Linkovi

Izdvojeno

Odbor za etiku Predstavničkog doma: Kongresmen potrošio hiljade dolara na drogu i seks, uključujući i sa maloljetnicom

Bivši kongresmen sa Floride Matt Gaetz (Foto: AP/J. Scott Applewhite)
Bivši kongresmen sa Floride Matt Gaetz (Foto: AP/J. Scott Applewhite)

Odbor za etiku Predstavničkog doma optužio je kongresmena Matta Gaetza da je "redovno" plaćao za seksualne usluge, uključujući i odnos sa 17-godišnjom djevojkom, i da je koristio droge, dok je bio predstavnik Floride u Kongresu.

Gaetz, koji poriče sve te tvrdnje, podnio je ostavku u Predstavničkom domu prošlog mjeseca kada ga je novoizabrani predsjednik Donald Trump nominovao za novog sekretara za pravosuđe. Pošto je postalo jasno da će teško biti potvrđen u Senatu, povukao se iz razmatranja za tu funkciju.

U izvještaju dvostranačke komisije, na 37 stranica, navode se i eksplicitni detalji seks zabava u kojima je Gaetz, koji sada ima 42 godine, učestvovao u periodu od 2017. do 2020. dok je predstavljao svoj okrug sa zapadnog dijela Floride u Kongresu. Komisija je zaključila da je prekršio brojne državne zakone koji se odnose na seksualne prestupe dok je bio na položaju.

„Komisija je zaključila da postoje značajni dokazi da je kongresmen Gaetz prekršio pravila i druge standarde ponašanja Predstavničkog doma, uključujući i one kojima se zabranjuju prostitucija, seks sa maloljetnim licima, upotreba narkotika i dobijanje nedozvoljenih poklona i specijalnih usluga”, navodi se u izvještaju.

U pokušaju da spriječi njegovo objavljivanje, Gaetz je podnio tužbu protiv Odbora za etiku, navodeći da bi šteta njegovom ugledu i profesionalnoj reputaciji bila „ozbiljna i nepovratna”.

U izvještaju je utvrđeno da je kongresmen platio 12 različitih žena više od 90.000 dolara. Etički odbor ustanovio je da su tim novcem vjerovatno plaćene seksualne aktivnosti i droga.

Komisija je dobila svjedočenje da je Gaetz dva puta imao seks sa 17-godišnjom djevojkom, koja se u izvještaju opisuje kao „Žrtva A”, na jednoj zabavi 2017. godine.

„Žrtva A se sjeća da je te večeri dobila 400 dolara u kešu od kongresmena Gaetza, što je shvatila kao isplatu za seks”, navodi se u izvještaju. „Žrtva A kaže da nije obavijestila kongresmena Gaetza da je u to vrijeme bila maloljetna, niti ju je on pitao za godine”.

Gaetz je tri godine bio pod istragom FBI-a zbog navoda o seks trafikingu, poslije čega protiv njega nije podignuta optužnica. Komisija za etiku Predstavničkog doma zaključila je da nema dovoljno dokaza da je kongresmen, koji je služio tri mandata, prekršio federalne zakone o seks trafikingu.

Bivši kongresmen Matt Gaetz na godišnjoj gala večeri kluba Mladih republikanaca New Yorka, 15. decembra 2024. (Foto: AP/Yuki Iwamura)
Bivši kongresmen Matt Gaetz na godišnjoj gala večeri kluba Mladih republikanaca New Yorka, 15. decembra 2024. (Foto: AP/Yuki Iwamura)

Sve žene koje su svjedočile rekle su da su pristale na seksualne odnose sa Gaetzom.

Međutim, jedna od njih je rekla Odboru da je upotreba droga na zabavama i skupovima na kojima su bili zajedno možda "utjecala na njenu sposobnost da zaista zna šta se događa ili u potpunosti da svoj pristanak”.

Druga žena je rekla Komisiji: "Kada se sjetim određenih momenata, mislim da sam bila žrtva nasilja."

Slučajevi da Odbor za etiku objavi izvještaj pošto član Kongresa podnese ostavku su se dešavali, ali su izuzetno rijetki.

U tužbi, koju je u ponedjeljak podneo federalnom sudu u Washingtonu, Gaetz je iznio tvrdnju da je Komisija narušila njegovo ustavno pravo na odgovarajući pravni proces.

Biden preinačio smrtne kazne na doživotni zatvor za 37 od 40 federalnih osuđenika

Joe Biden
Joe Biden

Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden u ponedjeljak je preinačio smrtne kazne za 37 od 40 federalnih zatvorenika, preduzimajući tu mjeru uoči povratka Donalda Trumpa, za vrijeme čijeg prvog mandata je izvršen veliki broj smrtnih kazni.

Protivnici smrtne kazne su sve više apelovali na Bidena, kome je preostalo manje od mjesec dana na funkciji, da se kazne osuđenicima na smrt preinače u doživotni zatvor bez uslovnog otpusta, što je kazna koju će sada služiti 37.

Poslije ove odluke, ostalo je samo nekoliko ubica visokog profila koji su djelovali iz mržnje ili počinili akt terorizma koji će se suočiti sa federalnom smrtnom kaznom - za čija je izvršenja postojao moratorijum pod Bidenom.

"Ove promjene su u skladu sa moratorijumom koji je moja administracija nametnula na federalna pogubljenja, u slučajevima koji nisu terorizam i masovna ubistva motivisana mržnjom", naveo je Biden u saopštenju.

"Preinačujem kazne za 37 od 40 pojedinaca koji su osuđeni na smrtnu kaznu u doživotne kazne (zatvora) bez mogućnosti uslovnog puštanja", rekao je on.

Arhiv – Komora za pogubljenje u Instituciji sa maksimalnom bezbjednošću u Idahu, 20. oktobra 2011.
Arhiv – Komora za pogubljenje u Instituciji sa maksimalnom bezbjednošću u Idahu, 20. oktobra 2011.

Trojica zatvorenika kojima je ostala na snazi federalna smrtna presuda su Dzhokhar Tsarnaev, koji je pomogao u izvršenju bombaškog napada na Bostonskom maratonu 2013. i Dylann Roof, deklarisani bijeli rasista koji je 2015. godine pucao i ubio devet crnačkih vernika u Charlestonu u Južnoj Karolini.

Robert Bowers, koji je ubio 11 jevrejskih vjernika tokom masovne pucnjave u sinagogi Drvo života u Pittsburghu 2018, također ostaje osuđen na smrt.

Među onima kojima je smanjena kazna je devet osoba osuđenih za ubistvo drugih zatvorenika, četiri za ubistva počinjena tokom pljački banke i jedna osoba koja je ubila zatvorskog čuvara.

"Da ne bude zabune: osuđujem ove ubice, tugujem za žrtvama njihovih djela i bolujem sa svim porodicama koje su pretrpjele nezamisliv i nenadoknadiv gubitak", rekao je Biden.

"Ali vođen svojom savješću i svojim iskustvom... uvjeren sam više nego ikad da moramo zaustaviti primjenu smrtne kazne na federalnom nivou", dodao je on.

Trump najavljuje proširenje smrtne kazne

Biden je vodio kampanju za Bijelu kuću kao protivnik smrtne kazne, a Sekretarijat za pravosuđe izdao je moratorijum na njenu upotrebu na federalom nivou nakon što je Biden postao predsjednik.

Tokom svoje predizborne kampanje, Trump je često govorio o proširenju primjene smrtne kazne na migrante koji ubijaju američke građane i trgovce drogom i ljudima.

Od 2003. godine u Sjedinjenim Državama nije bilo pogubljenih federalnih zatvorenika sve dok Trump nije nastavio sa federalnim pogubljenjima u julu 2020.

Tokom Trumpovih posljednjih šest mjeseci na vlasti, dogodilo se 13 izvršenja smrtne kazne davanjem smrtonosne injekcije, što je više nego za vrijeme bilo kog američkog lidera u posljednjih 120 godina.

Posljednje federalno pogubljenje – koje je izvršeno smrtonosnom injekcijom u zatvoru u Terrr Haut u Indiani – dogodilo se 16. januara 2021, četiri dana prije nego što je Trump napustio funkciju.

Smrtna kazna je ukinuta u 23 od 50 američkih država, dok je u šest drugih država - Arizona, Kalifornija, Ohio, Oregon, Pennsylvania i Tennessee - na snazi moratorijum.

U 2024. godini u Sjedinjenim Državama je izvršeno 25 pogubljenja, sva na državnom nivou.

Nedostatak skloništa i hrane produbljuje bijedu stanovnika Gaze kako dolazi zima

Palestinsko dijete bježi da se skloni od kiše u kamp, 20. decembra 2024. godine. (Foto: Eyad BABA/AFP
Palestinsko dijete bježi da se skloni od kiše u kamp, 20. decembra 2024. godine. (Foto: Eyad BABA/AFP

Kako temperature padaju i sezonske kiše ove zime preplavljuju krhka naselja u pojasu Gaze, humanitarne agencije strahuju da će mnogi Palestinci umrijeti, dok će drugi postati kritično bolesni, a neki trajno invalidi.

„Vrlo je hladno. Kiša je padala tokom noći. … Očekujemo veoma jaku kišu danas ovdje, a ovo je dok je 1,9 miliona ljudi raseljeno,” rekla je Louise Wateridge, viša službenica za hitne slučajeve UNRWA - Agencije UN-a za pomoć i rad palestinskim izbjeglicama - novinarima u Ženevi u petak iz izbjegličkog kampa Nuseirat u centralnoj Gazi.

Nuseirat, jedan od osam historijskih izbjegličkih kampova u Gazi osnovanih 1948. godine, prošle sedmice se našao pod izraelskiom napadom, koji je ubio više od 30 Palestinaca i povrijedio desetine drugih.

„Palestinci nemaju pristup adekvatnom skloništu, 69% zgrada je oštećeno ili uništeno širom Pojasa Gaze”, rekla je Wateridge.

Iako će mnogim ljudima nedostajati sklonište koje bi ih moglo zaštititi od zimske hladnoće i kiše, Wateridge je rekla “morali smo dati prednost hrani nego skloništu prilikom ulaska u pojas Gaze”.

Wateridge je objasnila da su osnovne zalihe pomoći bile u kamionima „izvan pojasa Gaze i čekale da uđu u posljednjih šest mjeseci”.

Zvaničnik UNRWA je također primijetio da su široko rasprostranjena oštećenja i uništavanje zgrada širom Gaze ostavili palestinske porodice nezaštićene od nemilosrdnih izraelskih zračnih napada.

This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing.
Palestinac nosi ranjeno dijete, 20. decembar 2024. (Foto: REUTERS/Khamis Said)
Palestinac nosi ranjeno dijete, 20. decembar 2024. (Foto: REUTERS/Khamis Said)
This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing - Click to reveal
Palestinac nosi ranjeno dijete, 20. decembar 2024. (Foto: REUTERS/Khamis Said)

„Od ljekara čujemo da djeca dobijaju povrede od gelera koji je doletio preko kilometar od mjesta udara, jer nema ničega osim šatora i tkanina da ih zaštiti od bilo kakvih bombi i metaka”, rekla je ona.

Wateridge je rekla da su neke od najgrubljivijih scena kojima je svjedočila „vidjeti mališane u bolnicama kojima nedostaju udovi nakon udara… i vidjeti djecu kako u hrpama smeća traže komadiće hrane ili materijala za sklonište”.

Rosalia Bollen, UNICEF-ova specijalistica za komunikacije u Gazi, koja je protekla tri mjeseca provela u palestinskoj enklavi, upozorava da glad, pothranjenost i teški životni uslovi dovode živote djece u opasnost.

Govoreći na video linku iz Amana u Jordanu, u petak, Bollen je rekla da više od 96 posto žena i djece u Gazi ne može zadovoljiti svoje osnovne prehrambene potrebe.

„Većina preživljava od porcija brašna, tjestenine, sočiva, konzervi u najboljem slučaju… ishrane koja polako ugrožava njihovo zdravlje”, rekla je ona, napominjući da zdravija hrana nije dostupna u Gazi jer je samo 65 kamiona pomoći dnevno ulazilo u Gazu, u poređenju sa 500 kamiona koji su ulazili dnevno prije rata.

„Sva djeca mlađa od 2 godine u Gazi konzumiraju u najboljem slučaju dvije grupe hrane. Ovo je veoma, veoma opasno jer maloj djeci koja brzo rastu treba pristup kvalitetnijoj ishrani... u suprotnom su u opasnosti od gubitka ili zaostajanja u razvoju”, rekla je Bollen.

„Posljedice toga su doživotne. Djeca se od toga kasnije ne oporavljaju”, rekla je ona, ističući da je patnja fizička i psihička. “Djeca su bolesna, umorna i traumatizirana.”

Ona je rekla da su uslovi za djecu posebno loši u sjevernoj Gazi, koja je pod „skoro potpunom opsadom već 75 dana”.

„Gaza mora biti jedno od najsrdačnijih mjesta za nas humanitarce za rad, jer svaki mali napor koji uložimo da spasimo život djeteta poništava se razaranjem”, rekla je ona. „Više od 14 mjeseci djeca su bila na oštroj ivici ove noćne more, sa više od 14.500 ubijenih djece i više hiljada povrijeđenih.”

Ured za koordinaciju humanitarnih poslova, ili OCHA, UNICEF, UNRWA i druge agencije UN-a izvršile su u četvrtak procjenu na četiri lokacije u kojima je boravilo oko 1.600 porodica koje su stigle iz Sjeverne Gaze od početka izraelske opsade prije skoro 11 sedmica.

„Porodice su smještene u šatore ili oštećene zgrade bez struje", navodi OCHA.

Palestinske djevojke pokušavaju doći do hrane, 20. decembar 2024. (Foto: AP Photo/Abdel Kareem Hana)
Palestinske djevojke pokušavaju doći do hrane, 20. decembar 2024. (Foto: AP Photo/Abdel Kareem Hana)

„Ljudi koji se sklanjaju na ovim lokacijama nemaju najosnovnije stvari, uključujući cipele, odjeću, dušeke, deke i kuhinjske potrepštine. Također su prijavili nedostatak lijekova, a bolesti se brzo šire zbog hladnoće.”

Bollen iz UNICEF-a napomenula je da je početak zime u Gazi nanio dodatni bol i patnju djeci kojoj je jako potrebna pomoć koja bi mogla ublažiti njihovu bijedu.

„Djeci je hladno. Ona su mokra. Ona su bosa. Vidim mnogu djecu koja još uvijek nose ljetnu odjeću, a pošto nema plina za kuhanje, također vidim puno djece kako čeprkaju po hrpama smeća tražeći plastiku koju mogu spaliti. Bolesti u međuvremenu pustoše njihova mala tijela, dok bolnice oskudijevaju i stalno su napadnute”, rekla je ona.

„Budući da mnogi od nas kreću u proslave Božića i Nove godine okruženi toliko toga, hajde da odvojimo trenutak da se sjetimo ove djece koja imaju tako malo, a opet gube sve više iz dana u dan.

„Svaki dan bez akcije krade još jedan dan djeci Gaze. ... Djeca Gaze ne mogu čekati”, rekla je Bollen.

Kineski krediti i kompanije u RS: Neizvjestan put do ostvarenja ciljeva

Početak radova na autoputu Banjaluka - Prijedor nekoliko puta se prolongira.
Početak radova na autoputu Banjaluka - Prijedor nekoliko puta se prolongira.

Dok predsjednik entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik u javnim nastupima hvali partnerstvo sa Kinom, izvještaji sa terena pokazuju složenu poslovnu saradnju, te neizvjesnu realizaciju pojedinih projekata.

U Bosni Hercegovini (BiH), Kina je posljednjih godina prisutna mahom kroz kreditiranje i gradnju u RS-u, što je još jedan primjer Dodikovog udaljavanja od Zapada.

„Bez obzira koliko nas sankcionisala Amerika, što nije ugodno, što je teško, i nije nimalo lako, mi imamo alternativu. I mi ćemo tu alternativu zgrabiti i gurati”, rekao je predsjednik RS-a na ceremoniji otvaranja bolnice u Doboju u septembru ove godine.

U odnosu na jugoistočnu Evropu, infrastrukturno prisustvo Kine u BiH je relativno skromno, što znači i manje rizika, ocjenuju ekonomski stručnjaci.

Prema stručnjacima, kineski kreditori ne postavljaju uslove u smislu reformi, okolišnih dozvola i slično kao što to zahtijevaju zapadne finansijske institucije, pa su iz tog razloga prikladniji za domaće donosioce odluka.

„Istina”, pojašnjava ekonomski stručnjak Admir Čavalić, „kamatna stopa ili neki drugi kreditni uvjeti su blago nepovoljniji u komparaciji sa renomiranim međunarodnim kreditorima.”

Ekonomski stručnjak Admir Čavalić
Ekonomski stručnjak Admir Čavalić

„I ono što je specifičnost ovih kreditora i kredita jeste da oni prate konkretni projekat. Dakle, oni se vežu za projekat, nosioci tog projekta obično su kineske kompanije, kineski konzorciji”, kaže Čavalić za bosanski servis Glasa Amerike.

Ključne godine za novi kineski angažaman na Balkanu su 2012. i 2013. godina, kaže se u izvještaju Takmičenje Kine i SAD-a na Balkanu, autora Ivana Lidareva, koji je doktorirao međunarodne odnose i političke nauke na Kings koledžu London.

Peking pokreće incijativu 16+1, sa planom za bliže ekonomske odnose između Kine i zemalja srednje i istočne Evrope. Istovremeno, kineski predsjednik Xi Jinping je najavio i incijativu Pojas i put, a što uključuje infrastrukturne i investicione projekte, stoji u izvještaju.

Uoči ovogodišnjih lokalnih izbora, u Doboju je otvorena bolnica Sveti apostol Luka koju su izgradile kineske kompanije. Pred kineskim partnerima, Dodik je pozitivno govorio o kineskim inicijativama.

Sa otvorenja bolnice u Doboju u septembru 2024. (Foto: Detektor)
Sa otvorenja bolnice u Doboju u septembru 2024. (Foto: Detektor)

„Kada smo razumjeli o čemu se radi, nismo oklijevali da pokušamo da animiramo kineske kompanije da sa nama sarađuju”, rekao je Dodik. „I danas imamo odličnu saradnju sa kompanijama iz Narodne Republike Kine. I nastavićemo da radimo (…).”

Novac za izgradnju bolnice je osiguran iz budžeta RS-a, a posao je povjeren kompanijama Sinopharm i Shanxi Construction Investment Group. Bolnica od šest spratova i sa 450 kreveta koštala je više od 104 miliona KM.

„Jedan od osnovnih projekata koji hoćemo da završimo za četiri-pet godina narednih jeste da odavde od Johovca [mjesto gdje se nalazi petlja autoputa Doboj-Banjaluka] dođemo do Rače. Da izgradimo autoput koji će povezati Banjaluku i Beograd”, rekao je Dodik na otvaranju bolnice u Doboju.

Ali, da u „odličnoj saradnji”, kako Dodik opisuje odnose Republike Srpske sa Kinom, nije baš sve tako odlično pokazuju drugi infrastrukturni projekti.

Vlasti RS-a nastoje uključiti Kineze u što više infrastrukturnih projekata u tom entitetu, od putne infrastrukture do energetskog sektora. Ali, ne ide sve onako kako su zvaničnici RS-a najavljivali građanima. Prema dostupnim podacima, kineske kompanije trenutno izvode radove na dva projekta.

U toku je izgradnja Hidroelektrane na rijeci Bistrica kod Foče. Tri mini hidroelektrane na Bistrici gradi kineska kompanija AVIC-ENG, a prije nekoliko dana su vlasti Republike Srpske osigurale dodatna sredstva u vidu kredita od 78 miliona eura kod Izvozno-uvozne banke Kine (EXIM).

Informacije o investitoru i izvođaču radova na hidroelektrani Bistrica, Foča, 04.august 2022.
Informacije o investitoru i izvođaču radova na hidroelektrani Bistrica, Foča, 04.august 2022.

Također, u toku su radovi na izgradnji Hidroelektrane Dabar na Trebišnjici kod Bileće. Izvođač radova je kineska kompanija Gezhouba. Preko kineske EXIM banke se osiguralo oko 190 milina eura.

Dvadesetak dana nakon otvaranja bolnice u Doboju, vlasti Republike Srpske su po treći put najavile izgradnju autoputa Banja Luka – Prijedor. Početak radova je bio ozvaničen 2021. godine, nakon što je koncesioni ugovor sklopljen sa kineskom kompanijom SDHS-CSI BH.

Vlada RS, kako je izvijestio poslovni portal Capital.ba prošlog mjeseca, potrošit će dodatni novac za analizu opravdanosti zahtjeva kineske firme o povećanju cijene za izgradnju autoputa Banja Luka – Prijedor. Entitetske vlasti planiraju se zadužiti kod EXIM banke.

Predviđena trasa autoputa Banjaluka - Prijedor
Predviđena trasa autoputa Banjaluka - Prijedor

Također, radovi nisu počeli na izgradnji autoputa Vukosavlje – Brčko. Kamen temeljac je položen 2022. godine, a autoput je trebala graditi kompanija China State Construction Engineering Corporation Limited. Prema izvještajima portala Capital.ba, EXIM banka još nije odobrila kredit. Procijenjena vrijednost izgradnje autoputa je 375 miliona eura.

U Federaciji, ekonomska vidljivost Kine nije tolika kao u RS-u. Kineske kompanije obično se pojavljuju kao izvođači radova na autoputu ili obnove tramvajske pruge u Sarajevu, ali novac nije osiguran u Kini već kod zapadnih kreditora.

Najveći kineski projekat u BiH trebao je biti Blok 7 Termoelektrane u Tuzli. Kredit od 750 miliona eura trebala je osigurati EXIM banka, a posao bi vodio kineski konzorcijum. Ali, taj projekat je propao.

Admir Čavalić ocjenjuje skromnom poziciju BiH u kontekstu ekonomskog prisustva Kine na Zapadnom Balkanu, pojašnjavajući da je kompleksna struktura odlučivanja općenito otežavajući faktor kod investicionih projekata.

„Daleko dalje su otišli… prije svega, Srbija, koja je možda najznačajniji ekonomski partner Kine na području Zapadnog Balkana, ali i neke druge zemlje poput Crne Gore i Sjeverne Makedonije”, kaže Čavalić.

On pojašnjava da su upravo te zemlje i više izložene riziku „u slučaju da te investicije ne idu na način kako je planirano, da se ne mogu isplatiti krediti kako je ranije to bilo planirano pa se onda moraju neki davati zalozi”.

Obzirom da BiH nema riješeno pitanje državne imovine, vrlo teško je garantovati kineske kredite, kaže Čavalić.

„Nešto što kineske banke traže tradicionalno, da imate snažne garancije u vidu nekih poduzeća, u vidu državne imovine ili nečega drugoga”, pojašnjava Čavalić.

Podsjećajući na finansijske probleme koje imaju vlasti u Republici Srpskoj, Čavalić kaže kako Dodikovo insistiranje na pitanju državne imovine „treba vezati opštu priču inteziviranja budućih kreditorskih ili nekih drugih odnosa sa Kinom, odnosno sa kineskim kreditorima”.

Kineski model poslovanja sa zemljama u razvoju u svijetu, pa tako i sa Zapadnim Balkanom, podrazumijeva i tajnost ključnih detalja iz ugovora o kreditima i radovima.

Na primjer, pravosnažne sudske presude nisu pomogle da javnost sazna detalje ugovora o izgradnji autoputa Banja Luka – Prijedor.

„Nijedan drugi ugovor, poput ulaganja u izgradnju bolnice u Doboju ili u ulaganja elektroenergetski sektor, vlast nikada nije dala javnosti, pravdajući to interesom kineskih partnera”, rekao je ranije za Glas Amerike Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.

Siniša Vukelić, urednik poslovnog portala Capital.ba
Siniša Vukelić, urednik poslovnog portala Capital.ba

Čavalić dodaje da Kina koristi drugačiji pristup „koji ide u pravcu da se posao mora završiti, zaključiti po svaku cijenu bez obzira na neke ekonomske posljedice, ekološke posljedice i slično.”

Paul McCarthy, direktor za Evropu Međunarodnog republikanskog instituta (IRI), objašnjava za makedonski servis Glasa Amerike da Kinu u suštini zanimaju samo njeni ekonomski interesi, i da nije zainteresovana za stvarni razvoj regiona u saradnji sa Evropskom unijom ili Sjedinjenim Državama.

Zapadni Balkan je interesantan Kini zbog tri razloga, kaže za makedonski servis Glasa Amerike Caitlin Dearing Scott, direktorica za borbu protiv stranog autoritarnog utjecaja (CFAI) i strategije u Centru za globalni utjecaj Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).

Kina nastoji da iskoristi Zapadni Balkan kako bi olakšala svoj pristup evropskim tržištima, navodi Dearing Scott. Također, region je, kako kaže, važan za autoritarne vlade kao ulazna tačka za utjecaj u NATO-u i eventualno na političke procese u Evropskoj uniji. A treći je prestiž, zaključuje Dearing Scott, objašnjavajući kako Kina želi izgraditi međunarodnu reputaciju kao dobronamjernu alternativu Zapadu.

Novi sirijski lider kaže da će svo oružje biti pod državnom kontrolom

Sirijski lider Ahmed al-Sharaa (u sredini).
Sirijski lider Ahmed al-Sharaa (u sredini).

Dvije sedmice nakon preuzimanja vlasti u opsežnoj ofanzivi, novi sirijski lider Ahmed al-Sharaa u nedjelju je rekao da će oružje u zemlji, uključujući ono koje drže kurdske snage, doći pod državnu kontrolu.

Sharaa je govorio zajedno s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom nakon ranijeg sastanka s liderima libanskih Druza i obećanja da će okončati "negativno miješanje" u susjednoj zemlji.

Pobunjenici koje podržava Ankara odigrali su ključnu ulogu u podršci Sharainoj islamističkoj grupi Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je bila na čelu pobunjeničkog saveza koji je zauzeo Damask 8. decembra, svrgnuvši dugogodišnjeg vladara Bashara al-Assada.

Tokom konferencije za novinare s Fidanom, Sharaa je rekao da će sirijske naoružane "frakcije početi se raspuštaju i ulaze" u vojsku.

"Apsolutno nećemo dozvoliti da u zemlji bude oružja izvan državne kontrole, bilo iz revolucionarnih frakcija ili frakcija prisutnih na području SDF-a", dodao je, misleći na Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima.

Sharaa je zamijenio maslinasto-zelenu vojnu košulju koju je nosio prije nekoliko dana za odijelo i kravatu tokom svojih sastanaka u nedjelju u predsjedničkoj palači.

Također je rekao: "Radimo na zaštiti sekti i manjina od bilo kakvih napada koji se dogode između njih" i od "spoljašnjih" aktera koji iskorištavaju situaciju "da izazovu sektaški razdor".

"Sirija je zemlja za sve i možemo koegzistirati zajedno", dodao je.

Taj osjećaj je bio izložen na živopisno osvijetljenom božićnom sajmu u Damasku, gdje je dijetetičar Batul al-Law rekao da ima više muslimana nego kršćana.

"Uvijek smo zajedno slavili i kršćanske i muslimanske praznike", rekao je, ali "osjetite da su ljudi sada sretniji i ugodniji".

Fidan je rekao da se sankcije Siriji moraju "ukinuti što je prije moguće". Pozvao je međunarodnu zajednicu da se "mobilizira kako bi pomogla Siriji da stane na noge i da se raseljeni ljudi vrate".

Gotovo 14-godišnji građanski rat u Siriji ubio je više od pola miliona ljudi i raselio više od polovine njenog stanovništva, a mnogi od njih su pobjegli u susjedne zemlje, uključujući 3 miliona u Tursku.

Turska je zadržala čvrste veze s novim sirijskim liderima i nastavila vojne operacije u područjima pod kontrolom Kurda na sjeveroistoku Sirije.

Visoki njemački diplomata Tobias Tunkel rekao je u nedjelju na X-u da je razgovarao s liderom SDF-a Mazloumom Abdijem o rastućim tenzijama u pograničnom gradu Kobaneu koji drže Kurdi "i hitnim koracima za njihovo ublažavanje".

Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Britaniji saopćila je da su žena i njeno dijete ubijeni u "artiljerijskom granatiranju proturskih frakcija" u selu Kobanea, a frakcije su se sukobile sa SDF-om južnije.

Ankara smatra da su jedinice za zaštitu naroda (YPG), glavna komponenta SDF-a, povezane s militantnom Kurdistanskom radničkom partijom (PKK) kod kuće, koju i Turska i zapadni saveznici smatraju "terorističkom" organizacijom.

Regionalna moćna Saudijska Arabija je također u direktnom kontaktu s novim sirijskim vlastima, budući da je godinama podržavala opoziciju Assadu tokom građanskog rata u Siriji. Rijad će uskoro poslati delegaciju u tu zemlju, rekao je sirijski ambasador u glavnom gradu Saudijske Arabije.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG