Sudija suda Woolwich Crown saslušaće argumente advokata koji predstavljaju SAD, koje su podigle optužnicu od 17 tačaka zbog špijunaže i jedne zbog hakovanja kompjutera.
Ukoliko bude proglašen krivim, 48-ogodišnji pritvoreni Australijanac bi mogao da bude osuđen na maksimalnu kaznu od 175 godina iza rešetaka.
Optužbe su povezane sa objaviljavnjem na WikiLeaksu povjerljivih materijala iz State Departmenta i Petnagona sa detaljima američkih vojnih kampanja u Avganistanu i Iraku, kao i poruka poslatih zvaničnicima State Departmenta iz američkih ambasada u različitim zemljama i informacije dobavljene od vladinih agenata i pojedinaca koji su sarađivali sa Sjedinjenim Državama.
Assangeove pristalice, među kojima su mnoge javne ličnosti od muzičkih krugova do mode, zagovaraju stav da je njegovo procesuiranje političko i lično od početka i zahtijevaju njegovo oslobađanje.
Novinarske organizacije okupile su se u znak podrške Assangeu, nazivajući optužbe protiv njega napadom na slobodu štampe.
Assange je proveo sedam godina u samoproglašenom egzilu u ambasadi Ekvadora u Londonu i nakon što je izbačen iz nje, britanske vlasti poslale su ga u zatvor sa maksimalnim obezbjeđenjem 2019.
Assange je prvi put uhapšen 2010. u Lononu po zahtjevu Švedske, koja je željela da ga ispita povodom ptužbi za silovanje i seksualno napastvovanje.