi, ili se koriste u specijaliziranim klinikama u razvijenim zemljama. Za zemlje u razvoju, takav je napredak još uvijek nedohvatan, a rak ostaje ogroman problem javnog zdravstva. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da na Afriku, Aziju, te Centralnu i Južnu Ameriku otpada 70 posto smrtnih ishoda od raka u svijetu.
No, preokret dolazi i naučnici se nadaju da će doći dan kada će biti lijeka za sve oblike raka, kod svih oboljelih. Taj je dan postao bliži podrškom nove inicijative američke vlade.