Pitanje klimatskih promjena vraća se u Bijelu kuću

FILE- Protesters gather outside the White House in Washington to protest President Donald Trump's decision to withdraw the Unites States from the Paris climate change accord, June 1, 2017.

Predsjednik Joe Biden odmah je počeo preokretati politiku Trumpove administracije o klimatskim promjenama s jednim od 17 izvršnih naloga potpisanih u srijedu nakon njegove inauguracije.

To je dodatak koraku za ponovno pridruživanje Pariškom sporazumu o ograničavanju stakleničkih plinova koji mijenjaju klimu.

Nakon četiri godine nezainteresiranosti za to pitanje, uredba poziva sve savezne agencije "da odmah počnu raditi na suočavanju s klimatskom krizom".

Među njegovim diktatima je otkazivanje naftovoda Keystone XL, projekt koji je možda više od bilo kojeg drugog postao simbol uspona i padova klimatske politike tokom protekle tri administracije.

FILE - In this Nov. 3, 2015, photo, the Keystone Steele City pumping station, into which the planned Keystone XL pipeline is to connect, is seen in Steele City, Nebraska.

Keystone XL želi povezati jame s pijeskom od katrana u kanadskoj provinciji Alberta s rafinerijama sirove nafte na jugu Sjedinjenih Država. Ovom muljevitom ulju potrebno je više energije za vađenje i pročišćavanje od standardne sirove nafte, pa je njegov ukupni utjecaj na klimu čak veći od utjecaja standardnih fosilnih goriva.

Grupe za zaštitu okoliša oštro su se usprotivile cjevovodu. Nagovorili su tadašnjeg predsjednika Baracka Obamu da projekt ubije 2015. godine.

Energetska dominacija

U pregledu svoje agende "energetske dominacije", tadašnji predsjednik Donald Trump oživio je Keystone XL izvršnom uredbom potpisanom samo nekoliko dana nakon stupanja na dužnost 2017. godine.

Trump je dosljedno favorizirao domaću proizvodnju fosilnih goriva u odnosu na ekološke propise. Olabavio je pravila o curenju snažnog metana i stakleničkih plinova iz razvoja nafte i prirodnog plina. Smanjio je kopneno područje zaštićeno nacionalnim spomenicima kako bi omogućilo više crpljenja energije. Oslabio je standarde učinkovitosti za uređaje i vozila, rekavši da su standardi poskupljuju ove predmete.

Indigenous leaders participate in a protest march and rally in opposition to the Dakota Access and Keystone XL pipelines on October 3, 2017.

Bidenova izvršna uredba započinje proces preokretanja tih politika. Njime se nalaže šefovima agencija da razmotre "suspendiranje, reviziju ili ukidanje" Trumpovih pravila.

Sve u svemu, Trumpova administracija olabavila je više od 100 ekoloških pravila, navodi The New York Times.

Bidenova naredba sugerira da su se sva vratili na stol. Ovlašćuje sve agencije "da odmah izvrše reviziju općih propisa i drugih radnji tokom posljednje četiri godine" koje se bave klimom i okolišem.

Ubijanje Keystone XL cjevovoda. Opet

U cjelini, cjevovod bi bio jedan maleni dio masivnog američkog energetskog sistema, koji generira više stakleničkih plinova od bilo koje druge zemlje, osim Kine.

Ali u vrijeme kada se Sjedinjene Države žele vratiti za stol prema pariškom klimatskom sporazumu, naredba kaže da bi naftovod "potkopao američko klimatsko vodstvo potkopavanjem vjerodostojnosti i utjecaja Sjedinjenih Država u poticanju drugih zemalja na ambiciozne klimatske akcije ."

FILE - A depot used to store pipes for Transcanada Corp's planned Keystone XL oil pipeline is seen in Gascoyne, North Dakota, Jan. 25, 2017.

Klub Sierra, glavna skupina za zaštitu okoliša, nazvao je Bidenov nalog "ogromnom i teškom pobjedom".

Američka gospodarska komora, predstavljajući velik dio američkih poduzeća, nazvala je to "politički motiviranom odlukom" koja će "naštetiti potrošačima i hiljade Amerikanaca ostaviti bez posla".

Nisu, međutim, svi Bidenovi postupci izazvali bijes poslovne zajednice. U odvojenoj izjavi, američka komora je rekla da "pozdravlja akciju predsjednika Bidena za ponovno pridruživanje pariškom klimatskom sporazumu".

Poslovne skupine nisu podržale sva Trumpova odstupanja, pa se možda neće protiviti ponovnom pooštravanju.

Glavne naftne kompanije usprotivile su se slabljenju pravila o curenju metana. Proizvođači automobila podijelili su se oko Trumpovih pravila o učinkovitosti vozila.

Također, mnoga Trumpova pravila osporavaju se na sudu. Bidenova naredba kaže da ih državni odvjetnik ne mora braniti.

Zagrijavanje

Potpisujući naredbu, Biden je priznao da su te izvršne radnje "polazišta" i da će trebati učiniti još mnogo toga. Ubrzo.

Prema Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu 2020. godina bila je druga najtoplija zabilježena, u rangu sa 2016. Svih sedam najtoplijih godina na planetu dogodilo se od 2014. godine.

Glaciers in China

Sjedinjene Države nisu na putu da ispune svoje obećanje u Parizu da će emisije stakleničkih plinova smanjiti za 26% -28% ispod razine iz 2005. do 2025. Stručnjaci kažu da čak ni svjetske obveze prema Pariškom sporazumu nisu dovoljne za otklanjanje potencijalno katastrofalnih razina globalne zagrijavanje.

Biden je predložio agresivan program za borbu protiv klimatskih promjena, ali samo izvršne naredbe neće biti dovoljne. Trebat će mu Kongres za donošenje zakona.

Uz usku demokratsku većinu u Domu i ravnomjerno podijeljen Senat, zadatak neće biti lak. Republikanci iz država koje proizvode fosilna goriva izrazili su svoje protivljenje.

Bidenove politike "od prvog dana naštetile su američkim radnicima i našem gospodarstvu", izjavila je senatorica iz zapadne Virginije Shelley Moore Capito.

Njegova izvršna naredba "dolazi na štetu siromašnih i ruralnih obitelji koje se oslanjaju na industrije kojima se suprotstavljaju liberalne ekološke skupine", rekla je. "Moji birači i ja nismo zaboravili štetu koju je ovaj pristup donio pod Obaminom administracijom."