Putin odbacio optužbe za cyber napade na SAD

Predsjednik Rusije Vladimir Putin govori na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, 4. juni 2021. (Foto: AP)

Ruski predsjednik Vladimir Putin odlučno je odbacio navode da njegova zemlja vrši cyber napade na SAD kao "neosnovane". 

Putinovi komentari su dio intervjua koji je emitovan na mreži NBC u ponedjeljak, dva dana prije njegovog samita sa predsjednikom Joe Bidenom u Ženevi, i pokazuju tenzije koje vladaju između dvije zemlje.

"Gdje su dokazi? Ovo postaje farsa", rekao je Putin. "Optuživani smo za najrazličitije stvari - miješanje u izbore, cyber napade i tako dalje i tako dalje - a nijednom, niti jednom, nisu se potrudili da pokažu bilo kakve dokaze, tu su samo neosnovane optužbe".

U aprilu, SAD su objavile da protjeruju desetero ruskih diplomata i uvele nove sankcije zbog hakovanja sistema kompanije za informacionu tehnologiju Solar Winds.

Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je u nedjelju za program televizije ABC This Week da "nijedna odgovorna zemlja ne treba da bude utočište kriminalnim organizacijama koje se bave cyber napadima".

Blinken je izjavio da će Biden to "veoma jasno staviti na znanje predsjedniku Putinu".

"Tražimo saradnju Rusije u rješavanju problema sa tim kriminalnim organizacijama - onima koje operišu sa ruske teritorije".

Dvije važne američke kompanije - Colonial Pipeline, koja transportuje gorivo u jugoistočnom delu SAD, i kompanija JBS za proizvodnju mesa, prošlog mjeseca su bile meta cyber napada, za koje se vjeruje da potiču iz Rusije. I Colonial i JBS platili su milione dolara otkupa hakerima da bi nastavili svoje poslovne operacije, iako su američke agencije za sprovođenje zakona uspjele da povrate dio novca koji je hakerima platio Colonial Pipeline.

Putin je u nedjelju rekao državnom TV kanalu Rosija 1 da je Rusija spremna da izruči cyber kriminalce na jednakoj osnovi sa SAD, iako nije bilo jasno za koje napade na ruske kompanije je tvrdio da potiču iz Sjedinjenih Država.

Ruski lider je rekao da Moskva i Washington moraju da "preuzmu jednake obaveze" u razmjeni osumnjičenih, rekavši: "Rusija će to prirodno učiniti, ali samo ako druga strana, u ovom slučaju Sjedinjene Države, pristane na isto i takođe izruči odgovarajuće kriminalce Ruskoj Federaciji".

Biden je na konferenciji za novinare na samitu G-7 u Britaniji rekao da su pregovori mogući, ali bio je skeptičan da će se Putinovo ponašanje promijeniti.

Portparol State Departmenta Ned Price rekao je prošle sedmice da će se o "pitanju ransomware napada" (cyber napada kada hakeri traže od kompanije otkup da joj dozvole nastavak rada kompjuterskih sistema) razgovarati na samitu Biden - Putin.

"Pokrenuli smo pitanje cyber napada sa bilo kojom zemljom, a to uključuje i Rusiju", rekao je Price.

Blinken je rekao za ABC da se Biden nada da će se vidjeti "da li možemo da imamo predvidljiviji, stabilniji odnos (sa Rusijom), ali podjednako da razjasnimo da ćemo, ako Rusija odluči da nastavi da djeluje agresivno i nepromišljeno, reagovati snažno".

Šef američke diplomatije rekao je da vjeruje da će Biden razgovarati sa Putinom sa nove, snažne pozicije, poslije širokog dogovora o zapadnim ciljevima koji je postignut na samitu G-7 proteklog vikenda, i poslije samita NATO-a u ponedjeljak i SAD - EU u utorak, na kojima će vjerovatno biti definisani zajednički ekonomski, vojni i bezbjednosni prioriteti.

"Dolazimo sa samita G-7, doći ćemo sa NATO samita i susreta sa EU", rekao je Blinken. "Zajednički, kada naše zemlje saražuju i kreću se u istom smjeru vojno, ekonomski, diplomatski, politički, to je nevjerovatno moćna sila".

"Zajedno predstavljamo više od 57 odsto svjetskog BDP-a, a jedna od stvari koju ste možda primjetili ove nedjelje je da je sprovedena anketa u većini zemalja sa kojima ćemo raditi ove nedjelje; 75 odsto sada ima povjerenja u predsjednika Bidena i u američko vodstvo", rekao je Blinken.

"To je više od 17 odsto prije godinu dana", nastavio je. "To znači da smo u mnogo snažnijoj poziciji nego što smo bili posljednjih godina da sve naše zemlje rade zajedno, uključujući i suočavanje s ekscesima Rusije".

Ruski lider rekao je televiziji NBC u prošlonedjeljnom intervjuu da se odnos Rusije sa Sjedinjenim Državama "pogoršao do najniže tačke" posljednjih godina i omalovažio Bidenovo porijeklo kao političara od karijere u SAD.

Putin je pohvalio bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa kao "izvanrednu, talentovanu ličnost", dok je Bidena opisao kao "čovjeka od karijere".

"Praktično cijeli svoj život proveo je u politici. Samo pomislite na broj godina koje je proveo u Senatu. Drugačija osoba", rekao je Putin.

Povlačenje paralele sa napadima na Capitol

U intervjuu za mrežu NBC, Putin je takođe rekao da su stotine ljudi uhapšene zbog nereda na američkom Capitolu bile žrtve "progona zbog svojih političkih opredeljenja".

Očekuje se da će Biden u Ženevi oštro kritikovati Putina i zbog ponašanja prema političkim protivnicima u Rusiji, a posebno hapšenja opozicionog lidera Alekseja Navalnog, pritvaranja hiljada demonstranata koji su protestovali zbog njegovog hapšenja, kao i proglašavanja organizacije Navalnog - ekstremističkom.

"Vi to predstavljate kao netoleranciju prema političkim neslaganjima u Rusiji. Mi to vidimo potpuno drugačije", rekao je ruski lider u intervjuu koji je na američkoj televiziji emitovan u ponedjeljak.

Zatim je podsjetio na nerede u Washingtonu 6. januara, kada su demonstranti upali u Capitol da pokušaju da zaustave brojanje elektorskih glasova i potvrdu izborne pobjede Bidena nad Trumpom.

"Da li znate da je 450 pojedinaca uhapšeno poslije ulaska u Kongres? Tamo su došli sa političkim zahtjevima", rekao je.

Putin je još jednom demantovao da Kremlj stoji iza prošlogodišnjeg trovanja Navalnog nervnim agensom.

“Nemamo običaj da vršimo atentate na bilo koga. Da li ste vi naredili ubistvo žene koja je ušla u Kongres gde su je ubili policajci?", rekao je Putin misleći na Ashli Babbitt​, Trumpovu pristalicu koju je usmrtio policajac dok je pokušavala da se popne kroz prozor sale Predstavničkog doma.