Plan štednje, rekao je Maduro, takođe će pomoći da se vlada pozabavi infrastrukturom za vodosnabdijevanje i komunikacijama.
U nedjelju, stanovnici siti učestalih restrikcija struje protestovai su lupajući u šerpe, paleći smeće na ulicama i uzvikujući psovke protiv predsjednika Madura.
Maduro je rekao da će škole ostati zatvorene i da će radni dan biti skraćen kako bi se štedjela struja tokom 30-odnevnog perioda.
"Niko ne može ovo da trpi", rekla je domaćica iz Karakasa žaleći se u nedjelju dok je pokušavala da kupi pile, kada je otkrila da bankomat na ulici ne radi. "Nema vode od prošlog ponedjeljka, ne možete pozvati telefonom, ne možete platiti karticom, čak ni jesti".
Druga sugrađanka kaže da ne može da stavi hranu u frižider i da je, kada joj se kućanski aparati pokvare, nemoguće kupiti zamjenu.
Maduro za nestašicu struje krivi sabotažu SAD.
Opozicioni lider Juan Guaido rekao je da je razlog za nestašicu neodgovornost vlade i loš menadžment.
"Doveli su elektrodistributivni sistem do kolapsa jer su korumpirani i sada ne mogu to da riješe jer su nesposobni", rekao je.
Guaido je iskoristio svoja ustavna prava kao čelnik nacionalnog parlamenta da proglasi Madurovo predjsednikovanje nelegitimnim, rekavši da je on u decembru izabran nakon izborne prevare.
Sjedinene Države i oko 50 drugih zemalja priznaje Guaida kao predsjednika, dok je Washington uveo brojne sankcije protiv vlade, ali Maduro odbija da odstupi.