Najnovije
Američki organi za provođenje zakona upozorili na potencijalne imitacije napada u New Orleansu
Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a i FBI upozoravaju federalne, državne i lokalne agencije za provođenje zakona da budu na oprezu zbog mogućih incidenata imitacije, inspiriranih novogodišnjim napadom kamiona u New Orleansu u kojem je poginulo 14 ljudi.
U zajedničkom obavještajnom biltenu objavljenom u petak koji su dobili Glas Amerike i druge novinske organizacije, savezne vlasti su upozorile 18.000 državnih agencija za provođenje zakona da budu u potrazi za "potencijalnim imitatorskim ili osvetničkim napadima inspiriranim ovim napadom i drugim nedavnim smrtonosnim napadima vozilima širom svijeta."
U biltenu se navodi da će takvi napadi "vjerovatno ostati privlačni za potencijalne napadače s obzirom na lakoću nabavke vozila i nizak prag vještina neophodan za izvođenje napada."
U federalnom biltenu navodi se da teroristička grupa Islamska država od 2014. godine promovira upotrebu vozila u terorističkim napadima, nakon čega slijede napadi sekundarnim oružjem, kao metoda izazivanja incidenata sa masovnim žrtvama.
U zajedničkom biltenu savjetovano je agencijama za provođenje zakona da potraže znakove opasnosti, kao što su lažni dokumenti ili kreditne kartice koje se koriste za iznajmljivanje vozila, ili znakovi "preoperativnog nadzora", kao što su automobili parkirani na čudnim lokacijama ili sumnjive aktivnosti u blizini mjesta događaja.
FBI je u petak objavio tri fotografije sada pokojnog osumnjičenog za napad, 42-godišnjeg Shamsud-Din Jabbara, snimljene sa snimka nadzora oko sat vremena prije smrtonosnog napada u ulici Bourbon. Objavili su i fotografiju plavog rashladnog sanduka koji je pronađen u blizini mjesta događaja u kojem se nalazi improvizirana eksplozivna naprava.
Fotografije su objavljene zajedno sa saopćenjem u kojem se traže informacije od bilo kojeg člana javnosti koji je možda prošao pored Jabbara na ulici ili vidio hladnjak kao na fotografiji.
Bijela kuća je u petak objavila da će predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden u ponedjeljak otputovati u New Orleans kako bi posjetili porodice i članove zajednice pogođene napadom, kao i sastali se sa zvaničnicima na terenu.
Na brifingu u četvrtak s novinarima, zvaničnici FBI-a su rekli da vjeruju da je Jabbar, koji je ubijen na licu mjesta u pucnjavi s policijom, djelovao sam u novogodišnjem napadu i bio inspiriran terorističkom grupom Islamske države.
Zamjenik pomoćnika direktora FBI-a Christopher Raia, iz odjela agencije za borbu protiv terorizma, rekao je da su zaključili da Jabbar nije imao saučesnika nakon stotina intervjua i pregleda napadačevih poziva, naloga na društvenim mrežama i elektronskih uređaja.
Zvaničnici su ponovo otvorili ulicu Bourbon u četvrtak popodne. Napad se dogodio u srijedu u 3.15 sati.
U utorak uveče, samo nekoliko sati prije napada, Jabbar je na svom Facebook nalogu objavio pet video snimaka, očigledno upućenih njegovoj porodici i snimljenih dok je vozio, u kojima se svrstava u terorističku grupu Islamska država. FBI je rekao da je zastava Islamske države također pronađena u vozilu nakon napada.
“Ovo je bio teroristički čin. To je bilo s predumišljajem i zao čin”, rekao je Raia.
Jabbar je prvobitno planirao da povrijedi svoju rodbinu i prijatelje, ali je bio zabrinut kako će to protumačiti mediji, rekla je Raia. “Bio je 100% inspirisan ISIS-om.”
Napad se dogodio na raskrsnici ulica Canal i Bourbon u živahnoj francuskoj četvrti u gradu. Istorijska turistička destinacija puna barova i muzike poznata je i po velikim proslavama Nove godine.
Nakon što se vozilo sudarilo, vozač je izašao iz kamiona i pucao na policajce koji su reagovali, saopštila je policija. Policija je saopštila da su policajci uzvratili vatru i ubili vozača. Dvojica policajaca su ranjena, ali su u stabilnom stanju, saopštila je policija.
“Ovo nije samo teroristički čin. Ovo je zlo”, rekla je nadzornica policije New Orleansa Anne Kirkpatrick novinarima na konferenciji za novinare u srijedu.
Istražitelji su u vozilu pronašli oružje i eksplozivnu napravu, saopćio je FBI, zajedno s drugim eksplozivnim napravama pronađenim u Francuskoj četvrti. Čini se da je vozilo iznajmljeno, saopštio je FBI.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump osudio je napad u objavi na svojoj platformi za društvene mreže Truth Social.
“Naša srca su sa svim nevinim žrtvama i njihovim najmilijima. Trumpova administracija će u potpunosti podržati grad New Orleans dok istražuju i oporavljaju se od ovog čina čistog zla!” rekao je.
U istoj objavi, Trump je također lažno sugerirao da je osumnjičeni imigrant.
Dopisnik VOA za nacionalnu sigurnost Jeff Seldin i reporter VOA Liam Scott dali su svoj doprinos ovom izvještaju. Neke informacije za ovu priču došle su od Reutersa i Associated Pressa.
Vojnik u vozilu se ubio prije nego što je Cybertruck eksplodirao ispred hotela Trump Las Vegas
Visoko odlikovani vojnik u Tesla Cybertrucku prepunom vatrometa koji je eksplodirao ispred Trump International Hotela u Las Vegasu pucao je sebi u glavu neposredno prije detonacije, saopštile su vlasti u četvrtak.
U eksploziji je lakše povrijeđeno sedam osoba, ali praktično nije bilo štete u hotelu.
Šerif okruga Clark Kevin McMahill rekao je da je Matthew Livelsberger, 37-godišnji Zelena beretka, vjerovatno planirao štetniji napad, ali je vozilo sa čeličnim stranama apsorbiralo veliki dio sile iz grubo napravljenog eksploziva.
Šteta od eksplozije uglavnom je ograničena na unutrašnjost kamiona. Eksplozija je "izbila i gore" i nije pogodila vrata Trumpovog hotela samo nekoliko stopa dalje, rekao je šerif.
"Nivo sofisticiranosti nije ono što bismo očekivali od pojedinca s ovom vrstom vojnog iskustva", rekao je Kenny Cooper, specijalni agent zadužen za Biro za alkohol, duhan, vatreno oružje i eksplozive.
Vlasti i dalje rade na utvrđivanju motiva.
Livelsberger se nedavno vratio sa prekomorskog posla u Njemačkoj i bio je na odobrenom odsustvu kada je umro, prema jednom američkom zvaničniku.
Zvaničnik policije rekao je da su istražitelji iz intervjua saznali da se možda potukao sa suprugom zbog problema u vezi nedugo prije nego što je iznajmio Teslu i kupio oružje. Zvaničnik je govorio pod uslovom anonimnosti zbog nedostatka ovlaštenja da razgovara o istrazi.
Među ostalim ugljenisanim predmetima pronađenim u kamionu bilo je drugo vatreno oružje, određeni broj vatrometa, pasoš, vojna iskaznica, kreditne kartice, iPhone i pametni sat, rekao je McMahill. Vlasti su saopštile da su oba pištolja kupljena legalno.
Tijelo Livelsbergera iz Colorado Springsa spaljeno je do neprepoznatljivosti, ali su ga istražitelji identificirali u četvrtak. Uzrok smrti je samoubistvo iz vatrenog oružja, prema mrtvozorniku okruga Clark.
Livelsberger je služio u Zelenim beretkama, visoko obučenim specijalnim snagama koje rade na borbi protiv terorizma u inostranstvu i obučavaju partnere. On je služio u vojsci od 2006. godine, uzdigao se kroz činove dugim radom na prekomorskim zadacima, dva puta je bio raspoređen u Afganistan i službovao u Ukrajini, Tadžikistanu, Gruziji i Kongu, saopštila je vojska.
Odlikovan je sa pet bronzanih zvjezdica, uključujući jednu s hrabrosti za hrabrost pod vatrom, borbenom pješadijskom značkom i vojnom medaljom za hrabrost.
McMahill je rekao da je Livelsberger iznajmio Tesla električno vozilo u subotu u Denveru, a šerif je pokazao kartu na kojoj se vidi da je naplaćeno u gradu Monument u Koloradu u blizini Colorado Springsa u ponedjeljak.
McMahill je rekao da su istražitelji dobili fotografije stanice za punjenje na kojima se vidi da je Livelsberger "bio osoba koja je vozila ovo vozilo" i da je bila sama.
"Ne znamo ni o kakvim drugim subjektima koji su uključeni u ovaj konkretni slučaj", rekao je šerif.
Vlasti su u četvrtak pretražile kuću u Kolorado Springsu u sklopu istrage. Komšije su kazale da je muškarac koji je tamo živio imao ženu i bebu i da nije davao nikakve znake da predstavlja opasnost za bilo koga.
Eksplozija kamiona, prepuna vatrometa i kanistera sa gorivom, dogodila se nekoliko sati nakon što je Shamsud-Din Jabbar, 42, zabio kamion u gomilu u francuskoj četvrti New Orleansa rano na Novu godinu, ubivši najmanje 14 ljudi prije nego što je bio ubijen od strane policije. Ta nesreća se istražuje kao teroristički napad.
FBI je u četvrtak rekao da misle da je Jabbar djelovao sam, preokrenuvši svoju poziciju u odnosu na dan ranije da je vjerovatno radio s drugima.
I Livelsberger i Jabbar proveli su vrijeme u bazi ranije poznatoj kao Fort Bragg, masivnoj vojnoj bazi u Sjevernoj Karolini koja je dom više jedinica za specijalne operacije vojske. Međutim, jedan od zvaničnika koji je razgovarao za AP rekao je da nije bilo preklapanja u njihovim zadacima u bazi, koja se sada zove Fort Liberty.
Chris Raia, zamjenik pomoćnika direktora FBI-a, rekao je u četvrtak da zvaničnici nisu pronašli konačnu vezu između napada u New Orleansu i eksplozije kamiona u Las Vegasu.
New Orleans čini prve korake naprijed nakon terorističkog napada
Manje od 48 sati nakon napada u srijedu ujutro na kultni kvart Francuske četvrti u njihovom gradu, stanovnici New Orleansa pokušavaju pronaći put naprijed.
To je nešto što su morali da urade bezbroj puta u 307-godišnjoj istoriji Crescent Cityja. Samo u protekle dvije decenije, stanovnici i preduzeća vratili su se nakon niza katastrofa, uključujući rekordno izlijevanje nafte, javnozdravstvenu katastrofu koja je bila jedno od prvih žarišta koronavirusa u zemlji i, naravno, uragane Ida i Katrina.
Ova najnovija katastrofa – koju je FBI označio kao teroristički napad – pogodila je grad u 3:15 ujutro na Novu godinu kada je 42-godišnji američki državljanin Shamsud-Din Jabbar projurio bijeli kamionet kroz tri bloka ulice Bourbon, ubivši 14 i ozbiljno povrijedivši mnoge druge ljude.
Dok grad tuguje, lokalni ugostitelj Ralph Brennan vjeruje da će njegovi sugrađani reagirati na svoj jedinstven način New Orleansa: prkosom pred izazovom i ljubavlju prema zajedničkom domu.
"Prošli smo kroz ovo već sa COVID-om i Katrinom", rekao je. Jedan od Brennanovih restorana, Red Fish Grill, bio je na nultom mjestu napada u srijedu. Dozvoljeno je da se ponovo otvori sa ostatkom ulice Bourbon u četvrtak popodne.
"Svaki put kada dođe do katastrofe", nastavio je Brennan, "naš cilj je da se vratimo što je prije moguće. Želimo pokazati svijetu da je New Orleans bezbjedan i da je ova tragedija samo trenutak u istoriji jednog od najposebnijih gradova na planeti."
Procesiranje tuge
Kada odete na ugao ulica Canal i Bourbon i prvo što ćete primijetiti su novinari, policajci, saobraćajne barijere i traka za oprez. Pogledajte bliže i vidjet ćete grad koji oprezno odlučuje kako dalje. Džez trubač svira državnu himnu u blizini. Zaposleni iz restorana u susjedstvu dijele besplatne obroke osobama hitnim službama. Posjetioci prolaze na putu do Sugar Bowla, koji je zbog napada odgođen za četvrtak.
Ali nije samo u centru grada. U svakom kutku New Orleansa, stanovnici se bore s traumama.
Tom Ramsey je bivši kuhar u gradu koji sada podržava napore masovne prehrane nakon katastrofa i duž granice između SAD-a i Meksika. Probudio se u srijedu ujutro uz desetine propuštenih poziva i sms poruka s pitanjem da li je dobro.
"Nisam znao o čemu pričaju dok nisam provjerio vijesti i vidio šta se dogodilo", rekao je Ramsey.
Njegova prva reakcija bila je da kontaktira sve za koje je znao da su te noći u Francuskoj četvrti. .
"Onda su, na kraju, svi bili uzeti u obzir", rekao je Ramsey. "Pogledao sam svoju ženu, stavio lice u ruke i zaplakao - onakav plač od kojeg su mi se dizala grudi, a ja sam ispuštao zvukove. Nisam osjetio tugu kakvu sam osjećao za New Orleansom u tog trenutka od kada sam bio u Njujorku 11. septembra."
Trauma u toku
Stručnjaci za mentalno zdravlje poput Erin Stevens, izvršne direktorice Ellie Mental Health Louisiane u New Orleansu, rekla je da je zabrinuta da će stanovnici s toliko trauma iz prošlosti imati poteškoća da se nose s ovim događajem.
"Kada ste već doživjeli značajnu traumu, to može uzrokovati da intenzivnije osjećate nove i buduće stresore", rekla je. Posebno sam zabrinuta za ljude koji su izolovani — koji nemaju sistem podrške."
Međutim, Stevens kaže da ako se s njom pravilno postupa, trauma iz prošlosti može vas osposobiti da se efikasnije nosite sa budućim stresorima, jer je otpornost nešto što se gradi.
Čini se da su neki stanovnici New Orleana izvukli pouke iz prošlih izazova. Na primjer, nekoliko stručnjaka za mentalno zdravlje odlučilo je pomoći svojoj zajednici nudeći besplatne usluge mentalnog zdravlja. A Allison Bullach, lokalni fotograf, nudi besplatne snimke svima koji daju krv da podrže žrtve napada.
"Mislim da samo želimo da pronađemo način da pomognemo," rekla je Bullach za Glas Amerike, "i pročitao sam da je davanje krvi za žrtve velika potreba."
„Ja sam samo jedna osoba“, nastavila je, „ali ako mogu da nađem način da ohrabrim još tri, četiri ili petoro ljudi da pomognu, onda bi to trebalo da uradim“.
Šou mora da se nastavi?
Protekla godina je bila ogromna za turizam New Orleansa. Pored uspješnog Mardi Grasa i Jazz Fest-a, broj posjetitelja za 2024. povećan je zahvaljujući trodnevnom zaustavljanju Taylor Swift na turneji Eras Tour.
Početak 2025. izgledao je jednako obećavajući. Sugar Bowl, Super Bowl LIX i sezona karnevala koja kulminira Mardi Grasom velike su vijesti za lokalnu ekonomiju koja se toliko oslanja na turizam.
Kao rezultat toga, vrijeme napada predstavlja zabrinutost za kompanije Crescent Cityja.
„Naravno, boli što moramo da se zatvorimo tokom jednog od naših najprometnijih perioda u godini“, rekao je Brennan, vlasnik Red Fish Grill-a. "Razumijemo zašto je to bilo potrebno, ali to ne znači da ne boli."
"Ali ono što sam se stvarno zabrinuo," dodao je, "je kako to utiče na turizam koji se kreće naprijed za sezonu karnevala i Super Bowl. Poslovi u New Orleansu zavise od turizma sa ovih velikih događaja."
Za neke poslove, međutim, svaki dan je bitan. S obzirom na izazovan decembar, to je definitivno slučaj za Taru Francolini, vlasnicu Francolini's, popularne prodavnice sendviča.
"Više od svega želim da dam našem osoblju dan da tuguju za svojim gradom", rekla je ona za Glas Amerike. "Ali gubici koje smo pretrpjeli u decembru bili su ogromni i potreban nam je ... stabilan posao kako bismo mogli raditi osnovne stvari kao što je plaćanje naših računa i naših zaposlenih. Brinem se da ostajanje otvorenima umanjuje zločine koje čine porodice žrtava i zbog toga se osjećam kao užasno ljudsko biće."
Otpornost, ključna riječ
U srijedu navečer, manje od 24 sata nakon napada, guverner Luizijane Jeff Landry večerao je u Francuskoj četvrti, nekoliko koraka od ulice Bourbon. Objavio je fotografiju izvan restorana, poruku budućim posjetiocima da je ovaj "otporan grad", kako ga on i mnogi drugi nazivaju, bezbjedan i "otvoren za posao".
Čini se da se riječ "otporan" vezuje za grad svaki put kada dođe do katastrofe. Mnogi stanovnici se poistovjećuju s tim, dokazom da se od svega mogu oporaviti.
Međutim, neki sve češće kažu da ovaj termin omogućava liderima da se oslobode svojih propusta. Jedan od takvih kritičara je Andrew Stephens, vlasnik Sports Drink-a, kafića u kvartu Irish Channel u New Orleansu.
"Oni nas nazivaju otpornima nakon što izbjegnu svoje odgovornosti prema javnosti", rekao je Stephens, "To je povlađivanje. Ne želim da budemo otporni. Želim da budemo sigurni."
Carter ostavio kompleksno nasljeđe na Korejskom poluotoku
Bivši američki predsjednik Jimmy Carter ima složeno nasljeđe na Korejskom poluotoku, kažu bivši američki dužnosnici, uključujući vitalnu ulogu koju je imao u smirivanju krize između Sjedinjenih Država i Sjeverne Koreje 1994. godine.
Thomas Hubbard, bivši američki ambasador u Južnoj Koreji od 2001. do 2004., rekao je za VOA Korean telefonom u srijedu da su Carterove intervencije u Sjevernoj Koreji značajno smanjile tenzije, uprkos donekle negativnim reakcijama administracije predsjednika Billa Clintona.
„Njegovo prvo učešće početkom 1990-ih, kada je otišao u Sjevernu Koreju, sastao se s Kim Il Sungom, otvorilo je priliku koja je smanjila šanse za rat i dovelo do Dogovorenog okvira“, rekao je Hubbard, misleći na Carterov sastanak u junu 1994. s pokojnim osnivačem Sjeverne Koreje Kim Il Sung-om.
Hubbard je bio glavni pregovarač o Dogovorenom okviru koji su SAD i Sjeverna Koreja potpisale u Ženevi u oktobru 1994., čiji je cilj bio okončanje sjevernokorejskog programa nuklearnog oružja.
VOA Korean tražila je komentar od stalne misije Sjeverne Koreje pri Ujedinjenim nacijama, ali nije dobila odgovor.
Carter, koji je bio 39. predsjednik SAD-a i služio je od 1977. do 1981., posjetio je Pjongjang jer je izjava Sjeverne Koreje o povlačenju iz Međunarodne agencije za atomsku energiju stvorila prvu veliku krizu oko sjevernokorejskog programa nuklearnog oružja.
Prešao je međukorejsku granicu u demilitarizovanoj zoni (DMZ) sa južnokorejske strane sa suprugom Rosalynn i dva dana razgovarao u Pjongjangu sa sjevernokorejskim liderom.
Carter je bio prvi bivši američki predsjednik koji je posjetio izolovanu zemlju i sastao se sa šefom države Sjeverne Koreje.
Kontroverzna misija
U to vrijeme, Sjeverna Koreja je zaprijetila da će protjerati inspektore IAEA, pokazujući svoju namjeru da razvije nuklearno oružje, a Sjedinjene Države su se zalagale za sankcije UN-a Sjevernoj Koreji. Spekulisalo se da je Clinton planirao preventivni napad na Sjevernu Koreju.
Nakon razgovora između Cartera i Kima, Sjeverna Koreja je pristala da zamrzne svoj nuklearni program u zamjenu za nastavak dijaloga sa SAD-om. Proboj je doveo do prvog nuklearnog sporazuma između SAD-a i Sjeverne Koreje u posljednjih 40 godina, iako je sporazum propao u 2003.
Daniel Russel, bivši pomoćnik državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika, rekao je u e-poruci za VOA Korean u ponedjeljak: „Nije hiperbola reći da je to izgledalo kao ivica rata. Bili smo na ivici litice.”
Kao mladi diplomata, Rasel i tadašnji SAD Ambasador u Južnoj Koreji James Laney pomogao je u pripremi Cartera za njegovo putovanje preko DMZ-a.
Sjeverna Koreja je upozorila da će sankcije biti tretirane kao "čin rata" i započela je proces povlačenja iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, rekao je Russel.
“Neposredna kriza je izbjegnuta. Bili smo zaista blizu rata, a Jimmy Carter nas je spasio od toga”, rekao je.
Gary Samore, bivši koordinator Bijele kuće za kontrolu naoružanja i oružja za masovno uništenje za vrijeme Obamine administracije, rekao je da je Carterova misija bila “na kraju krajeva uspješna, ali je Clintonova administracija bila nezadovoljna jer Carter nije pokušao postići bilo kakvo ograničenje nuklearnog programa Sjeverne Koreje kao dijela rješenja tog neposrednog sukoba.”
Hubbard je ponudio sličan stav.
Mislim da je ono što je učinilo kontroverznim to što je Carter prihvatio neke stavove koji su prevazilazili stavove Clintonove administracije prema Sjevernoj Koreji, a zatim ih je javno objavio na CNN-u prije nego što nas je uopće obavijestio, rekao je Hubbard. “To je bio pravi šok.”
CNN, koji je pomno pratio Carterovu posjetu Pjongjangu, prvo je izvijestio da je Carter rekao Sjevernokorejcima da su SAD prestale s međunarodnim sankcijama protiv Sjeverne Koreje, što je Clinton ubrzo odlučno demantirao.
Carter je posjetio Sjevernu Koreju još dva puta 2010. i 2011. u privatnim humanitarnim misijama. Dok je njegova posjeta 2010. godine osigurala oslobađanje američkog učitelja Aijalona Mahlija Gomesa, koji je bio u zatvoru u Sjevernoj Koreji sedam mjeseci, on se nije uspio sastati s Kim Jong Ilom, koji je naslijedio svog oca Kim Il Sunga, ni na jednom putovanju.
Dok su njegovi postpredsjednički napori na Korejskom poluotoku šire poznati, Carterovo predsjedništvo je imalo još jedan trenutak kontroverze, jer je njegov pritisak na povlačenje američkih kopnenih trupa iz Južne Koreje uzdrmao savez između SAD-a i Južne Koreje.
Guranje ljudskih prava
Kada je preuzeo predsjedništvo, Carter je bio odlučan da ne previdi kršenje ljudskih prava američkih saveznika. Smatrao je problematičnim da Sjedinjene Države podržavaju zemlju pod represivnom vladom. Za njega je Južna Koreja tada bila takva zemlja.
“Jedna od velikih stvari za koje je Carter vodio kampanju bila su ljudska prava”, rekao je Samore. “U to vrijeme, Južnom Korejom je vladala vojna vlada, a on je želio da smanji odnose sa zemljama koje nisu bile demokratske.”
Bivši predsjednik, koji je obećao da će povući američke trupe iz Južne Koreje tokom svoje predsjedničke kampanje, vodio je rat riječi s tadašnjim predsjednikom Južne Koreje Park Chung-heeom oko tog pitanja tokom njegove posjete Južnoj Koreji 1979. godine, prema diplomatskim dokumentima obje zemlje.
Prema dokumentu Bijele kuće s kojeg je skinuta tajnost, Park je kritizirao planirano povlačenje američkih snaga Koreje, tvrdeći da je sama ideja ohrabrila Sjevernu Koreju. Na to je Carter sugerirao da bi Južna Koreja trebala povećati troškove odbrane.
Joseph DeTrani, bivši specijalni izaslanik za šestostrane pregovore sa Sjevernom Korejom od 2003. do 2006., rekao je u ponedjeljak telefonom za VOA Korean da je jedan od faktora iza Carterove odluke rastući odnosi SAD-a s Kinom, koja se borila protiv SAD-a tokom 1950-53 u Korejskom ratu za podršku Sjevernoj Koreji.
“Mi smo normalizovali odnose sa Narodnom Republikom Kinom. Postojao je osjećaj da rat neće izbiti na Korejskom poluostrvu”, rekao je DeTrani, koji je također bio direktor operacija u istočnoj Aziji u Centralnoj obavještajnoj agenciji.
"Oni ljudi koji prate dešavanja na Korejskom poluostrvu smatrali su da to nije ispravna odluka", rekao je on.
Povlačenje američkih trupa iz istočnoazijskog saveznika na kraju nije realizovano, uglavnom zbog protivljenja američkog Kongresa i vojske.
“Predsjednik Carter je bio zainteresiran za uspostavljanje mira svuda, gdje god postoji sukob. Nije vjerovao da postoji neophodna potreba da Amerikanci stacioniraju toliko vojnika na toliko mjesta”, rekao je Yawei Liu, viši savjetnik za Kinu u Carter centru, za VOA Korean telefonom u ponedjeljak.
Carter je preminuo u nedjelju u svom domu u Džordžiji u 100. godini. Zvanična sahrana sa državnim počastima za Cartera biće održana 9. januara u Washingtonu.
Ministarstvo vanjskih poslova Južne Koreje izrazilo je saučešće zbog Carterove smrti.
"Bio je posebno zainteresiran za promoviranje mira na Korejskom poluotoku i aktivno je radio na tome", navodi se u saopštenju objavljenom u ponedjeljak.
Vlasti Južne Koreje zaustavile su pokušaj hapšenja opozvanog predsjednika Yoona
Južnokorejske vlasti obustavile su u petak svoj pokušaj pritvora smijenjenog predsjednika Yoon Suk Yeola nakon napetog šestosatnog sukoba između istražitelja i sigurnosnih snaga lojalnih konzervativnom predsjedniku.
U saopćenju, zajednički istražni tim koji pokušava da privede Yoona rekao je da je "praktično nemoguće" nastaviti s izvršenjem sudskog naloga za pritvor s obzirom na otpor i sigurnost osoblja na licu mjesta.
U ranoj jutarnjoj raciji, tim istražitelja i detektiva, uz podršku oko 3.000 policajaca za nerede, stigao je u Yoonovo službeno stambeno naselje u centru Seula, kao dio istrage o pobuni i zloupotrebi položaja.
Istražni tim je uspio proći pored vojne jedinice koja je čuvala vanjski dio kompleksa, prema Ministarstvu nacionalne odbrane Južne Koreje. Međutim, prema medijskim izvještajima, vlasti nisu mogle probiti unutrašnji sloj sigurnosti koji obezbjeđuje predsjednička služba sigurnosti.
"Izražavamo duboko žaljenje zbog odbijanja osumnjičenog da postupi u skladu sa pravnim postupkom", navodi se u saopćenju Ureda za istraživanje korupcije, koji vodi zajedničku istragu.
U saopćenju se također navodi da će vlasti razmotriti sljedeće korake. Nalog za pritvor važi do ponedeljka.
Događaji predstavljaju nastavak izvanrednog mjeseca političkog haosa koji je počeo 3. decembra, kada je Yoon, konzervativni bivši tužilac, proglasio vanredno stanje. Deklaraciju su brzo poništili zakonodavci, koji su kasnije opozvali Yoona, suspendujući njegove predsjedničke ovlasti, čekajući odluku Ustavnog suda zemlje.
Odvojeno, Yoon je pod istragom zbog pobune i zloupotrebe moći u vezi sa proglašenjem vanrednog stanja.
Yoon je ignorisao tri poziva da se pojavi na ispitivanju u sklopu istrage, što je dovelo do toga da je sud u Seulu izdao nalog za pritvor ranije ove sedmice.
Čak i prije ove sedmice, predsjednička služba sigurnosti koja je čuvala Yoona blokirala je istražitelje da uđu u predsjedničku kancelariju ili službenu rezidenciju radi pretresa koje je odobrio sud, pozivajući se na sigurnosne i vojne razloge.
Yoonov pravni tim kaže da je istraga nelegitimna. U saopćenju od petka, Yoonovi advokati rekli su da je pokušaj izvršenja naloga za pritvor nezakonit i obećali su da će sudski postupiti da ga zaustavi.
Ako Yoon bude pritvoren, vlasti bi imale 48 sati da odluče da li da podnesu službeni nalog za hapšenje ili da ga puste.
Bio bi to prvi put da je sadašnji predsjednik Južne Koreje priveden u policiju.