Prema tim mjerama, osumnjičenima je dok se nalazi na slobodi zabranjeno međusobno kontaktiranje i približavanje na 50 metara svjedocima Tužilaštva BiH.
Novaliću je zbog funkcije dozvoljeno da komunicira sa svjedocima Tužilaštva BiH i na manjoj razdaljini od 50 metara, ali mu je zabranjen razgovor o predmetu.
O svakom takvom kontaktu dužan je prethodno obavijestiti tužioca, navodi se u odluci Suda BiH.
Tužilaštvo BiH je prethodno zvanično poslalo žalbu na odluku Suda BiH prema kojoj su Novalić, Solak i Hodžić pušteni na slobodu. Zatražili su određivanje pritvora.
„Tužiteljski tim Tužiteljstva BiH, u interesu efikasnog i pravovremenog obezbjeđenja istrage, žalbu je uputio i prije isteka zakonskog roka od 72 sata”, saopćeno je iz ove pravosudne institucije.
Sud BiH odbio je prihvatiti prijedlog Tužilaštva BiH da osumnjičenima, koji su bili uhapšeni prošle sedmice, odredi 30 dana pritvora, ali je zaključio da postoji osnovana sumnja da su počinili krivična djela u predmetu Respiratori.
POGLEDAJTE JOŠ: Detalji sudske odluke: Dovoljno dokaza za osnovanu sumnju, ali ne i za pritvor Novalića, Solaka i Hodžića
Tužilaštvo BiH sumnjiči Novalića, Solaka i Hodžića za više krivičnih djela prilikom nabavke 100 respiratora iz Kine koji su plaćeni 10,5 miliona maraka.
Prema informacijama BIRN-a BiH za ročišta za određivanje pritvora, Novalić, Solak i Hodžić su osumnjičeni za udruživanje radi činjenja krivičnog djela, zloupotrebu položaja, primanje nagrade za trgovinu uticajem, pranje novca i krivotvorenje isprava.
Kao razloge za pritvor, tužioci su naveli da bi oni boravkom slobodi mogli uticati na svjedoke i saučesnike, kao i da bi moglo doći do remećenja javnog reda mira.
Umjesto pritvora, Sud BiH se odlučio za mjere zabrane, pa je tako Novaliću, Solaku i Hodžiću zabranjeno sastajanje i kontaktiranje sa osumnjičenima u predmetu Respiratori.