SAD razgovaraju s Ukrajinom o isporuci snažnijih raketnih bacača

FILE - Ukrainian artillery shells Russian troops' position on the front line near Lysychansk in the Luhansk region, April 12, 2022.

Američki vojni dužnosnici priznaju da su u više navrata razgovarali s ukrajinskim dužnosnicima o zahtjevima Kijeva za novijim, naprednijim oružjem koje bi moglo pomoći u sprječavanju ruskih dobitaka u Donbasu, ali odbijaju javno reći hoće li ti sustavi uskoro biti isporučeni.

Ukrajina je tjednima molila SAD da nabave višecijevne raketne sustave američke proizvodnje ili MLRS, koji su moćniji i upravljiviji od haubica i drugih topničkih sustava koje su do sada pružili Washington i Zapad.

Te su molbe postale samo glasnije kako su ruske snage gurale naprijed u istočnoj Ukrajini, čineći ono što su visoki dužnosnici američke obrane opisali kao "postepeni dobitak" u borbi koja je uglavnom uključivala topništvo i drugu takozvanu vatru iz daljine.

FILE - A rocket is launched from an MLRS during a training exercise involving part of the U.S. 2nd Infantry Division and the South Korean army at Cheorwon, South Korea, June 12, 2012. Ukraine has been pleading for weeks with the U.S. to get American-made MLRS weaponry.

"Svjesni smo ukrajinskih privatnih i javnih zahtjeva za ono što je poznato kao raketni sustav s višestrukim lansiranjem", rekao je novinarima tajnik Pentagona John Kirby. "Ali neću unaprijed donijeti odluku koja još nije donesena."

"U stalnoj smo komunikaciji s njima o njihovim potrebama", dodao je. “Radimo svaki dan na tome da oružje i sustave dovedemo u Ukrajinu, a svaki dan oružje i sustavi ulaze u Ukrajinu i pomažu im, doslovno, u borbi.”

Međutim, postoje neke naznake da bi američki dužnosnici mogli biti spremni poslati Ukrajini MLRS kako bi pomogli u potiskivanju najnovije ruske ofenzive.

Više američkih dužnosnika, govoreći za CNN pod uvjetom anonimnosti, reklo je da se Bidenova administracija naginje slanju MLRS-a u Ukrajinu, a najava je moguća u sljedećem tjednu.

Kasnije u petak, dva američka dužnosnika u razgovoru za Politico potvrdila su da su SAD sklone slanju MLRS-a Ukrajini, ali su kazale da konačna odluka još nije donesena.

Sjedinjene Države imaju dva višestruka raketna sustava - M270 i M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS). Oba ispaljuju slične rakete od 227 mm. M270 može ispaliti do 12 raketa, dok agilniji M142 može ispaliti do šest.

Ovisno o vrsti rakete, M270 može pogoditi ciljeve udaljene i do 70 kilometara, što je dvostruko više od dometa američkih haubica koje se trenutno nalaze u ukrajinskom arsenalu. Sustav HIMARS može pogoditi ciljeve udaljene i do 300 kilometara.

Najviši ukrajinski vojni dužnosnik, general pukovnik Valery Zaluzhny, u četvrtak se javio na Telegramu, pozivajući na "oružje koje će nam omogućiti da pogodimo neprijatelja na velikoj udaljenosti".

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov odgovorio je upozorenjem da bi opskrba Ukrajini oružjem koje bi moglo doći do ruskog teritorija bio "ozbiljan korak prema neprihvatljivoj eskalaciji".

Rasprava o tome kako najbolje opskrbiti Ukrajinu oružjem dolazi nakon što se činilo da ruske snage u istočnoj Ukrajini napreduju unatoč onome što su američki vojni dužnosnici opisali kao jak otpor ukrajinskih vojnika.

Separatisti koje podržava Rusija tvrdili su u petak da su zauzeli središte Lymana, ključnog željezničkog čvorišta u Donbasu.

Druge ruske snage opkolile su veći dio Sjeverodonjecka, najistočnijeg grada pod ukrajinskom kontrolom, a neki izvještaji ukazuju da su ruske snage također sada u samom gradu.

Ukrajinski dužnosnici u Sjeverodonjecku rekli su da je 90 posto grada uništeno granatiranjem. No regionalni guverner Luganska Serhiy Gaidai ostao je prkosan u poruci u petak na društvenim mrežama.

"Rusi neće moći zauzeti regiju Lugansk u narednim danima kao što su predviđali analitičari", rekao je. “Imat ćemo dovoljno snage i sredstava da se obranimo.”

This satellite image provided by Maxar Technologies shows an overview of artillery craters in fields and destroyed buildings from recent artillery shelling, in Lyman, Ukraine, May 26, 2022.

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao je u petak telefonom s austrijskim kancelarom Karlom Nehammerom. Prema Nehammeru, Putin je ponudio završetak isporuke prirodnog plina Austriji i razgovor o razmjeni zarobljenika s Ukrajinom.

"Ruski predsjednik se obvezao da mora postojati i treba postojati pristup ratnim zarobljenicima, uključujući Međunarodni crveni križ", rekla je austrijski kancelar. "S druge strane, naravno, također zahtijeva pristup ruskim ratnim zarobljenicima u Ukrajini.”

Međutim, Nehammer je rekao da sumnja da je Putin zainteresiran za bilo kakve pregovore o okončanju rata.

"Imam dojam da Putin sada želi stvoriti činjenice za koje pretpostavljam da će se uključiti u pregovore [kasnije]", rekao je.

Neke informacije za ovo izvješće stigle su iz Associated Pressa, Agence France-Presse i Reutersa.