Biden je uz svoju iznenađujuću objavu u nedjelju podržao Harris da se suoči s bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, kandidatom Republikanske stranke.
Harris, koja ima 59 godina, brzo je objavila da će tražiti nominaciju. Bila je senatorica iz Kalifornije, kada ju je Biden izabrao za kandidatkinju za potpredsjednicu. Prethodno je bila Bidenova protivkandidatkinja u trci za stranačku nominaciju.
Harris je u izjavi rekla da Biden, povlačenjem iz trke protiv Trumpa, "radi ono što je radio tokom svog života: stavlja američki narod i našu zemlju iznad svega ostalog".
"Učinit ću sve što je u mojoj moći da ujedinim Demokratsku stranku - i ujedinim našu naciju - da pobijedim Donalda Trumpa", rekla je. "Imamo 107 dana do dana izbora. Zajedno ćemo se boriti. I zajedno ćemo pobijediti."
ActBlue, vodeća demokratska platforma za prikupljanje sredstava, saopštila je kasno u nedjelju da je samo u nedjelju prikupila 46,7 miliona dolara Harrisinu kampanju. To je bilo u suprotnosti sa sedmicama slabljenja podrške Bidenu, posebno među najvećim donatorima, nakon njegovog nastupa u debati protiv Trumpa krajem juna.
Udruženje državnih demokratskih komiteta je u saopćenju navelo da je "ogromna većina" lidera stranke na nivou državala podržala Harris kao stranačkog kandidata, a nekoliko ih je bilo suzdržanih iz proceduralnih razloga.
Nedjeljni izljev podrške za Harris uključivao je i najmanje jednog člana Bidenovog kabineta, ministra saobraćaja Petea Buttigiega, koji je rekao da će učiniti "sve što može" da pomogne u izboru Harrisove.
Bidenova objava u nedjelju uslijedila je nakon sve više poziva unutar Demokratske stranke koji ga je pozivao da "prenese baklju" usred opadanja broja nacionalnih anketa i zabrinutosti izazvanih njegovim nastupom u debati. Tokom debate, činilo se da je 81-godišnji predsednik često izgubio tok misli, nije uspio da snažno iznese svoj argument protiv 78-godišnjeg Trumpa ili odbrani svoj mandat u Bijeloj kući.
Biden je ustrajao, insistirajući da neće odustati od trke osim ako "Svemogući" ne zatraži ili ako ankete ne pokažu da ne može pobijediti Trumpa drugi put ili ako mu ljekari budu savjetovali da fizički nije u stanju da nastavi.
"Vjerujem da je u najboljem interesu moje stranke i zemlje da se povučem i da se fokusiram isključivo na ispunjavanje svojih dužnosti predsjednika do kraja svog mandata", rekao je on u nedjeljnoj izjavi. Mandat mu ističe u januaru.
Biden je rekao da planira da se obrati naciji o svojoj odluci kasnije ove sedmice.
Trump je na tu objavu odgovorio napadom i na Bidena i na Harris.
"Pokvareni Joe Biden nije bio sposoban da se kandiduje za predsjednika, a sigurno nije ni sposoban da služi – i nikada nije bio! ", objavio je Trump na društvenim mrežama, dodajući da je Harris jednako loša kao i Biden.
"Harris će biti lakše pobijediti nego Joea Bidena", rekao je Trump za CNN.
Mnogi republikanci su reagovali pozivajući Bidena da podnese ostavku na mjesto predsjednika.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson pozvao je Bidena da podnese ostavku, tvrdeći da ako nije sposoban da održi svoju kandidaturu u životu još jedan četverogodišnji mandat, on također nije sposoban da ostane kao predsjednika do 20. januara.
Imena drugih istaknutih demokrata navedena su kao potencijalni kandidati osim Harris, uključuju nekoliko guvernera država: Gretchen Whitmer iz Michigana, Josha Shapiroa iz Pennsylvanije, J. B. Pritzkera iz Ilinoisa i Gavina Newsoma iz Kalifornije. Shapiro i Newsom su u nedjelju podržali Harris.
Bivši predsjednik Bill Clinton i Hillary Clinton, koja je bila državna sekretarica za vrijeme predsjednika Baracka Obame, podržali su Harris u izjavi. Obama, kojem je Biden bio potpredsjednik osam godina, zahvalio je Bidenu na njegovom patriotizmu, ali nije naveo da li podržava Harris ili nekog drugog potencijalnog kandidata.
Postoje dva načina na koje demokrate mogu zamijeniti Bidena.
Jedno bi bilo virtuelno glasanje među delegatima na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji sljedećeg mjeseca u Chicagu, čime bi se dobio novi kandidat početkom augusta.
Šanse su da bi ovaj proces pogodovao Harris, izbjegavajući sukob na konvenciji od 19. do 22. augusta pred publikom nacionalne televizije.
Drugi način na koji bi demokrati mogli da izaberu novog kandidata bila bi "otvorena" konvencija na kojoj bi nekoliko kandidata, uključujući Harris, tražili predsjedničku nominaciju, scenario koji stranka nije iskusila od 1968. godine, kada je predsjednik Lyndon Johnson odustao od svojih planova da se kandiduje za reizbor zbog široko rasprostranjenog protivljenja njegovom vođenju američkog rata protiv Sjevernog Vijetnama.
Neke demokrate predlažu da stranka brzo održi "mini predizbore" kako bi omogućila Harris i svima drugima da se otvoreno takmiče.