„Ovim glasanjem danas počinje jedna nova epoha za našu državu. Od ovog trenutna zvanično imamo vojsku Kosova“, izjavio je predsjednik Skupštine Kadri Veselji.
U sali su kadeti Bezbjednosnih snaga, koji su od ovog trenutka vojnici.
"Srećno vojnici“, dodao je.
Nakon toga, poslanici su čestitali jedni drugima na odluci.
Prvi, Zakon o Ministarstvu odbrane, izglasan je sa svih 11 amandmana.
Drugi, Zakon o Kosovskim bezbjednosnim snagama imao je 45 amandmana koji su takođe, bez ikakve rasprave, izglasani glasovima svih prisutnih poslanika.
Usvojen je i treći Zakon o službi u bezbjednosnim snagama sa 45 amandmana.
Usvajanje svakog zakona propraćeno je aplauzom u sali.
Američka podrška
Ambasada SAD-a na Kosovu potvrdila je svoju podršku postepenoj tranziciji Kosovskih bezbjednosnih snaga u snage sa mandatom teritorijalne odbrane.
"Glasanje u Skupštini danas je prvi korak u razvoju ove sposobnosti. Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promjene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i neprestanog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage interoperabilne sa NATO, koja služi svim kosovskim zajednicama u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije Vlade Kosova", navodi se.
Reakcija NATO saveza
Generalni sekretar NATO, Jenst Stoltenberg izrazio je žaljenje zbog današnje odluke kosovskih vlasti o promjeni mandata Kosovskih bezbjednosnih snaga (KBS), čime je Kosovo i zvanično ušlo u proces dobijanja vojske, navodeći da je doneta “uprkos zabrinutosti koje je izrazio NATO”.
“Iako je tranzicija Kosovskih bezbjednosnih snaga u principu pitanje oko kojeg odlučuje Kosovo, mi smo jasno stavili do znanja da je ovaj potez došao u pogrešno vrijeme”, naglasio je prvi čovek Alijanse u pisanom saopštenju.
Istakavši kako NATO podržava Kosovske snage bezbjednosti samo u okviru postojećeg mandata, Jens Stoltenberg je podvukao da će sada Sjevernoatlantski savjet morati da preispita stepen angažovanja Alijanse sa KSB.