Kako je kazao, imao je "sjajne" razgovore sa Bidenom, koji je doputovao u Kornvol na samit svjetskih lidera G7.
Samit započinje kasnije, a na dnevnom redu su vakcine i klimatske promjene.
Johnson je insistirao na tome da mu američki predsjednik nije zamjerio zbog napetosti nakon Brexita u Sjevernoj Irskoj. Međutim, kaže da je Biden "duboko zabrinut" zbog te situacije.
Dvojica lidera sastali su se u četvrtak u zalivu Karbis, u Kornvolu, uoči početka samita G7, na kojem će se prvi put od početka pandemije korona virusa lično okupiti lideri Kanade, EU, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, SAD i Velike Britanije.
Uoči sastanka, Johnson se obavezao da će Velika Britanija u narednih godinu dana donirati više od 100 miliona vakcina siromašnijim zemljama, dok je Biden obećao pola milijarde doza vakcina Pfizer za 92 zemlje sa niskim i srednjim prihodima i Afričku uniju.
Očekuje se da će se države G7 kolektivno složiti da obezbijede milijardu doza vakcine protiv COVID-19 u pokušaju da okončaju pandemiju 2022. godine.
U intervjuu za BBC, Johnson je rekao da Velika Britanija i SAD dijele vjerovanje u ljudska prava, međunarodni poredak zasnovan na pravilima i transatlantski savez.
Rekao je da o udruživanju misli kao o "neuništivom odnosu", odnosno "dubokom i značajnom odnosu". „To je veza koja traje vrlo dugo i bila je važan dio mira i prosperiteta kako u Evropi, tako i širom svijeta“, rekao je on.
Britanski premijer je ranije dao do znanja da preferira novi termin za takozvani "specijalni odnos" između Velike Britanije i SAD-a nakon decenija upotrebe.
Postoji "potpuna harmonija" oko potrebe rješavanja trgovinskih problema u Sjevernoj Irskoj, rekao je i dodao da SAD, Velika Britanija i EU žele zaštititi Sporazum "Dobri petak", kojim je okončano 30 godina sukoba u Sjevernoj Irskoj.
Naime, Sjeverna Irska je dobila poseban status kao rezultat Brexita. Dok Engleska, Škotska i Wales više ne slijede pravila EU, Sjeverna Irska to i dalje čini, jer dijeli kopnenu granicu s Republikom Irskom, članicom EU.
Kako bi se izbjegla fizička granica između dvije zemalja dogovoreno je da se carinske provjere vrše za robu koja u Sjevernu Irsku ulazi iz drugih mjesta u Velikoj Britaniji.
Upitan da li je Biden izrazio zabrinutost, Johnson je rekao: "Ne, predsjednik nije rekao ništa slično."
Britanski premijer je sugerisao da je način na koji EU sprovodi dogovoreni aranžman „pretjerano opterećujući“ i rekao da dok su Velika Britanija, SAD i EU željele da sačuvaju ravnotežu u Sjevernoj Irskoj, vjerovatno da se rješenje ovog pitanja neće naći u narednim danima.
Međutim, dodao je da bi različite strane mogle da to "riješe".
U obraćanju u četvrtak, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je protokol "jedino rješenje" i da ga treba u potpunosti primijeniti. A francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je: „Mislim da nije ozbiljno htjeti da u julu preispitamo ono što smo dovršili nakon godina rasprava i rada u decembru. Imamo trgovinski dogovor - o tome se godinama bolno razgovaralo ... ako šest meseci kasnije kažu: 'Ono o čemu smo pregovarali s vama, ne znamo kako to da poštujemo', onda to znači da ništa nije poštovano više".
Britanski premijer je ukazao na posvećenost Velike Britanije da će u narednih godinu dana donirati 100 miliona viška doza vakcina siromašnijim zemljama, kao i prethodne doze kojima je doprinijela Covaxu - šemi koja distribuira vakcine najsiromašnijim zemljama svijeta.
„Imaćemo ogromnu sumu vakcina koje ćemo distribuirati - borba protiv COVID-a ne bi bila moguća bez napora Velike Britanije u vezi vakcina“, rekao je.
U Velikoj Britaniji u petak 11. juna počinje samit Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, prvi koji se održava uživo od izbijanja pandemije. Lideri G7 na samitu će obećati distribuciju milijarde vakcina protiv COVID-19.
Samit okuplja lidere Njemačke, Francuske, Italije, Velike Britanije, Kanade, Japana i SAD u ljetovalištu Karbis Bej, na jugozapadu Engleske.