Čini se da poduhvati poput ovog pokreću novo razdoblje, kako istraživanja Mjeseca, tako i istraživanja svemira uopšte. To novo razdoblje označeno je tzv. partnerstvom privatnog i javnog sektora (eng. PPP – Public-Private Partnership) u kojem nacionalne svemirske agencije rade zajedno s privatnim industrijama. U ovoj misiji učestvuje i izraelska vlada, ali je projekat, prije svega, finansiran privatnim filantropskim donacijama.
Izraelska sonda je nazvana Beresheet, što bi na hebrejskom značilo "na početku", a konstruisala ju je izraelska neprofitna kompanija SpaceIL koja je prikupila oko 100 miliona dolara za ovaj poduhvat.
Ovu organizaciju, koja je neka vrsta start-upa, osnovalo je troje mladih inženjera u Tel Avivu 2011. godine. Relativno brzo su prikupili dobar dio sredstava za ovaj poduhvat, a najznačajnija donacija, od 43 miliona dolara, došla je od Morrisa Kahna, južnoafričkog telekomunikacijskog milijardera koji je sada predsjednik SpaceIL-a. Misija je postala nacionalni projekat, a uključuje i Izraelsku svemirsku agenciju koja je finansijski učestvovala u projektu sa oko 2 miliona dolara.
Beresheet će se biti lansirana na raketi SpaceX Falcon 9 sa Cape Canaveral u Floridi, i sonda bi se trebala spustiti u područje Mjeseca zvano Mare Serenitatis, „More vedrine“, na sjevernoj Mjesečevoj hemisferi u aprilu. To je jedna od najmanjih sondi – njena masa iznosi oko 600kg, ali većina ove mase je zapravo gorivo. Kada sleti na Mjesec, sonda će imati oko 180kg.
Glavna misija izraelske sonde biće proučavanje prisutnosti magnetizma u stijenama Mjeseca, što je oduvijek intrigiralo naučnike s obzirom na to da Zemljin satelit nema magnetsko polje. Misija je jednostavna i trebala bi trajati samo dva dana, no, jasno je da samo slanje i spuštanje jednog ovakvog uređaja ima i snažan simbolički karakter. To je prva izraelska lunarna misija, čime se ova nacija pridružuje elitnom klubu zemalja koje vrše ovakve misije: SAD-u, Rusiji i Kini.
Ako misija uspije, izraelski model bi možda postao prihvatljiv i za druge zemlje, pri čemu su privatne kompanije zapravo isporučioci usluge. Bit ove misije leži upravo u novom poslovnom modelu izvodljivosti ovakvih poduhvata, jer premda je model već dugo poznat, nije se u ovakvom obliku upotrebljavao za istraživanja svemira.
Lansiranje sonde je predviđeno za 21. februar u 20:45 EST tj. 22.februar u 01:45 po UTC.