Posjeta Zelenskog Sjedinjenom Državama - pogled iz regije

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy holds an American flag that was gifted to him by House Speaker Nancy Pelosi of Calif., after he addressed a joint meeting of Congress on Capitol Hill in Washington, Dec. 21, 2022.

Na putu za Washington kako bi se sastao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, što je bilo njegovo prvo međunarodno putovanje od ruske invazije, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy, kako javlja Euronews, zaustavio se u Poljskoj, zemlji koja je postala ključni igrač u ratu.

Taj posjet i podrška koju on predstavlja ima veliko značenje za Poljsku i druge narode u regiji koju su tokom dva svjetska rata opustošili moćniji susjedi.

Poljski povjesničar Lukasz Adamski iz Centra Mieroszewski u Varšavi rekao je za Glas Amerike da sa stajališta srednjoevropskih zemalja, Bidenov poziv ukrajinskom predsjedniku da posjeti Bijelu kuću i održi sastanak jedan na jedan naglašava da ovaj rat nije samo rat oko neovisnosti Ukrajine, ali i oko toga treba li međunarodno pravo, uključujući Povelju Ujedinjenih naroda, biti primarni regulator međunarodnih odnosa.

“Borba za sprječavanje uništenja postignuća civiliziranih naroda u posljednjih 100 godina i povratak u doba u kojem jedna država može napasti drugu, odgristi joj dijelove teritorija ili ih čak potpuno osvojiti. Za zemlje srednje Evrope - žrtve imperijalne politike Rusije, Njemačke i Austrije - to je vrlo važno. Jer oni vide valjanost međunarodnog prava kao primarno jamstvo svoje sigurnosti”, rekao je Adamski.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy holds an American flag that was gifted to him by House Speaker Nancy Pelosi of Calif., as he leaves after addressing a joint meeting of Congress on Capitol Hill in Washington, Dec. 21, 2022.

Zelenskyy je u Bijeloj kući i na Kapitolu dočekan kao heroj.

U zapadnoj Evropi ovaj posjet doživljavaju i kao simboličan, kao poruku svijetu da će SAD nastaviti intenzivno podržavati Ukrajinu u njezinoj borbi za opstanak.

Promatrači u regiji bili su zadovoljni čuti kako Biden ukazuje na potrebu "održavanja jedinstva NATO-a" kada je u pitanju opskrba oružjem. "To snažno sugerira da nisu SAD, već druge utjecajne države NATO-a, te koje nisu uvjerene u potrebu još intenzivnije potpore Ukrajini", rekao je Adamski.

U Ukrajini, zemlji koja se odupire ruskoj agresiji više od 300 dana, posjet Zelenskog Washingtonu simbolizira neraskidiv odnos između dviju zemalja izbrušen ratom. Za Ukrajince i Zelenskog bilo je vrlo važno prenijeti zahvalnost ukrajinskog naroda za nepokolebljivu potporu koju su SAD pokazale Ukrajini u ovim teškim vremenima, rekao je Mykola Davydiuk, ukrajinski politički analitičar i direktor Think Tank Politicsa.

Riječi Zelenskog u Kongresu da je američka pomoć Ukrajini ulaganje u demokratiju, a "ne milosrđe", predstavljaju stav koji dijeli Ukrajina.

“Mi kao Ukrajina moramo pokazati da američka ulaganja u ukrajinsku demokratiju i ukrajinski otpor protiv ruske autokratije stvarno daju dobre rezultate. Ovaj posjet pokazuje da ljudi obiju zemalja dijele iste vrijednosti i da su spremni nastaviti svoje prijateljstvo”, rekao je Davydiuk.

Pavlo Klimkin, ukrajinski diplomat, bio je ministar vanjskih poslova od 2014. do 2019., u vrijeme kada je Washington izrazio podršku Kijevu, ali je oklijevao pružiti smrtonosnu pomoć Ukrajini.

On vidi Bidenov poziv Zelenskog u Bijelu kuću kao mjeru Bidenove osobne predanosti pobjedi Ukrajine.

“Za predsjednika Bidena, obuzdavanje Rusije i moguća pobjeda nad ruskim režimom postali su osobni i to može postati njegovo najveće političko nasljeđe.”

Nazvao je isporuku projektila Patriot znakom da se "led otopio". Međutim, bivši ukrajinski dužnosnik je rekao da Ukrajina danas dobiva dovoljno da se odbrani, ali još ne dovoljno da pobijedi, i to će biti najveći posao pred njom.