Počela vakcinacija američkih zdravstvenih radnika

Sandra Lindsay, left, a nurse at Long Island Jewish Medical Center, is inoculated with the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine by Dr. Michelle Chester, Dec. 14, 2020, in the Queens borough of New York.

U Sjedinjenim Državama u ponedjeljak je otpočela najveća dosadašnja kampanja vakcinacije u kojoj će vakcinu protiv koronavirusa prvi primiti zdravstveni radnici zaposleni u bolnicama.

Prva među njima bila je Sandra Lindsay, medicinska sestra na angažovana intenzivnoj njezi, primila je prvu vakcinu u Jevrejskom medicinskom centru na Long Islandu.

"Osjećaj je identičan onom kada primate bilo koju drugu vakcinu. Puna sam nade i osjećam se rasterećeno. Naslućujem da nastupa period izliječenja. Nadam se da će ovo označiti početak kraja veoma bolnog perioda u našoj istoriji. Želim da ulijem povjerenje javnosti da je vakcina bezbjedna", rekla je Lindsay nakon što je primila vakcinu protiv COVID-19 koju su razvile i proizvele kompanije Pfizer i BioNTech.

Guverner države New York Andrew Cuomo, koji je prvoj vakcinaciji prisustvovao putem video linka, ocijenio je da se ukazuje svetlo na kraju tunela.

"Ali se radi o dugom tunelu", zaključio je on.

Ubrzo je informaciju o prvoj vakcinaciji u Sjedinjenim Državama na društvenoj mreži Twitter objavio aktuelni predsjednik Donald Trump.

"Primljena je prva vakcina. Čestitam Sjedinjenim Državama! Čestitam svijetu!", objavio je Trump.

Prve doze vakcina protiv COVID-19, proizvođača Pfizer/BioNTech, u nedjelju su poslate širom SAD iz Pfizerovog pogona u Michiganu.

"Nadamo se da će vakcinacija početi ekspeditivno, već u ponedjeljak", rekao je za CNN Stephen Hahn​ iz Uprave za hranu i lijekove (FDA) koja je u petak po hitnom postupku odobrila vakcinu. On je procijenio da bi do kraja godine 20 miliona Amerikanaca moglo da dobije prvu, od potrebne dvije doze vakcine.

Prioritet pri vakcinaciji u Americi imaće zdravstveni radnici i štićenici domova za stare. Za prvi talas vakcinacije planirano je 2,9 miliona doza.

U javnosti su se pojavile informacije da će među prvima vakcinu primiti i osoblje Bijele kuće, ali je predsjednik Donald Trump to na Twitteru negirao i napisao da će oni biti vakcinisani "kasnije, osim ako to nije neophodno".

"Tražio sam da se napravi ta izmjena. Ja nisam na redu da primim vakcinu sada, ali se radujem tome u odgovarajućem trenutku. Hvala".

U SAD je registrovano najviše oboljelih od koronaviursa od svih zemalja na svijetu, oko 16 miliona, a umrlo je skoro 300 hiljada ljudi, pokazuju podaci Univerziteta Johns Hopkins.

Moncef Slaoui​, glavni savjetnik u vladinom timu za razvoj vakcine, rekao je za Fox News da bi do kraja marta vakcinu moglo da primi i do sto miliona Amerikanaca.

Ipak, Stephen Hahn iz FDA je upozorio da je veliki problem to što četvrtina Amerikanaca, prema istraživanjima, i dalje sumnja u vakcinu, bez obzira na to što su je nadležni u SAD odobrili.

Hahn je rekao da vlada mora da bude transparentna kada je riječ o bezbjednosti Pfizer/BioNTech vakcine, ali i vakcine kuće Moderna čije odobrenje će se razmatrati ove nedjelje. Obje vakcine su, kako tvrde proizvođači, efikasne 95 odsto.

Rukovodilac vladinog programa za razvoj vakcine Gustave Perna rekao je da će vakcina najprije biti distribuirana u 150 centara, a da bi do srijede trebalo da stigne u još 450.

Pfizer/BioNTech vakcina zahtijeva skladištenje u posebnim uslovima, na minus 70 stepeni Celzijusa, kako bi mogla da opstane duži period.