UN osuđuje nasilje u Gazi

palestinski bolničari i demonstranti evakuiraju ozbiljno povrijeđenog mladića tokom smrtonosnog okršaja na granici sa Izraelom, Pojas Gaze, maj 14, 2018.

Ured za ljudska prava UN-a objavio je u ponedjeljak da je izraelsko ubistvo 58 Palestinaca "strašno" te da je organizacija zabrinuta šta bi se moglo dešavati u budućnosti.

Palestinski zvaničnici saopštili su da je više od 2700 demonstranata povrijeđeno u najgorem nasilju u ovom području od 2014. godine.

Palestinian protesters run for cover from teargas fired by Israeli troops near the Israeli border fence, east of Khan Younis, in the Gaza Strip, May 14, 2018.

"Čini se da svako može biti ubijen ili ozlijeđen: žene, djeca, novinari, bolničari ili posmatrači, i to na svakoj tačci unutar 700 metara od ograde", saopštio je Ured za ljudska prava u utorak.

Izraelske snage suočile su se sa kritikama zbog korištenja bojeve municije u okršaju sa Palestincima na granici u zadnjih sedam sedmica. Oni kažu da je to bilo neophodno kako bi se granica zaštitila, optužujući militante Hamasa da demonstrante koriste kao štit za svoje napade.

Tear gas hits people on the ground who are partially masked by smoke from tires that Palestinian protesters burn to create cover in Gaza, May 14, 2018.

Izraelski Premijer Benjamin Netanyahu na Twitteru je objavio da je "svaka zemlja dužna da brani svoje granice".

"Teroristička organizacija Hamas ima namjeru da uništi Izrael i šalje hiljade da sruše ogradu na granici. Mi ćemo nastaviti da odlučno štitimo svoj suverenitet i građane", rekao je.

Demostracije su se desila na dan otvaranja američke ambasade u Jerusalimu. Izraelska vojska objavila je da je na njegovim granicama protestiralo više od 40 000 ljudi.

U.S. President Donald Trump's daughter Ivanka Trump, right, and U.S. Treasury Secretary Steve Mnuchin attend the opening ceremony of the new U.S. embassy in Jerusalem, May 14, 2018.

Zajedno sa odbijanjem premještanja američke ambasade u Izraeil, Palestinci protestiraju i godišnjicu "nakbe" , sjećanja na stotine hiljada Palestinaca koji su tokom rata 1948. napustili ili su protjerani sa područja pod Izraelskom kontrolom.

Neke zemlje, uključujući saveznike SAD-a, Francuska i Britanija pozvale su Izrael da se suzdrži od krvoprolića. SAD se nisu pridružile njihovim porukama i za nasilje su optužile militantnu grupu Hamas koja kontrolira Gazu.

"Ne smijemo izgubiti iz vida da je Hamas najodgovorniji za cijelu situaciju" izjavio je glasnogovornik Bijele kuće Raj Shah.

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas izraelske akcije nazvao je masakrom.

Nakon što je američka ambasada otvorena američki predsjednik Donald Trump, u video poruci, proglasio je Jerusalim "glavnim gradom Izraela". Netanyahu je izjavio "Mi smo u Jerusalimu i tu smo da ostanemo."

Shah je izjavio da nasilje u pojasu Gaze i otvaranja ambasade neće uticati na napore SAD-a da postignu mir između Izraela i Plaestinaca.

On je rekao da SAD "ostaju predane mirovnom sporazumu" između Palestinaca i Izraela.

FILE - After signing, U.S. President Donald Trump holds up the proclamation that the United States recognizes Jerusalem as the capital of Israel and will move its embassy there, during an address from the White House in Washington, U.S., Dec. 6, 2017.

Arapski lideri osuđuju akciju SAD-a a libanski premijer otvaranje ambasade u Jerusalimu nazvao je "provokativnim". Iranski ministar taj dan je opisao kao "dan velike sramote".

Abbas je izjavio da neće prihvatiti nikakav mirovni dogovor sa Izraelom koji predloži Trumpova administracija.

Šefica vanjske politike EU Federica Mogherini pozvala je Izrael da "poštuje proporcionalnost upotrebe sile te da se uzdrži od akcija koje će uzrokovati dalje gubljenje života".

Izrael cijeli Jerusalim vidi kao svoj glavni grad, dok se većina Palestinaca nada da će Istočni Jerusalim biti glavni grad buduće palestinske države.